Брой 3/2022
Доц. д-р Л. Грудева, д.м, Доц. д-р Д. Ганчева, д.м
Kлиника по Гастроентерология и хепатология, УМБАЛ “Света Марина“, МУ – Варна
Резюме
За милиони хора по света въздействието върху здравето от заразяването с коронавирус се простира далеч отвъд първоначалния период на инфекцията. Признаците и симптомите на заболяването, които продължават повече от 12 седмици и не се обясняват с алтернативна диагноза, най-често се описват като продължителен Ковид.
Големите здравни системи в САЩ и Англия често предлагат различни терапевтични възможности за справяне с дългия Ковид, включително физиотерапия, подкрепа на психичното здраве, но все още липсват достатъчно фармацевтични възможности.
Imuflam принадлежи към групата на съединенията с терапевтичен потенциал срещу новия респираторен корона вирус.
Позовавайки се на данните от научни публикации и натрупан вече клиничен опит, приложихме Imuflam като част от терапевтичните решения при COVID-19 след дехоспитализация, с цел повлияване на дългосрочните последици за здравето на нашите пациенти.
Клинико-лабораторните показатели показаха твърде широк диапазон на отклонение от нормалните стойности.
Подобно на редица проучвания, пациентите, наблюдавани от нас, се възстановяват по различен начин, без това да е свързано с тежестта на първоначалната Ковид-инфекция.
Приложението на Imuflam показва изключително добър профил на поносимост и повлияване на основните лабораторни показатели, проследявани по време на лечението, което ще продължи за още 3 месеца.
За милиони хора по света въздействието върху здравето от заразяването с коронавирус се простира далеч отвъд първоначалния период на инфекцията.
Проучване REACT-2, ръководено от Imperial College London, е изследвало над половин милион души в страната и е установило, че 1 на всеки 20 възрастни съобщава за персистиращи симптои на COVID-19, в продължение на 12 и повече седмици. Това за Обединеното Кралство възлиза на повече от 2 милиона възрастни или около 3,5% от населението на страната. Тъй като се появяват все повече данни за дълго протичаща Ковид-инфекция, професор Пол Елиът – директор на програмата REACT Imerial school of Public Health, рисува тъжна картина на дългосрочните последици за здравето от COVID-19 на базата на техните констатации.
Признаците и симптомите на заболяването, които продължават повече от 12 седмици и не се обясняват с алтернативна диагноза, най-често се описват като продължителен Ковид (long COVID-19).
Честите симптоми на Long Covid, включват:
• Силна умора
• Задух
• Болка и стягане в гърдите
• Упорита кашлица
• Проблеми с концентрацията и паметта
Други симптоми включват:
• Нарушение на съня
• Сърцебиене
• Виене на свят
• Болка в стави и мускули
Това са само част от оплакванията на повече от 2/3 от преболедувалите Ковид- инфекцията.
Анализ на 1077 пациента в проучване за COVID-19 след хоспитализация, или т.нар пост-COVID-19 период, в Обединеното кралство установи „клинично значими“ симптоми на тревожност и депресия при ¼ от участниците.
Голяма част от пациентите не могат да се върнат към предишния си социален живот. Мнозина описват как това се отразява на психичното здраве, особено след като ходът на заболяването често варира, така че когато усетят, че се подобряват, „симптомите се връщат“. Учени от Университета в Манчестър откриват връзка между дългия Ковид и промяната в имунната система на пациентите шест месеца след хоспитализацията. Въпреки това, развитието и тежестта на Long COVID-19 изглежда не корелират с естеството на симптомите в острата фаза на инфекцията.
Големите здравни системи в САЩ и Англия често предлагат различни терапевтични възможности за справяне с продължителния Ковид, включително физиотерапия, подкрепа на психичното здраве, но все още липсват достатъчно фармацевтични възможности.
Новите разработвани медикаменти се фокусират върху намаляване на възпалението и възстановяване на митохондриалната функция.
