Брой 10/2002
Доц. Д-р Л. Стоков
Импресионните деформации на предната гръдна стена носят различии имена: хлътнали гърди (ХГ), обущарски гръден кош, funnel chest, thorax еп entonnoir, trichterbrust, Pertus excavatum, Chonechondrosternon.
Случаят, наблюдаван от Bauchinus 8 1594 г., (публикубан от Schenk), представлява най-ранното съобщение в световната литература относно болен с ХГ. Обособяването на ХГ като деформация на предната гръдна стена с „най-дълбока точка“ в областта на гръдната кост, принадлежи на Ebstein. През 1938 г. се появява и класическото описание на този тип деформации, направено от Ochsner и De Bakey. Честотата на гореспоменатата деформация на предната гръдна стена, според различните автори варира в границите от 0,23% до 5,7%. По данни на Actis Dato, Gentilli, Matzen et all., и други изследователи, деформациите от този тип се срещат от два до четири пъти по-често при лицата от мъжки пол.
Анатомично деформацията се характеризира със скъсена в предно-заден размер диафрагма главно за сметка на сухожиления й център. Много от авторите описват наличието на субстернална или гръдно-диафрагмална връзка, съединяваща диафрагмата със задната повърхност на гръдната кост. Тази връзка продължава дистално, преминавайки в т.н. бяла линия и в задното сухожилно влагалище на правите коремни мускули. Според някои автори, проксимално спомената връзка се слива повече или по-малко с триъгълния мускул на гръдната кост, който не винаги се открива интраоперативно Морфологично, ХГ представляват импресия на средната част на предната гръдна стена, включваща тялото на гръдната кост в епигастралната област. Най-дълбоката част от хлътването е в дисталната половина на гръдната кост и в областта на мечовидния израстък. По правило деформацията включва почти изцяло хрущялната част от ребрата до гръдните жлези.
Асиметричните деформации също не са редки. Обикновено импресията на предната гръдна стена е по-изразена вдясно, отколкото вляво. Место гръдната
кост е „завъртяна“ до 90°, така че предната й повърхност формира лявата половина на найдълбокия участък от импресията.
ХГ се представят с голямо разнообразие. Поглед върху това дава следната класификация:
I. вродени ХГ
1. ХГ с формата на тесен кратер
2. ХГ на фона на плосък гръден кош, респ. предна гръдна стена
3. ХГ с ъгловидно изпъкбаща напред гръдна кост
4. Междинни, комбинирани форми
5. ХГ придружаващи синдрома на Марфан, сколиози и др.
II. Придобити ХГ
1. „фалшиви“ ХГ
а) в ранна детска възраст
б) в късна детска и юношеска възраст
2. Посттравматични ХГ
Вродените ХГ са много по-често срещани и се забелязват обикновено през първата година след раждането. Някои от тях са с тенденция към спонтанно „самокоригиране“ в периода на растежа за разлика от тези, които се съпровождат от затруднено вдишване при т.н. парадоксално диииане. Най-често деформацията се появава в началото на втората година от живота, нараства и става все по-трайна.
По отношение на вторично придобитите ХГ се предполага, че една първична недостатъчност на коремната мускулатура смущава нормалното функциониране и движение на диафрагмата и в този смисъл тя функционира неправилно. В резултат, диафрагмата „придърпва“ към гръдната кухина хрущялната част на ребрата, за които се залавя, а впоследствие „притегля“ и подгръдната област. Хрущялите на децата са гъвкави, а възстановяването на коремната стена при тези случаи на ХГ, се счита от първостепенна важност.
Относно вродените ХГ, са описани два основни патогенетични фактори:
• Частична „предразположеност на диафрагмата“, изразяваща се в различна по степен дисплазия, която води до придърпване в областта на гръдната кост, респ. на мечевидния й израстък, от съответната част на залавящата се за нея диафрагма.
• Дефектна първична дисгенезия на ребрените хрущяли, водеща до нарушение в развитието на ребрата.
Хистологични и хистохимични изследвания на ребрените хрущяли, взети по време на операция по повод ХГ, показват процес на „износване“ с изменения
на ребрените зони във вид на „географска карта“, с дистрофия и разпад на мускулните влакна, а също и наличие на т. нар. албуминова и азбестова дегенерация.
Въпреки многобройните съобщения в литературата, все още липсва единно становище по въпроса за етиопатогенезата на ХГ.
Съществуват следните основни теории:
1. До неотдавна ХГ се считаха последствие от преболедуван рахит. Но прогресирането на деформацията, независимо от комплексно проведеното лечение на рахита, говори в полза на съществуването и на други етиологични фактори.
