Брой 2/2024
Д-р И. Тодорова-Стефанова1, Д-р К. Генкова1, Проф. д-р Г Петрова2, д.м.
1 Клиника по педиатрия, УМБАЛ „Александровска“
2 Катедра по педиатрия, МУ – София
Тежката астма в детска възраст представлява значителна тежест за пациентите и обществото. Тя е широко дефинирана като астма, която изисква терапия от стъпка 4 и 5 на GINA за предходната година или нужда от системни кортикостероиди за 6 месеца, с цел да се предотвратят екзацербациите или астма, която остава неконтролирана, въпреки тази терапия. Въпреки че отблизо 20 години за лечението на астма при възрастни и юноши се предлагат биологични средства, изследванията на ефикасността и безопасността на биологичните средства при деца и юноши изостават. Този тренд се променя през последните години благодарение на по-големия брой и нарастващата достъпност на биологичните лекарства както чрез разширяване на възрастовите индикации, така и чрез разработването на нови терапии.
Ключови думи: биомаркери, тежка астма, фенотип
Адрес за кореспонденция:
Д-р И. Тодорова-Стефанова
Клиника по педиатрия, УМБАЛ “Александровска”
бул. „Aкад. Иван Гешов“ 11
1612, София
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Февруари 2026 г.