Брой 10/2020
Ас. д-р М. Радева, Д-р М. Стоева, Ас. д-р Д. Групчев, Д-р К. Бомерт, Проф. д-р Хр. Групчева, д.м.н. FEBO, FICO (hon), FBCLA, FIACLE
Катедра „Очни болести и зрителни науки“, Медицински Университет – Варна
Удължаването на миглите по естетични причини е популярна процедура, особено сред младите жени, живеещи в градовете. Методът включва прикрепване на основно изкуствени удължители, изработени от синтетични влакна или други материали върху естествените мигли чрез свързваща субстанция (лепило). Тези процедури обаче могат да причинят различни очни нарушения, най-често кератоконюнктивит и алергичен блефарит. Целта на настоящото проучване е да се събере информация относно употребата на изкуствени мигли с естетична цел на територията на България и да се установят характеристиките на методите за поставяне, използваните средства, период на поддръжка, както и свързаните с това потенциални здравословни рискове и възникнали проблеми.
Настоящото проучване е проведено чрез он-лайн платформа. През месец май 2018 г. подробни анонимни въпросници, относно употребата на изкуствени мигли и всички свързани с тази манипулация здравословни проблеми, бяха разпратени с помощта на социални мрежи на жени на различна възраст, употребяващи изкуствени мигли.
Бяха получени 145 анкети, от които 140 коректно попълнени и включени в проучването, всичките на жени от населени места в цяла България. От 37.9% са на възраст от 20 до 25 години, 32.9% между 26-30 години, 10.7% под 20-годишна възраст, като нито един от участниците не надвишава 60-годишна възраст. Не е изненадващ фактът, че основна част от анкетираните (53,6%) посочват, че посещават козметично студио, с цел подмяна на изкуствените мигли в период между 2 и 3 седмици. Интересно, обаче е наблюдението по отношение на лепилата, които участничките използват за прикрепване на изкуствените мигли – цели 78.6% от анкетираните съобщават, че не знаят какво лепило се поставя върху техните мигли. По отношение на вида на екстеншъните изключителен интерес буди фактът, че 63.6% посочват, че използват мигли с естествен косъм, въпреки, че анализ на пазара показва, че продукти от такъв тип са рядкост в границите на България. Над половината от анкетираните посочват, че са изпитвали дразнене и парене по време на поставянето на миглите, а 60% са изпитвали дискомфорт, свързан с вече поставените мигли. Осемнадесет процента съобщават, че са получили алергична реакция и/или сърбеж, свързана с поставените мигли, а 15% са имали очно възпаление (конюнктивит, блефарит) след поставяне на миглите. Близо 65 % посочват, че са наблюдавали оредяване и промяна на цвета на естествените мигли след премахване на изкуствените. Интересно е наблюдението, че 15% са прибягвали до посещение на очен лекар, заради проблем, свързан с поставените мигли, като причините са основно свързани с локално дразнене, алергия и/или възпаление. Най-честите субективни оплаквания включват зачервяване, дразнене, сухота, сълзене, подуване, възпалителен секрет, дори и остра болка. Въпреки това 62.5% от попълнилите анкетата продължават да употребяват изкуствени мигли.
Поради нарастващата популярност на козметичните процедури, свързани с поставяне на изкуствени мигли, е важно запознаването на медицинските специалисти с потенциалните рискове, усложнения и неблагоприятни ефекти, които те крият.
Увод:
Удължаването на миглите по естетични причини е популярна процедура, особено сред младите жени, живеещи в градовете.1 Методът включва прикрепване на основно изкуствени удължители, изработени от синтетични влакна или други материали върху естествените мигли чрез свързваща субстанция (лепило).
Клиентите на козметичните центрове често получават информация, че тази процедура, освен по лесна за тях, е и по здравословна, тъй като не се налага приложение на спирала за мигли. Оказва се, всяко трето момиче в последен клас на гимназията е прилагало процедурата, а всяко второ момиче планира подобна процедура за предстоящия абитуриентски бал.
