Брой 2/2001
Д-р Виолета Кашукеева
С настъпване на есента нараства и броят на заболелите от остри респираторни заболявания, най-често срещано от които е острата хрема. От нея боледуват както възрастни, така и деца. Тя представлява остро неспецифично възпаление на лигавицата на носа, но много често се ангажират лигавицата на фаринкса и околоносните кухини. Острата хрема може да се прояви като самостоятелно заболяване, като синдром или начална проява на инфекциозно заболяване. За причинители на острата хрема се смятат различни вируси (риновируси, грипни) или микроорганизми (стрептококи, стафилококи, дифтерийни бактерии, гонококи) и др. Освен инфекцията, предразполагащи фактори са простудата, физическата и психическата умора, различни интоксикации, травми на лигавицата на носа, които водят до снижаване на местния и общия имунитет, и до активиране патогенността на сапрофитната флора в носните кухини. При инфекциозните заболявания разпространението на инфекцията е по хематогенен път.
Най-важните прояви на острата хрема, а най-често се засяга и епифаринкса, са:
I. Начален стадий (сух) протича с дразнене в носа, кихане, леко затруднено носно дишане с обща отпадналост и адинамия на болния.
II. Серозен стадий той се характеризира с обилно отделяне на водниста течност, която става постепенно слузеста. Появяват се сълзотечение, настъпва трайно запушване на носа и шум в ушите.
III. Стадий на отделяне на слузно-гнойна ексудация постепенно преминава в гнойна към 4-5ти ден. През следващите дни количеството на ексудата намалява и болните оздравяват за 10-14 дни.
При кърмачетата общата симптоматика е по-бурна: висока температура и невъзможност за хранене, поради запушване на носа. Настъпват и усложнения отити, субхордални ларингити и др.
При по-големи деца доминират локалните прояви и те се справят по-леко с хремата.
Острата хрема е леко заболяване и за да не настъпват усложнения, трябва да се предприемат своевременни мерки, които включват:
- общо лечение аналгетици, антипиретици, витамини;
- местно лечение, за ограничаване на възпалителния процес в носните кухини и намаляване на ексудацията капки за нос, мехлеми.
Особено ефективен в тези случаи е препаратът Pinosol, който се предлага в три форми:
- Pinosol капки за нос поставят се по 2-3 капки във всяка ноздра през интервал от 1 час, след това в по-дълги интервали. Тази форма не се препоръчва при деца до 2-годишна възраст. Особено ефикасни са капките за нос при лечение на острата хрема в началото и след хирургически интервенция в носната кухина. Съдържанието на Eucalyptol влияе благоприятно при възпаления на ларинкса, трахеята и бронхите.
- Pinosol крем за нос може да се използва и при малки деца (до 2 години), при правилно прилагане: нанася се малко количество от крема в носните ходове 3-4 пъти в денонощието, с леко притискане на двете ноздри.
- Pinosol маз за нос нанася се малко количество в носните ходове (в предната част на лигавицата на носа). Наличието на Menthol не позволява употребата на мазта при малки деца и чувствителни пациенти.
Своевременната употреба на Pinosol в подходяща форма води до по-бързо оздравяване.