Хората с продължителен Ковид съобщават, че се обръщат към широк спектър от лекарства без рецепта, хранителни добавки, други терапии и промени в диетата, за да управляват рецидивиращи и ремитиращи симптоми. Множество пациенти изразяват желание да опитат всичко, защото симптомите оказват значително влияние върху качеството на живот на засегнатите.
Редица проучвания показват, че съществуват потенциални рискове от самопредписване на редица лекарствени средства, водещи до много вредни лекарствени взаимодействия и използване на неподходящи лечения. Голям процент от хората търсят онлайн ресурси, включително медицински блогове и списания. Поради малката база от доказателства, тези платформи са потенциален източник на противоречива информация и дезинформация.
Необходимо е да се оценят настоящите и бъдещи вредни ефекти от полифармацията.
Безспорна е спешната необходимост от изследвания и здравна подкрепа за подобряване на възстановителния период след прекарана Ковид-инфекция.
Никой от нас не мисли, че продължителният Ковид има един механизъм и едно лечение.
Базирайки се на научните данни за незатихващата имунна дисрегулация, повече от ясно е, че е необходимо да се мисли дългосрочно за нейното овладяване, както и за справяне с инфекцията. Освен това, новo проучванe, публикувано на 04 януари 2021 г. от Университета в Алабама, САЩ, демонстрира, че имунната дисрегулация не затихва и след овладяване на инфекцията, а продължава повече от 2 месеца. Вече съществуват достатъчно научни данни за природни продукти с имунорегулиращо и противовъзпалително действие, какъвто например е Imuflam.
IMUFLAM принадлежи към групата на съединенията с терапевтичен потенциал срещу новия респираторен коронавирус. IMUFLAM е наличен за употреба в България. Той представлява двукомпонентна комбинация от високостандартизирани екстракти, доказани за лечение на COVID-19. Съдържа 350 мг екстракт от растението котешки нокът – Cat’s Claw (Uncaria tomentosa) и 150 мг екстракт от растението Tanacetum parthenium.
Cat’s Claw
Котешкият нокът действа основно като имуномодулатор и осигурява защита на организма срещу вируси, бактерии и гъбички, балансира цитокина TNFα, чрез което овладява възпалението. Анти TNFα действието на Cat’s Claw го определя като природно биологично средство. Има данни и за други ефекти на екстракта Uncaria tomentosa, а именно – антимутагенен, антиоксидантен, антиагрегантен и тонизиращ ефект. U. tomentosa демонстрира сигнификантен in vitro инхибиторен ефект по отношение репликацията на херпес симплекс вирус тип 1.
Приложението на Uncaria tomentosa по време на ваксинация показва повишена ефективност на пневмококовата ваксина, поради увеличаване съотношението лимфоцити/ неутрофили в периферната кръв. Доказателствата за антивирусните свойства на Cat’s Claw обръщат внимание върху екстракта като възможност за приложение и при COVID-19.
Tanacetum parthenium
Екстрактът от Tanacetum parthenium съдържа вещества от различни химични групи – сесквитерпенови лактони, флавоноиди и др. Биологичното вещество, спрямо което е проведена стандартизацията на екстракта, е parthenolide. В 150 мг екстракт се съдържа високо количество parthenolide – 0,6 мг, което обуславя и неговата висока ефективност. Останалите съставки – флавоноидите, измежду които е и добре познатият антиоксидант кверцетин, повишават ефективността на екстракта чрез синергичното действие с parthenolide. Той притежава антиинфламаторен, антимикробен, антимигренозен, антитуморен и антиоксидантен ефект
Хиперинфламаторните промени при COVID-19 са резултат на имунна дисрегулация, което води до ексцесивна продукция на проинфламаторни цитокини. Лечението на имунната дисрегулация и възпалението още в ранните етапи на COVID-19 предотвратява влошаване в хода на заболяването и подобрява прогнозата. Имунната дисрегулация не затихва минимум 2 месеца след преболедуване на COVID-19. Imuflam e с висока антивирусна, имунорегулаторна и антиинфламаторна ефективност, като успоредно с това е с отличен профил на безопасност при продължителна употреба.