2. Налице е генетично обусловено смущение в първичната заложба на гръдната кост, водещо до задръжка в нейното ембрионално развитие (ембриогенеза). В подкрепа на тази теория се изтъква наследствеността на заболяването, както и съчетаването му с други диспластични състояния и системни заболявания и специално със синдрома на Марфан.
3. Скъсяване и недоразвитие на гръдно-диафрагмалната връзка, която се простира от диафрагмата към задната стена на гръдната кост под формата на опънато, скъсено сухожилие.
4. Теория за наличието на първично ретрахиране на сухожилния център на диафрагмата с последващо придърпване на гръдната кост назад.
5. Теория, според която решаващ момент във възникването на ХГ са всички контрахирани меки тъкани, залавящи се за дисталната част на гръдната кост и придърпващи предната гръдна стена (предните и задните сухожилно-мускулни участъци от правите коремни мускули, перихондриума, междуребрените мускули на 5-то и 6-то ребра).
6. Теория, обясняваща развитието на ХГ като резултат от вътреутробна травма на плода или от неговото неправилно положение в матката.
7. ХГ са следствие от неравномерен растеж на ребрата и ребрените хрущяли в участъците на тяхното сливане. Тази теория най-добре обяснява срещащите се асиметрични деформации на ХГ често в съчетание с други дефекти на костната и хрущялната генеза, както и с противоположна деформация на предната гръдна стена „птичи гърди“.
8. Близка към по-горната е и теорията, считаща като основен момент за възникването на ХГ ексцесивният растеж на ребрата (надлъжно). Същата теория може да обясни и наличието на тази деформация у пациенти със синдрома на Марфан.
9. Теория за генетично ензимно нарушение в обмяната на хрущялната тъкан, водещо до прогресиращо неправилно развитие на предната гръдна стена.
10. Към сферата на хипотетичните, засега може да се отнесе и теорията, обясняваща вдлъбването на предната гръдна стена като следствие от една обща дистрофия на съединителната тъкан.
Накрая може да се добави, че развитието на XT често се съпътства от хипертрофия на тонзилите.
В клиничен план, най-достъпна и в същото време всеобхватна е класификацията на ХГ, която определя тази деформация на предната гръдна стена според степента й на изразеност, по клиничните и функционалните й показатели:
I. Според типа деформация, ХГ биват: симетрични, асиметрични, плоски хлътнали гърди.
11. По клинични и функционални показатели: компенсирана, субкомпенсирана и декомпенсирана форма на заболяването.
III. По степен на изразеност: XT е лека с дълбочина до 2 см, средна с дълбочина до 4 см и тежка с дълбочина до 6 и повече см.
ХГ водят до намалена еластичност и подвижност на гръдната стена, ограничават движението на диафрагмата, предразполагат към развитие на т.н. „парадоксално диииане“. Дълбочината и обемът на деформацията могат да варират в зависимост от нейната изразеност и възрастта на детето (до 200 мл, при дълбочина в и повече см).
Децата с ХГ изостават във физическото си развитие и по тегло от своите връстници. Имат характерен външен вид: астеничен хабитус, издадени напред глава и шия, отпуснати надолу рамене, слабо развита мускулатура. Често пъти гръдната кост е завъртяна до 90°, така че предната й повърхност съставлява „лявата страна на най-дълбокия участък от деформацията“. При момичетата гръдните жлези (особено дясната) са недоразвити, а при момчетата остават недоразвити големите гръдни мускули. При асиметричните деформации се наблюдава и асиметрия на гръдните жлези. Коремът е отпуснат и често пъти изнесен напред. в периода след раждането, както и през първата година след него, хлътналите гърди могат да се проявят само с т.нар. парадоксално дишане.
При пациенти с ХГ, често и гръбначният стълб показва болестни изменения (ясно изразените сколиози са относително редки, но често се срещат кифози в гръдния отдел на гръбначния стълб, като в някои случаи може да се достигне и до пълното му лордозиране). При други пациенти обаче, се наблюдава увеличение на гръдната кифоза, както и картина на т.н. „кръгъл гръбначен стълб“. Понякога ХГ се съчетават и с други деформации на костния скелет, както и с аномалии в сърдечносъдовата система, пример за което представлява синдромът на Марфан.
В ранната и средна, детска възраст ХГ протичат безсимптомно или са изразени в лека степен. При много малко случаи в тази възраст се наблюдава дисфагия или известно препятствие в гълтането на храната. Ако субективните оплаквания при децата с ХГ в тази възраст са незначителни, това се обяснява с големите компенсаторни възможности на детския организъм.