Адв. Мария Петрова:
„Световна тенденция е да нарастват делата срещу лечебни заведения, лекари и застрахователни компании, които участват в процеса на лечение, и не вярвам България да изостане от нея. Ако в периода 1994-2000 г. едва 2% от пациентите са били склонни да търсят правата си по съдебен път, в последните 10 години този процент е стигнал до 89%. Добре би било както лекарите, така и пациентите да познават добре правата и задълженията си, за да можем да живеем в една по- спокойна среда и да разчитаме на по-добро здравеопазване“. Това заяви адв. Мария Петрова пред България On Air.
За последните 10 години има 107 осъдени лица и се очаква делата да нарастват. „Всеки от пострадалите пациенти вижда възмездието си по различен начин. Чрез съдебни процеси можем да постигнем различни неща. Но хората все още са обезверени и не търсят толкова правата си, защото губят вяра в институциите. Може би това е една от основните причини да не се говори за този проблем, да остава скрит както за пациентите, така и за лекарите“, каза адв. Петрова.
Най-атакувани от специалистите са акушер-гинеколозите и хирурзите. „Работата им е изключително тежка. Почти няма човек, който да не е потърсил помощ от тях. Следват ги анестезиолозите, които са неразделна част от оперативния процес“, коментира Петрова.
Според нея българският пациент е свикнал да търси правата си едва когато е дал пари от джоба си. „Много често това се случва при естетичните дерматолози и стоматолозите. Очакванията на пациента са в една посока, особено когато говорим за естетични процедури. Не малко са и хората, които започнаха да злоупотребяват, изкарвайки курсове за по 3-4 месеца и започват да правят различни разкрасителни процедури. Част от тези процедури са изцяло медицински и са възстановителни. Хора, които нямат медицинско образование и не са специалисти по дерматология, си позволяват да извършват такъв тип дейности“, обясни адв. Петрова.
„Работата на някои от колегите наистина води до негативни последици. Много лекари приемат своята работа като нещо обичайно, защото са го правили многократно и че на тях това не може да се случи“, обясни адвокатката.
Тя е категорична, че лекарите имат възможност да откажат да упражнят високорискова дейност, особено за състояния, които не са спешни. „В САЩ това е изключително разпространено. В България това се упражнява единствено с оглед отчетността пред Касата – пишем едни неща на хартия, които не са верни. И е много трудно на базата на тези документи да се потърси второ мнение“, поясни адв. Петрова.
Според нея в България има сериозен проблем с администрирането и мениджмънта в сферата на здравеопазването. „Ние нямаме ясни стандарти кой попълва нашите документи, къде се съхраняват и къде отиват. Говорим за електронно досие, което остава в сферата на добрите пожелания в последните 10 години. А това са неща, на базата на които после хората си търсят правата“, посочи адвокат Петрова.