Брой 4/2020
Доц. д-р Г. Николов, оториноларинголог
УМБАЛ „Г. Странски” – Плевен
Вирусните инфекции са фокус на широк кръг специалисти. В момента се разгръща световна епидемия на все още непознат и недобре проучен вирусен щам, т.нар COVID-19. Първите научни данни, с които разполага медицинската общественост, са от декември 2019 и са базирани на данни от Ухан, Китай. (1) Касае се за ретроспективно многоцентрово кохортно проучване, което включва 191 пациенти над 18 години с лабораторно потвърден COVID-19 от две болници в Китай за периода до 31 януари 2020 г. Установено е, че 48% от пациентите са имали коморбидност като хипертонията е най-честата при 30% от пациентите, последвана от диабет – 19% и коронарна болест на сърцето – 8% пациенти. Средната продължителност на лечението на COVID-19 е била 20 дни. Най-дългото излекуване според проучването при оцелели е 37 дни. Интерпретацията на потенциалните рискови фактори като възраст и коморбидност са информативни за идентифициране на пациентите с лоша прогноза в ранен стадий. Продължителният терапевтичен процес дава основание за стратегията да се изолират заразените пациенти. Характерно за COVID-19 e т.нар. тежък остър респираторен синдром. Инфектираните пациенти развиват тежка пневмония. (2,3) Клиничният спектър на инфекцията с COVID-19 е доста широк като обхваща от асимптоматична инфекция, лек катар на горните дихателни пътища и тежка вирусна пневмония с дихателна недостатъчност и дори летален изход. Голяма част от хоспитализираните в Ухан пациенти са били с пневмония. (4-6)
Разпределение на заболеваемостта в България към момента
По данни от националния кризисен щаб за болните от коронавирусна инфекция в България към 22-ри март са разпределени по възраст както следва (7): до 19 години – 7%, 20-29 години – 16%, 30-39 години – 15%, 40-49 години – 29%, 50-59 години – 16%, 60-69 години – 10% и над 70 – 7%. Ако сравним рисковите групи по критерии възраст с по-младата възрастова груп, ще установим, че 76% от болните с коронавирусна инфекция са от групата 20-59 години, а болните с коронавирусна инфекция от рисковата група над 60 години са 17%.
Лечението на новия вид коронавирусна инфекция непрекъснато се актуализира. Обсъжда се ролята на антивирусни средства и имуномодулатори не само за лечение, а и за превенция. (8) Освен епидемията от специфичен щам коронавирус, заболеваемостта на респираторната система се базира етиологично и на грипни вируси, бактериални патогени и т.н. Ваксина срещу коронавируса все още не е произведена, противогрипните и други ваксини показват някои слабости, вероятно поради изменчивостта на вирусите, а от друга страна тежките усложнения като бронхити и пневмонии са от бактериален тип. Следователно е важно да се постигне цялостна защита на организма срещу вируси, бактерии и гъбички. Най-ефективно това би се осъществило с подходяща имуномодулация. Освен това ще трябва да се обърне внимание и на есенциални за организма субстанции като витамини, минерали, биокатализатори и др., които са най-важните нутриенти както за имунната система, така и за цялостното функциониране на организма. Предивид усложнената епидемична обстановка е важно да се търси подпомагане функцията на имунната система и организма на повече нива.
На базата на дългогодишен клиничен опит успешна схема за мощна защита срещу вируси е комбинирането на природните продукти Imunobor Broncho, Imunobor Protect, GripoLek и Oxybor Forte. Благодарение на комбинацията се осъществява протекция на 4 нива, а именно – обща имунна защита чрез Imunobor Broncho, блокиране на заразяването чрез Imunobor Protect, симптоматично подпомагане и възстановяване на важни ендогенни антивирусни вещества чрез GripoLek и мощна антиоксидантна защита на организма чрез Oxybor Forte.
