Брой 3/2022
Проф. д-р О. Бранков, д.м.н.
Хирургична клиника, МБАЛ „Токуда” – София
В областта на шията при децата се наблюдават различни вродени патологични процеси, които възникват при оформянето на главата в ембрионалния период. Вродените малформации на шията се представят като кисти, фистули и синуси. Топографски по срединната линия се разполагат тиреоглосусните кисти и фистули, а латерално – фарингеалните (бранхиогенни) кисти, фистули и синуси. Тиреоглосусната, както и фарингеалната киста, може да бъде самостоятелна или да продължава във фистулен тракт, който се отваря в дъното на фарингса. Самостоятелната фарингеалната фистула се отваря отвън на кожата по предния ръб на големия шиен мускул, а вътрешният край – във фаринкса. Синусите се отварят на кожата на шията и завършват сляпо. Изолираната дермоидна киста е резултат от секвестриране на ектодермална тъкан при сливането на първата и втората бранхиални дъги. Тя се локализира както срединно, така и латерално. Дермоидната киста се различава от тиреоглосусната или латералната такава по строежа на стената и по нейния пълнеж. Ехографски се представя като кръгла формация с гладка стена на кистата и хетероехогенно съдържимо.
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Март 2024 г.