Дали това е добра идея и как това би могло да се отрази на очното здраве?
Козметичната процедура печели широка аудитория не само на местно ниво, но и в световен мащаб, поради сравнително естествения вид на удължителите и трайността на продукта. Към момента няма утвърден алгоритъм за правилно извършване на процедурата. Въпреки че милиони от тези услуги се извършват ежегодно без никакви неблагоприятни ефекти, съобщенията за усложнения продължават да се увеличават в научната литература. На територията на България в последните години се отчита зачестяване на очни проблеми, свързани с употребата на изкуствени мигли. Ето защо трябва да се обърне внимание на потенциалните рискове за очното здраве, които тази процедура крие. Важен е фактът, че в близост до очната повърхност се прилага свързваща субстанция (лепило), съдържаща органични вещества. Всички лепила на пазара за удължаване на мигли съдържат минимални количества формалдехид.1 Процедурите за удължаване на миглите могат да причинят различни очни нарушения, най-често кератоконюнктивит и алергичен блефарит.2
Цел:
Да се осигури информация относно употребата на изкуствени мигли с естетична цел на територията на България и да се установят характеристиките на методите за поставяне, използваните средства, период на подмяна, както и свързаните с това потенциални здравословни рискове и възникнали проблеми.
Методи:
Настоящото проучване се проведе чрез онлайн платформа (eSurveyCreator.com). През месец май 2018 г. подробни анонимни въпросници, относно употребата на изкуствени мигли и всички свързани с тази манипулация здравословни проблеми, бяха разпратени с помощта на социални мрежи (Facebook, Instagram) на жени на различна възраст, употребяващи изкуствени мигли.
Анкетните карти се състоят от 15 въпроса от затворен тип и един въпрос с възможност за посочване на информация в свободен текст отстрана на участника. Критериите за изключване бяха липса на отговор на всички задължителни въпроси. Всеки участник бе ограничен от системата и можеше да попълни анкетата само веднъж. За повишаване на пенетрантността на проучването бяха използвани линкове към женски форуми и организации. Анкетата беше напълно анонимна и без приложение на лични данни. Анкетата е одобрена от етичната комисия на МУ-Варна. Статистически анализ бе извършен с помощта на Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) версия 19 (IBM Corp., Armonk, NY).
Резултати:
Бяха получени 145 анкети, от които 140 коректно попълнени и включени в проучването, всичките на жени, обитаващи градове в България. От 37.9% са на възраст от 20 до 25 години, 32.9% между 26-30 години, 10.7% под 20-годишна възраст като нито един от участниците не надвишава 60-годишна възраст.
Не е изненадващ фактът, че основна част от анкетираните (53,6%) посочват, че посещават козметично студио, с цел подмяна на изкуствените мигли в период между 2 и 3 седмици. Интересно, обаче, е наблюдението по отношение на лепилата, които участничките използват, с цел прикрепване на изкуствените мигли – цели 78.6% от анкетираните съобщават, че не знаят какво лепило се поставя върху техните мигли. По отношение на вида екстеншъни изключителен интерес буди фактът, че 63.6% посочват, че използват мигли с естествен косъм, въпреки, че анализ на пазара показва, че продукти от такъв тип са рядкост в границите на България. Над половината от анкетираните посочват, че са изпитвали дразнене и парене по време на поставянето на миглите, а 60% са изпитвали дискомфорт, свързан с вече поставените мигли. Осемнадесет процента съобщават, че са получили алергична реакция, свързана с поставените мигли (фигура 5), а 15% са имали очно възпаление (конюнктивит, блефарит) след поставяне на миглите.
