Брой 2/2018
Д-р Д. Красимирова
Общопрактикуващ лекар, „Даниела Медика, АПМП – ИП” ЕООД – Разград
Хранителните добавки на базата на лечебни растения все повече се утвърждават в лечебната практика и като част от прескрипциите за остри и хронични състояния, поради добра поносимост и ниска токсичност. Имунобор Бронхо представлява комбинация на високостандартизирани екстракти от Ехинацея (Echinacea) /екстракт от корени и листа/ и Котешки нокът (Uncaria tomentosa) /екстракт от корени и листа/ в една капсула. Растителните имуностимулатори са ефективно средство за лечение и профилактика на множество заболявания с възпалителен произход.
Сред продуктите с имуномодулиращо действие особено значение се отдава на тези, съдържащи ехинацея (Echinacea). Трите най-често използвани вида ехинацея са: Echinacea purpurea /съдържаща се в препарата Имунобор Бронхо/, Echinacea pallida и Echinacea angustifolia. В растителните екстракти от ехинацея се съдържат: флавоноидни липофилни съставки (алкамиди, полиацетилени), водоразтворими полизахариди и водоразтворими конюгати на кафеената киселина. Ехинацеята проявява имуномодулиращ ефект като повишава фагоцитозата, общите моноцити, неутрофилите и NK-клетките (1,2). Тя има също противовъзпалителен ефект, свързан с инхибиция на циклооксигеназата, 5-липооксигеназата и хиалуронидазата /ензими, които са част от възпалителната каскада/. За ехинацея е доказана антибактериална активност срещу Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae и Legionella pneumophila, противовирусна активност спрямо вирусите на грипа и херпеса, противогъбичкова и антиоксидантна активност (3,4). Продуктите, съдържащи ехинацея, се използват най-често за засилване на имунитета при хора с простуда или други инфекции на дихателната система. Ефективно е и профилактичното приложение, при което са отчита намаляване на простудните заболявания.
Котешкият нокът (Uncaria tomentosa) има имуномодулираща и противовирусна активност, стимулира също зарастването на рани. Доказано подобрява кръвообращението, което спомага за скъсяване на острата фаза на възпалителния процес. Подпомага Т-лимфоцитите и стимулира макрофагите. Котешкият нокът съдържа пентациклични оксиндолалкалоиди. Ин-витро и ин-виво изследвания показват, че на тях се дължат имуномодулиращите му свойства. Действието им е насочено към ядрен фактор капа В (NF-kB) и тумор- некротичния фактор алфа (TNFa) (5). NF-kB е комплекс от протеини, които контролират транскрипцията на ДНК за производство на цитокини и оцеляването на клетката. NF-kB играе ключова роля в регулирането на имунния отговор към инфекции.
При общата комбинация от Ехинацея и Котешки нокът се цели потенцирането на полезните им ефекти като повишената фагоцитоза и подпомагане действието на NK-клетките. Тя активира хуморалния и клетъчния имунитет. Стимулира продукцията на имуноглобулини, част от които са отговорни за дълготрайната имунна памет и повишава локалната имунна устойчивост на лигавиците на дихателната система.
Острите респираторни заболявания /ОРЗ/ на горните дихателни пътища са с особено висока честота не само при лицата под 18 г., но и при възрастните. ОРЗ се причиняват от различни групи респираторни вируси. Основния момент в патогенезата на ОРЗ е възпалението, което причинява дадения вирус върху епитела на ГДП.
При възпалителния отговор първа линия на защита се явяват антиген-представящите клетки. Част от тях са макрофагите, които обработват и представят на повърхността си чуждата субстанция във вид, който е подходящ за разпознаване и специфичен отговор от Т-лимфоцитите. Макрофагите секретират цитокини IL-1 и TNF, които контролират Т-лимфоцитната диференциация. Количеството на макрофагите в сравнение с неутрофилите в човешкия организъм е по-малко. Тук ключова роля играят растителните екстракти от ехинацея и котешки нокът, които стимулират продукцията на макрофаги, с цел по-бърз клетъчен отговор спрямо патогенния вирус.(6)
Другите клетки от възпалителната каскада са NK- клетките. Морфологично NK-клетките наподобяват лимфоцитите, но развитието им протича независимо от това на Т- и В- лимфоцитите. Основният механизъм на действие на NK-клетките е цитолизата, за която е необходим директен клетъчен контакт. Чрез цитолиза NК– клетките разрушават инфектирани с вирус клетки и туморни клетки при първа среща (директна цитолиза). Стимулирането на функциите на NK–клетките води до повишаване на цитолизата и по-бързото намаляване броя на инфектираните клетки.(6)
Лечението на ОРЗ е комплексно и би следвало да включва не само симптоматични фармакологични средства, но и профилактични такива. Имунобор бронхо спомага имунната система при първата фаза на възпалението и скъсява периода за възстановяване. Той не влиза в негативни фармакологични взаимодействия с останалите препарати на пазара, използвани за лечение на сезонните инфекции на ГДП. Важно е приложението да започне от появата на симптоми или след контакт с болни с ОРЗ.
Освен като част от лечението на ОРЗ, Имунобор бронхо може да се използва и за профилактика на този тип възпаления. Започване на употребата му в профилактични дози от септември до декември месец спомага за подсилване на имунитета преди настъпването на сезонните вирусни епидемии.
Терапевтичната доза на Имунобор Бронхо е 3 пъти по 1 капсула дневно за 10 дни. След това се преминава към поддържаща терапия с по 1 капсула дневно. В условията на грипна обстановка се препоръчва поддържащата доза да не пада под 2 капсули дневно. Общият прием продължава 12 седмици.
Профилактичната доза е по 1 капсула дневно, приемана в продължение на 12 седмици. При нужда курсът може да се повтори след пауза от една седмица.
В заключение следва да се подчертае, че Имунобор бронхо има своето достойно място като част от общата терапия на инфекциите на ГДП и е идеален избор като средство от първа линия за имунопрофилактика в началото на зимния сезон.
Използвана литература:
1. Barnes J, Anderson LA, Gibbons S, Phillipson JD. Echinacea species (Echinacea angustifolia (DC.) Hell, Echinacea pallida (Nutt.) Nutt., Echinacea purpurea (L.) (Moench): a review of their chemistry, pharmacology and clinical properties. J Pharm Pharmacol. 2005;57(8):929-954
2. Chicca A, Raduner S, Pellati F, Strompen T, Altmann KH, Schoop R, et al. J. Synergistic immunomopharmacological effects of N-alkylamides in Echinacea purpurea herbal extracts. Int Immunopharmacol. 2009;9(7-8):850-858.
3. Dennehy CE, Tsourounis C. Dietary supplements & herbal medications. In: Katzung BG, Trevor AJ, editors. Basic and Clinical Pharmacology, McGRAW-Hill Education, 2015. p.1094-1107.
4. Ghaemi A, Soleimanjahi H, Gill P, Arefian E, Soudi S, Hassan Z. Echinacea purpurea polysaccharide reduces the latency rate in herpes simplex virus type-1 infections. Intervirology. 2009;52(1):29-34.
5. Stuart A.G., Cat’s Claw, J Ethnopharmacol. 1999
6. Колектив, Основи на патофизиологията, изд. Райков, 2012г.