220 000 мъже и 150 000 жени над 50-годишна възраст в България страдат от обструктивна сънна апнея, а 1,1 млн. души от хронично безсъние. Това съобщи специалистът по медицина на съня д-р Петър Чипев на пресконференция по повод Световния ден на съня, който тази година се отбелязва на 17 март.
Точна статистика за България обаче няма, а данните са на база световната статистика, според която около 45% от човечеството страда от някакви нарушения на съня. В света от хронично безсъние страдат 10-15% от хората, а от обструктивна сънна апнея – 25% от мъжете и 9% от жените в средна възраст.
„Липсата на клинична пътека принуждава лекарите да приемат пациентите си по други клинични пътеки и това изкривява статистиката. Това са хронични болести и костват огромни средства на системата. Но нито основното изследване – полисомнографията, е финансирано от касата, нито лечението“, каза д-р Чипев.
Обструктивната сънна апнея е опасна, тъй като е един от главните рискови фактори за инфаркт на миокарда, нарушения на мозъчното кръвообращение и внезапна сърдечна смърт по време на сън. Рисков фактор е и за диабет тип 2, тъй като нарушаването на съня забавя метаболизма и води до затлъстяване.
15-20% от всички автомобилни катастрофи се дължат на заспиване зад волана, затова от 2015 г. ЕС наложи директива за издаване на разрешителни за шофиране, които задължават кандидатите да бъдат прегледани за обструктивна сънна апнея.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- В три станции на метрото в София вече има зони за безплатно мерене на кръвното
- Здравният министър: Ще се водят разговори за повече ваксини срещу грип за свободна продажба
- Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина
- Системата за наблюдение на атаките срещу здравеопазването (SSA)
- Румъния: Нараства интересът на международни инвеститори в частното здравеопазаване