Близо 65 % посочват, че са наблюдавали оредяване и промяна на цвета на естествените мигли след премахване на изкуствените. Интересно е наблюдението, че 15% са прибягвали до посещение на очен лекар, заради проблем, свързан с миглите като причините за потърсена лекарска помощ са основно свързани с локално дразнене, алергия и/или възпаление. Най-честите субективни оплаквания включват зачервяване, дразнене, сухота, сълзене, подуване, възпалителен секрет, дори и остра болка. Въпреки това 62.5% от попълнилите анкетата продължават да употребяват изкуствени мигли.
Дискусия:
Агресивния маркетинг на процедурата за поставяне на изкуствени мигли придобива все по-широка популярност. Въпреки козметичният й характер, тя може да крие различни рискове по отношение на очното здраве. След извършване на литературен обзор на научни публикации, свързани с усложненията от употреба на изкуствени мигли, в базите PubMed и Google Scholar се установи, че най-често срещаното усложнение е алергичният блефарит (79%).3 Проучване, проведено в Япония, извършва анализ на съставките на използваните лепила на пазара и открива формалдехид в концентрации над стандартното прагово ниво на 3 от най-разпространените лепила в световен мащаб. Освен това са открити олово и бензоена киселина; въпреки това, концентрациите на тези специфични съединения са ниски.1 Друга научна публикация демонстрира, че използването на дори минимално количество лепило на основата на цианоакрилат може да предизвика професионална астма и ринит при хора, работещи в козметичната сфера след инхалиране на изпарения от лепило за удължаване на мигли.4
Множество козметични салони из цялата страна предлагат тази услуга, която се характеризира с трудоемкост и сравнително висока цена. Въпреки това, няма установени единни критерии и алгоритъм за извършването на манипулацията. От изключително значение е процедурата да се извършва от сертифициран за дейността специалист, както и да бъде създадена стандартна оперативна процедура за работа, включваща разрешена употреба на определени видове лепила с минимално съдържание на формалдехид, отговарящи на европейския стандарт за качество. От гледна точка на хигиената е необходимо да се спазват правила за адекватна дезинфекция на инструментариума. Важно е да бъдат подобрени офталмологичните познания на козметичните специалисти, извършващи процедурата за поставяне на изкуствени мигли.
Не на последно място, от изключително значение е познаването на възможните неблагоприятни ефекти, свързани с тази процедура, не само от очните специалисти, но и от общопрактикуващи лекари и дерматолози, с цел адекватно менажиране на усложненията, произтичащи от поставянето на изкуствените мигли. Повишаването на познанието сред жените в таргетна възраст, както и адекватна консултация при настъпили усложнения са гаранция за предотвратяване на хронифициране на очни заболявания с неблагоприятен за здравето и външния вид ефект.
Заключение:
Поради нарастващата популярност на козметичните процедури, свързани с поставяне на изкуствени мигли, е важно запознаването на медицинските специалисти с потенциалните рискове, усложнения и неблагоприятни ефекти, които те крият. Необходима е регулация на този вид процедури както като материали, така и като начин на изпълнение.
Библиография:
1. AMANO, Y. & NISHIWAKI, Y. National Survey on Eyelash Extensions and Their Related Health Problems. Nippon Eiseigaku Zasshi (Japanese J. Hyg. (2013). doi:10.1265/jjh.68.168
2. Abah, E. R., Oladigbolu, K. K., Rafindadi, A. L. & Audu, O. Eyelash extension use among female students in a Tertiary Institution in Nigeria: A study of kaduna polytechnic, Kaduna. Niger. J. Clin. Pract. (2017). doi:10.4103/njcp.njcp_124_17
3. Masud, M. et al. Eyelid Cosmetic Enhancements and Their Associated Ocular Adverse Effects. Med. hypothesis, Discov. Innov. Ophthalmol. J. (2019).
4. Lindström, I., Suojalehto, H., Henriks-Eckerman, M. L. & Suuronen, K. Occupational asthma and rhinitis caused by cyanoacrylate-based eyelash extension glues. Occup. Med. (Chic. Ill). (2013). doi:10.1093/occmed/kqt020