Брой 6/2023
Д-р С. Маринова, д.м.
ДКЦ-1 – Шумен
Катедра по Очни болести и зрителни науки, МУ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна
Екраните са неизменна част от ежедневието на съвременните деца и подрастващи. Прекомерното използване на екран обаче крие рискове за зрителната функция и нормалното психомоторно развитие на децата. Зрителната астенопия, синдромът на сухото око и спазъмът на акомодацията са сред най-често срещаните нарушения при децата, прекаляващи с екранното време. Според множество научни проучвания един от факторите за развитие на миопия в детска възраст може да бъде прекомерното използване на дигитални устройства. Времето, прекарано пред екран, може да повлияе негативно и върху когнитивното развитие на децата, лишавайки ги от време за социален контакт и вербална комуникация. Съществува риск от нарушено развитие на моторната функция и затлъстяване. Синята светлина от екраните повлиява нормалните циркадни ритми и може да причини безсъние при децата и подрастващите. Възможно е децата да избегнат всички тези рисковете, спазвайки някои основни правила и препоръки, свързани с работата пред екран. Те са свързани не само с продължителността на екранното време, но и с позата на детето, разположението на екрана, условията на средата. Отговорност на родителите и здравните специалисти е да запознаят децата с потенциалните опасности, свързани с продължителната употреба на дигитални устройства и начините за избягването им.
Адрес за кореспонденция:
Славяна Димитрова Малчева-Маринова
ул. „Цар Освободител“, 108
9700, Шумен
тел.: 0897 930 996
e-mail: slmarinova@abv.bg
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Юни 2025 г.