Imunobor Broncho съчетава силата на стандартизираните и високопречистени екстракти от котешки нокът (cat’s claw, uncaria tomenstosa) и ехинацея (echinacea purpura:echinacea palida). Стандартизацията гарантира точно количество на биологично активни вещества в екстрактите. Двата екстракта имат синергичен ефект по отношение на антивирусното и антибактериално действие, което е научно доказано през 2007 г. в проучване на Канадски университет*. Изследвани са ефектите на двата екстракта върху фагоцитозата и продукцията на гама интерферон. Установено е, че екстрактът от ехинацея увеличава фагоцитозата 3,6 пъти и количеството на гама интерферон 8,1 пъти. Екстрактът от котешки нокът увеличава фагоцитозата 4,7 пъти и няма отношение към продукцията на гама интерферон. Следователно, комбинацията от двата екстракта увеличава фагоцитозата 8,3 пъти и производството на гама интерферон 8,1 пъти. (9) Следователно, Imunobor Broncho оказва неспецифичен антивирусен и антибактериален ефект, което го прави средство на избор при остри и хронични инфекции с вирусна, бактериална или друга етиология при възрастни пациенти.
Още един аргумент за приложение на Imunobor Broncho при остри респираторни инфекции е, че продуктът блокира механизма на бактериалните усложнения, който се разгръща на фона на една вирусна инфекция. Благодарение на екстракта от ехинацея се потискат вирус-индуцираните увреждания на дихателните пътища. Eхинацея доказано потиска тъканната и стрептококовата хиалуронидаза, благодарение на което се предотвратява пенетрацията на патогени по-дълбоко в тъканите.(10) Синергичното действие на екстрактите от ехинацея и котешки нокът намаляват колонизацията на назофарингеална флора чред директен антиикробен ефект и чрез индуциране на имунен отговор. Повишеното възпалeние на респираторния епител се повлиява отлично благодарение на анти TNF- alfa действието на екстракта от котешки нокът.
Поради епидемичната ситуация се препоръчва Imunobor Broncho да се приема 3 пъти по 1 капсула дневно след хранене. Тази дозировка се продължава докато трае епидемията, тъй като рискът от разболяване е по-висок, поради това че COVID-19 e непознат за нашата имунна система вирусен щам.
За максимална защита на организма е добре да се включи и Imunobor Protect таблетки за смучене.
Imunobor Protect e проучен в оториноларингологичната практика при орофарингеални инфекции (11) и след аденоидектомия и тонзилектомия. (12) В тези проучвания Imunobor Protect се доказва като аналгетик на ниво устна кухина, тъй като той осигурява бърза аналгезия, има антивирусно, антибактериално, противовъзпалително действие, запазва нормалната флора в устната кухина и не на последно място лекарствената му форма – таблетки за смучене с депо действие, осигурява дълготрайна протекция. Важно действие в подкрепа на това, че Imunobor Protect блокира заразяването е че продуктът увеличава нивото на имуноглобулин А в слюнката (13), с което се увеличава естествената бариера на ниво устна кухина. Важно е също така, че Imunobor Protect увеличава саливацията, което води до отлична хидратация, предотвратяване пресушаването на лигавицата на устната кухина, предпоставка за по-лесно пенетриране на вируса. Imunobor Protect е проучен и безопасен и при висок дозов режим – 6 таблетки дневно при деца и 9 таблетки дневно при възрастни. Към схемата за защита срещу вирусни инфекции Imunobor Protect се препоръчва по 1 таблетка на всеки 4 часа.
Gripolek е симптоматично средство при вирусни инфекции без да съдържа нестероидни противовъзпалителни средства (НПВС).
