Рекордьори сме по смъртност, съобщава „24 часа“, позовавайки се на годишната статистика на ЦРУ. Според изданието обаче статистиката е коварна наука. „Специалистите например смятат, че е подвеждащо смъртността да се класира на база абсолютни данни, защото те не отчитат застаряването на населението, емиграцията сред младите, намалената раждаемост. Германия например е 24-а, а там се живее добре. Размирният Ирак пък е чак 212-и. Най-ниска е смъртността в Катар, Обединените арабски емирства и Кувейт“, пише „24 часа“.
Вестникът подчертава, че и по отношение на раждаемостта сме извън добрите класации. „С 8,7 бебета на 1000 души по раждаемост България е на 212-о място, а там е хубаво да си напред. Отстъпили сме с 2 места от 2015 г., когато бяхме 210-и. Но това не е само наш проблем -европейски страни в листата се появяват чак от 137-о място надолу с Ирландия (14,1 на 1000). След България в списъка са Германия и Италия (8,6), Гърция (8,4), Словения (8,2). Най-много раждат в Ангола (44,2), а на дъното е Монако с 6,6 бебета на 1000“, пише „24 часа“.
Всекидневниците днес акцентират върху заплашващата ни епидемия от морбили. „Стандарт“ цитира главния държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев, който заяви пред bTV, че в Европа има нарастване на заболелите в последните години – за 2015 г. те са били 4000, през 2016 – 5000, а през 2017 – 15 000. Най-много са били в Румъния и Италия – по 5000. „91% от всички разболели се са неимунизирани, а останалите – с недовършена ваксинация. Има реална заплаха непрекъснато“, каза Кунчев и призова родителите да не се поддават на внушение и да имунизират децата си.
„Децата, необхванати от задължителни имунизации и реимунизации поради отказ на родител, са между 0.07 и 0.74%, или между 46 и 449 за различните видове ваксини или реимунизации. По нареждане на здравната инспекция спешно се издирват децата без ваксини у нас“, припомня „Стандарт“.
„Труд“ съобщава за две уникални операции, спасили три живота. „62-годишен мъж с рядък тумор оживя благодарение на лекари от Военномедицинска академия, а екип от “Токуда” помогна на родилка и детето й. Жената е била бременна в 30-тата седмица с две предходни раждания със секцио. Плацентата й била разположена пред бебето, минала е през цялата маточна стена, като се е сраснала с пикочния мехур. При подобни усложнения детето се ражда с операция, а матката се маха веднага след това, тъй като плацентата не може да бъде отделена от нея. Животът на майката обаче е в риск от кръвозагуба от до 5 л. кръв“, пише всекидневникът.
„Екипът на проф. Никола Владов от ВМА пък спаси 62-годишен мъж с рядък тумор на долна празна вена със сложна операция миналата седмица. След тотално изключване на черния дроб от кръвообращението за 50 минути, е премахнат ретрохепаталния сегмент на вена кава между бъбречните и чернодробните вени и е заместен с изкуствен графт дълъг 12 см“, допълва „Труд“.
Изданието информира и за закриването на болницата в Петрич. „МБАЛ “Рокфелер” в Петрич остава в историята. Миналия четвъртък градската управа реши да се прекрати дейността на общинското дружество и да се обяви в ликвидация. Вече е назначен ликвидатор на здравното заведение, което от миналата година няма лиценз и не развива никаква дейност. Това стана след сливането на болницата с тази в Сандански и създаването на МБАЛ “Югозападна болница” ООД. Така здравните услуги се извършват от новото дружество и съществуването на старото е безсмислено“, пише „Труд“, позовавайки се на зам.-кмета на Петрич – Илко Стоянов.