Брой 12/2017
Д-р K. Хаджилазов
Ендокринологично отделение, СБАЛДБ, МУ – София
Наближават едни от най-красивите и изпълнени с много положителни емоции годишни празнични дни – Бъдни Вечер, Коледа и посрещането на Новата Година. И колкото да се твърди, че все по-малко от оставащите в България сънародници ги празнуват така, както например преди 15-20-40 и повече години, то неизменната традиция да сяда семейството, а и цялата фамилия около празничната маса, все още е запазено и до ден днешен. Някои хора дори се подготвят 2-3 месеца преди това – не толкова със съответни тоалети за празничните вечери и списъци с предстоящи покупки на подаръци, а със спазване на по-нискокалорични диети, за да могат да си позволят по време на няколкодневните събирания около масата да опитат колкото се може повече от типичните празнични коледни и новогодишни лакомства и семейни специалитети. Разбира се, опасенията тук са свързани с евентуалното наддаване на телесно тегло, покачване на кръвната захар, холестерола. Дали обаче не можем да използваме някои прийоми и хитринки, за да сведем до минимум тази тенденция?
БЪДНИ ВЕЧЕР – това е празникът с най-малка вероятност да прекалим с калориите. Още повече, че всичките на масата ястия (според едни 7 на брой, според други – 9, според трети – 11 или 12) са постни. Но същевременно, точно затова и някои хора преяждат, ,,компенсирайки липсата на нещо блажно”.
Централното място на вечерния празник заема традиционната питка с късметчета – или поне задължителната монета. Последните не биха ни се отразили на теглото, а количеството и състава на брашното – ако то наистина бъде пълнозърнесто (поне 35 и повече процента), би било добре. По правило, питката не трябва да е голяма, като още по-удачно е откъснатите от най-възрастния член от семейството парчета от нея да бъдат не по-големи от обичайното ни количество хляб, което всекидневно консумираме, дори по-малко, защото ни очакват още други енергийни източници. Постните сърмички – с лозови и зелеви листа, но и пълнени с ориз! А и той като брашното е въглехидрат! Обичайната бобена чорба не е проблем, стига да не сме прекалили със запръжката му с мазнина – в нея са другите скрити калории! Орехите – символът за здрава нова година, също ги съдържат, затова не повече от 10 грама (или колкото ви се събират в сгънатите пръсти на ръката ви). Пълнените с боб чушки, по традиция сухи, практически не ни тревожат.
Проблемен обаче може да се окаже компотът от ошав – изсушените плодове съдържат по-концентрирана захар, макар и плодова (фруктоза). Затова не прибавяйте към каквато и да е захар при варенето им – оставете само водата да ги напои и да разтвори и съответно разреди захарите в тях – така компотът ще е по-малко калоричен, а и по-малко ще се покачи кръвната ви захар. Някои табиетлии слагат на масата и сладки баници – тиквеник.Той също се оказва доста калоричен със съдържащите се брашно, настъргана тиква (някои с ябълка), олио, пудра и кристална захар, орехови ядки. Като прибавим и житото с пудра захар, то последните два изкушителни десерта могат да се окажат наистина енергийна бомба! Но това в никакъв случай не значи, че не трябва да уважим вековните български традиции. Изход от ситуацията е да заменим захарта с фруктоза в количество 2-3 пъти по-малко, отколкото е по-рецепта захарта, защото фруктозата е най-сладката захар! (с по-малко количество постигаме същата сладост, но и по-малко калории и по-слабо покачване на кръвната захар). Уместно е пък отгоре да не поръсваме с пудра захар.
Като прибавим консумацията и на другите продукти от растителен произход -туршията (особено ако не е с прибавени мед или захар) и/или печените чушки с чесън, зелевия сок, чаша хладка водица, червено вино – всички те ще разредят още повече калорийните съставки и така ще ни предпазят от натрупване на свръх калории и евентуално напълняване. Разбира се, трябва да внимаваме и с леко благата ракия -пийте я колкото да се чукнете за здраве.
И да не забравяме, че на този ден от всичко се похапва по парче-две, така че сумарно като общо количество въглехидратите и мазнините да не надвишават обичайните ни за всеки ден! И да не забравяме нещо много важно – не трябва всичко да се изяжда и изпива до дъно – масата трябва да остане с храна и напитки и те да не се прибират до следващия ден – Коледа!