Позовавайки се на данните от научни публикации и натрупан вече клиничен опит, приложихме Imuflam като част от терапевтичните решения при COVID-19 след дехоспитализация, с цел повлияване на дългосрочните последици за здравето на нашите пациенти.
Данните са от пациенти, хоспитализирани в клиниката по Гастроентерология на УМБАЛ“Св.Марина“ в периода от 01.11 до 30.11.2021 г.
Клиничното наблюдение обхваща 10 пациента, мъже на възраст от 31 до 73години, средна възраст 52,8 г. Диагнозата е потвърдена с PCR тест.
Състоянието по време на хоспитализацията е преценено като лека, средно-тежка и тежка форма на Kовид-инфекция. Клиничната картина при наблюдаваните пациенти се изразяваше с остри респираторни състояния, разпределени както следва: 2-ма с леки инфилтртивни промени и 8 с двустранна пневмония, които са потвърдени чрез рентгенография или компютърна томография (КТ). Един от пациентите бе включен на неинвазивна вентилация и се определи като тежка форма на заболяване.
Най-често срещаните симптоми по време на болничния престой се групират както следва:
• Задух
• Кашлица
• Умора
• Главоболие
• Мускулни болки
• Болка в гърдите
• Болка в корема
• Диария
• Депресивни изживявания
Клинико-лабораторните изследвания показаха твърде широк диапазон на отклонение от нормалните стойности. Маркерите на възпаление, феритин, ДКК продължиха да се наблюдават и след дехоспитализацията, но вече на фона на лечение с Имуфлам 2х1 капсула. Правеше впечатление, че дори и лекото протичане на Ковид- инфекцията се свързва със средносрочни симптоми, изискващи проследяване и лечение.
Пациентите се проследяваха на 15 и 30-я ден от дехоспитализацията, като преценихме, че включването на Imuflam ще прояви своето терапевтично въздействие, без да риск от лекарствени взаимодействия. Пациентите с леки кардиопулмонални оплаквания при постъпването, продължиха да изпитват слабо изразени кардиопулмонални симптоми Най-честите симптоми си останаха задух – 9%, умора – 5%, изтръпване на горни и долни крайници – 5%, паметови нарушения – 8%. Когнитивната дисфункция, или паметовите нарушения, се оказаха често срещани във всички възрастови групи. В групата на пациенти до 46-годишна възраст се оказаха по-склонни да имат главоболие, коремни болки, тревожност и депресия, а в групата на пациенти над 50 г. персистират значително повече затруднено дишане, болка в гърдите и умора.
Освен маркерите на възпаление, реактивните промени по отношение на чернодробните ензими ни даде основание да заключим, че неалкохолното метаболитно мастно чернодробно заболяване може да бъде независим рисков фактор за по-тежко протичане на инфекцията, но заедно с това при контролните изследвания на 15-я ден от дехоспитализацията се установи редукция на стойностите до 1.5 над горна граница на нормата при изходни – трицифрени. На 30-я ден от дехоспитализацията се наблюдава подобрение на симптомите и лабораторните показатели СУЕ, ДКК, феритин и д-димери. Нормализираха се чернодробните ензими, липсва лимфопения и левкоцитоза. При един пациент се регистрира сигнификантно намаляване стойностите на феритин при изходни стойности 2142 ng/ml. Успоредно с тези подобрения се наблюдава и увеличение с 50% на честотата на съобщенията за намаляване и липса на диспнея, повишаване на когнитивните способности с 20% и повишаване липсата на тревожност с 25%. Подобно на редица проучвания, пациентите наблюдавани от нас се възстановяват по различен начин, без това да е свързано с тежестта на първоначалната Ковид-инфекция. Липсата на контролна група остава труден въпрос и слаба страна на клиничното наблюдение, което задължително ще продължи и в следващите месеци.
Дългосрочното проследяване на пациентите след COVID-19 включване на IMUFLAM във възстановителния период, прилагане на новите научни постижения в борбата с пандемията е успешната стратегия за преодоляване на този тежък здравословен казус.