Той успешно допълва схемата за защита срещу вирусни инфекции. Съставът на GripoLek е специфичен за тази проблематика – метилсулфонилметан (МСМ), естер C, цитрусови изофлавони и витамини от група B – B1, B2, B3 и B5. Болковият синдром, типичен при грип, се повлиява чрез метилсулфонилметан (МСМ). Той е органично сяросъдържащо съединение, който повлиява болката и възпалението. Интоксикацията и оксидативния стрес, които също са типични при вирусни инфекции, се повлияват чрез естер C, цитрусови биофлавоноиди и ниацин (витамин B3). GripoLek доставя на организма и изразходените в условията на вирусна епидемия витамини – витамин B1, B2, B3, B5 и естер C. Дозира се 3 пъти по 1 капсула след хранене. Показан е и за деца в училищна възраст, като в тези случаи е удачна дозировка 2 пъти по 1 капсула.
Оxybor Forte представлява мощна антиоксидантна защита за организма. Той е необходим, тъй като при състояние на виремия оксидативният стрес в човешкия организъм е висок. Oxybor Forte предсталява комбинация от класическите антиоксиданти – бетакаротин, витамин C, витамин Е и селен, ново поколение антиоксиданти – проантоцианидин, допълващи антиоксиданти – коензим Q10 и незаменими биокатализатори – цинк, мед, магнезий и манган. Достатъчно е да се приема по 1 таблетка дневно след хранене.
В тежка епидемична обстановка, и особено когато се касае за непознат вирусен щам, е важно да се осигури максимална защита на организма на различни нива – обща имуномодулация с цялостен ефект срещу вируси, бактерии и други патогени, на ниво устна кухина, с цел блокиране на заразяването, симптоматично подпомагане с несъдържащи НСПВС медикаменти и максимална антиоксидантна защита на организма.
Библиография
1) 2020 march. Fei Zhou*, Ting Yu*, Ronghui Du*, Guohui Fan*, Ying Liu*, Zhibo Liu*, Jie Xiang*, Yeming Wang, Bin Song, Xiaoying Gu, Lulu Guan, Yuan Wei, Hui Li, Xudong Wu, Jiuyang Xu, Shengjin Tu, Yi Zhang, Hua Chen, Bin Cao: Clinical course and risk factors for mortality of adult inpatients with COVID-19 in Wuhan, China: a retrospective cohort study
2) Phelan AL, Katz R, Gostin LO. The novel coronavirus originating in Wuhan, China: challenges for global health governance. JAMA 2020; published online Jan 30. DOI:10.1001/jama.2020.1097.
3) Gorbalenya AE, Baker SC, Baric RS, et al. Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus: the species and its viruses—a statement of the Coronavirus Study Group. bioRxiv 2020; published online Feb 11. DOI:10.1101/2020.02.07.937862 (preprint).
4) Huang C, Wang Y, Li X, et al. Clinical features of patients infected with 2019 novel coronavirus in Wuhan, China. Lancet 2020; 395: 497–506.
5) Wang D, Hu B, Hu C, et al. Clinical characteristics of 138 hospitalized patients with 2019 novel coronavirus-infected pneumonia in Wuhan, China. JAMA 2020; published online Feb 7. DOI:10.1001/jama.2020.1585.
6) Chen N, Zhou M, Dong X, et al. Epidemiological and clinical characteristics of 99 cases of 2019 novel coronavirus pneumonia in Wuhan, China: a descriptive study. Lancet 2020; 395: 507–13.
7) Данни на Националния щаб за борба срещу
разпространението на коронавируса към 22 март; dnevnik.bg
8) Johns Hopkins Hospital Therapeutic Guidance
9) Groom SN et al. (McGill University), J.Medicinal Food, 10(1):73-9, 2007
10) WHO Monographs on Selected Medicinal Plants, Том 1
11) Атанасова К. Ефект на Imunobor Protect върху динамиката на протичане на орофарингеални заболявания: GP news 2019 (3); 50-52
12) Атанасова К. Ускорено постоперативно възстановяване при тонзилектомия и аденоидектомия. Imunobor Protect – нови данни: GP news 2020 (3)
13) Journal of Dietary Supplements, 10(3):171–183, 2013