КОЛЕДА и НОВА ГОДИНА са празници, на които изкушенията са много повече. Наред с някои от коледните ястия – туршии, хляб или питки, ядки, алкохоли, баници, тук вече се прибавят различни кулинарни специалитети с месо и месни производни -колбаси, филета и др., гарнирани обичайно с картофени, оризови и различни въглехидратни варианти на варива, както и зеленчукови. Именно последните са едно от спасенията за избягване на свръх натрупване на калории – винаги ги използвайте и то в колкото може повече варианти, а и количества. Предпочитайте салати от пресни зеленчуци, а като гарнитура леко кипнати техни разновидности – растителните храни не могат пълноценно да се усвояват и затова стимулират перисталтиката и увличат всичко, което сме погълнали и така съдействат по-бързо да премине по червата. Затова започвайте винаги с тях! Освен това, създават и чувство за ситост – така ни се намалява апетита и съответно приема на храна. Ако прибавим като гарнитура и бобови растения, то описаното по-горе ще е по-изразено.
Мнозина обичат картофите – приготвяйте ги с варене или печене! Избягвайте пържене – 100 гр. ви калкулират около 500 ккал, докато предходните около 75-130 ккал! От ,,течните салати” предпочитайте домашно приготвената ,,Снежанка” (с повечко краставички и копър) пред руската салата и други майонезени разновидности (особено купените, освен мазнини, вероятно доста от тях и хирогенирани, ще спестите и нишестето и редица стабилизатори и др. съвременни добавки).
Що се отнася до месото, предпочетете за предястия или след основното хранене чисти филета (домашно сварени и овкусени с малко сол и обичани от вас подправки – това ще ви спести пропиването им със солеви и желатинови разтвори, оцветители, скорбяла/захароза/сукралоза, стабилизатори). Избягвайте купено пилешко – предполага се, че за ускорения растеж на птиците се използват смески с най-много анаболни хормони (не напразно някои акушер-гинеколози го забраняват напълно при жени, подготвящи се за ин витро !), както и ,,гарнирани профилактично” с редувани 2-3 антибиотика до 40-я им ден във фермите. Предпочитайте, колкото и странно да е за някой, наред с телешкото, свинско-чисто филе от рибица, бут или плешка. Печете или варете, а за сосове използвайте зеленчукови (брашнените съдържат и мазнини, топени сирена и др., т.е. доста са калорични). Ако обичате да замезвате със сирена, то избирайте качествени и узрели, по-нискомаслени и ако все пак ги заливате с течна мазнина, нека бъде екстра върджин зехтин (но имайте предвид, че и най качественият зехтин съдържа мазнини почти колкото всяко олио и свинската мас- 1г. -9,1 ккал!)
Десертите, и по-точно коледната баклава, я залейте с колкото си може по-лек, рядък сироп, като захарта замените с фруктоза в количество 2-3 пъти по-малко от това на захарта. Ако точите сами корите, използвайте пълнозърнесто брашно, маргаринът не е за предпочитане, с маслото внимавайте в количеството, защото и ореховите ядки са доста калорични! Ако отпивате и по глътка между хапките трапезна вода, това ще разреди сладките въглехидрати и по-бавно и по-малко ще се покачи кръвната захар.
А като стана дума за напитките – все пак алкохолът освен да създава настроение, носи и калории! Пийте го като предварително сте замезили, което ще ви пази освен от напиване, и от рязко спадане на кръвната захар! Редувайте го и с безалкохолни течности – най-неутрална е водата. Газираните напитки като цяло са нежелателни, дори да съдържат само изкуствени подсладители без калории, стимулират ни прекомерно апетита, а и имат доста други реални странични ефекти! Внимавайте с натуралните сокове -в сички плодове носят допълнителни калории, както и напитките с фруктозо-глюкозен сироп и захар!
И все пак празниците са празници, не само за трапеза, но и за различни танци – именно те ще ни помогнат да изгорим или балансираме енергийния ни прием и разход, дори и да сме попрекалили с консумацията. Така че, хващайте се на хорото и с пожелания за много здраве и късмет през Новата Година!