Библиография
1.Дойчинова Ц, Добрев Р. Синдром“Цитокинова буря“ при Covid-19 Природни решения,GP news 2021(4)
2.Sophie A M van Kessel,Tim C Olde Hartman,Peter L B J Lucassen, Cornelia H M van JaarsveldяPost-acute and long-COVID-19 symptoms in patients with mild diseases: a systematic review:PMC8414057DOI:10.1093/fampra/cmab076
3. Justin R Kingery, Monika M Safford3, Paul Martin 3, Jennifer D Lau 3, Mangala Rajan 3, Graham T Wehmeyer 4, Han A Li 4, Mark N Alshak 4, Assem Jabri 3, Alina Kofman 3, Christopher S Babu 4, Elizabeth K Benitez 4, Federico Palacardo 4, Indrani Guzman Das 4, Kiara Kaylor 4, Kwang M Woo 4, Nicholas L Roberts 5 4, Saher Rahiel 3, Varshini Gali 4, Lynn Han 4, Joyce Lee 4, Natalia Roszkowska 4, Yeo Eun Kim 4, Sufia Bakshi 4, Cameron Hogan 6, Margaret McNairy 3 5, Laura C Pinheiro 3, Parag Goyal Health Status, Persistent Symptoms, and Effort Intolerance One Year After Acute COVID-19
4.Brandon Michael Henry 1, Maria Helena Santos de Oliveira 2, Stefanie Benoit 3 4, Mario Plebani 5, Giuseppe LippiBrandon Michael Henry 1, Maria Helena Santos de Oliveira 2, Stefanie Benoit 3 4, Mario Plebani 5, Giuseppe Lippi 6,,, Hematologic, biochemical and immune biomarker abnormalities associated with severe illness and mortality in coronavirus disease 2019 (COVID-19): a meta-analysisPMID: 32286245,DOI: 10.1515/cclm-2020-0369
5. Laguna-Goya R, Utrero-Rico A, Talayero P, Lasa-Lazaro M, Ramirez-Fernandez A, Naranjo L, Segura-Tudela A, Cabrera-Marante O, Rodriguez de Frias E, Garcia-Garcia R, Fernández-Ruiz M, Aguado JM, Martinez-Lopez J, Lopez EA, Catalan M, Serrano A, Paz-Artal E, IL-6-based mortality risk model for hospitalized patients with COVID-19 J Allergy Clin Immunol. 2020 Oct;146(4):799-807.e9. doi: 10.1016/j.jaci.2020.07.009. Epub 2020 Jul 22.PMID: 32710975
6. Chuan Qin 1, Luoqi Zhou 1, Ziwei Hu 1, Shuoqi Zhang 2, Sheng Yang 1, Yu Tao 3, Cuihong Xie 4, Ke Ma 5, Ke Shang 1, Wei Wang 1, Dai-Shi Tian , Dysregulation of Immune Response in Patients With Coronavirus 2019 (COVID-19) in Wuhan, China, PMID: 32161940 PMCID: PMC7108125 DOI: 10.1093/cid/ciaa248
7.Nalbandian A, Sehgal K, Gupta A, Madhavan MV, McGroder C, Stevens JS, et al. Post-acute COVID-19 syndrome. Nat Med. 2021;27:601–15. pmid:33753937
8.Del Rio C, Collins LF, Malani P. Long-term Health Consequences of COVID-19. JAMA. 2020. pmid:33031513
9.Butler M, Pollak TA, Rooney AG, Michael BD, Nicholson TR. Neuropsychiatric complications of covid-19. BMJ. 2020;371:m3871. pmid:33051183
10.Greenhalgh T, Knight M, A’Court C, Buxton M, Husain L. Management of post-acute covid-19 in primary care. BMJ. 2020:m3026. pmid:32784198
11.Gorna R, MacDermott N, Rayner C, O’Hara M, Evans S, Agyen L, et al. Long COVID guidelines need to reflect lived experience. Lancet. 2021;397:455–7. pmid:33357467
12 Ladds E, Rushforth A, Wieringa S, Taylor S, Rayner C, Husain L, et al. Persistent symptoms after Covid-19: qualitative study of 114 “long Covid” patients and draft quality principles for services. BMC Health Serv Res. 2020. pmid:33342437