Брой 9/2006
В момента в света около 350000000 са носители на HBsAg и 300000000 души на С-хепатит, като от С-хепатит умират от 8000 до 10000 души годишно. Това постава тези заболявания сред групата на едни от най-опасните видове пандемии (дори преди СПИН). в нашата страна броят на хроничните вирусни хепатити не е точно установен, но като се има предвид, че се увеличава процентът на наркозависимите, Схепатит ще нараства в пряка корелация с броя на зависимите. По данни на СЗО, общо броят на инфектираните само с вируса на С-хепатит надхвърля 300 млн, за Европа над 8,9 млн, а за България честотата е 1,4 %.
Хроничен С-хепатит
Хепатит С е нарастващ здравен проблем. От всички пациенти, инфектирани с вируса на С-хепатит, около 25-30% постигат спонтанна сероконверсия, 75-80% развиват хронично заболяване с различна тежест. При 20 % от тези болни заболяването прогресира до чернодробна недостатъчност и цироза. Приблизително 4 % от пациентите с напреднала чернодробна цироза развиват хепатоцелуларен карцином. Познатият до 1989 г. нито-А, нито-в-хепатит бе преименуван в С-хепатит след откриване на вируса. Проблемите, свързани с С-хепатит ще нарастват в близкото бъдеще. Очаква се през 2008 г. нуждите от чернодробна трансплантация и леталитетът да нараснат. Честотата на декомпенсация, хепатоцелуларен карцином и цироза, свързани с HCV-инфекцията се очаква също да се повишат.
HCV е едноверижен RNA-вирус от фамилията Flaviviridae. Известии са 6 генотипа на С-хепатита, като за Южна Европа и България най-разпространен е 1Ь-генотипът, който за нещастие е по-трудно лечим от останалите генотипове. Според проучване през 2002 г. в България 85% от пациентите са с генотип-1, 11 % са с генотип-3, 2% са с генотип2 и 2% са с генотип-4. Тези данни могат да бъдат преоценени, поради нарастване на пациентите с наркоманна генеза. Най-вероятно генотип-3 ще достигне до 20 %. Основен начин на заразяване е парентералният, който нараства непрекъснато с нарастването на броя на наркоманите. Половият път на предаване не е доказан, но има съобщения за полово предавай хепатит при по-груб секс, което налага да бъдат съветвани пациентите да ползват необходимите предпазни средства (кондоми). вертикален начин на заразяване не е регистриран. До 1989 г. кръвопреливанията бяха една от най-честите причини за заразяване. Хемодиализните пациенти са също рисков контингент, дори и без хемотрансфузия. Ендоскопските манипуляции и стоматологичните манипуляции крият риск при недобра стерилизация. Татуировките, пиърсингите и смъркането на наркотици са също рискови.
Естественият ход на хепатит-С варира широко, болестта е изключително хетерогенна по отношение на клинични прояви и протичане. Клиниката на хроничния С-хепатит е нехарактерна, поради това, че е малък процентът на клинично изявен остър С-хепатит, което го прави особено коварен. Преобладаващите оплаквания са от астеноадинамия, тежест в дясно подребрие, необичайна сънливост, болки в ставите, малки петехиални обриви по долните крайници. Най-често откриването на С-хепатита става случайно по повод на горепосочените симптоми или при случайно установяване на високи стойности на трансаминазите, както и на анамнестични данни за наркомания. Ехографските белези са неспецифични и се покриват с тези при един неалкохолен стеатогенен хепатит. Понякога са налице извънчернодробни прояви на С-хепатит: хипертиреоидизъм, хипотиреодизъм, болест на Хашимото, захарен диабет, смесена криоглобулинемия, гломерулонефрити, ревматоиден артрит, кожен васкулит, порфирия кутанеа тарда, лихен планус, еритема нодозум, полиартеритис нодоза, автоимунен хепатит тип 1 и 2. Обикновено, протичанетона С-хепатита, когато не е лекуван активно, е продължително-т.е.чернодробна цироза се развива след 25-30 години.
ХЕПАТОЛОГИЯ
Серодогични изследвания
Най-важен критерий са антителата към HCV: анти-HCV, определени чрез ензимосвързан имуносорвентен методELISA-II или III генерация, потвърдени чрез RIBA-рекомбинантен имуноблотен метод. Въпреки това остава скрит един 6-месечен период от началото на заразяването-т.н. „прозоречен“ период. Установяването на степента на вирусната репликация става чрез PCR-HCV-RNA-onpeделяне. Доказването на репликацията може да бъде качествено или количествено, като съвременното консенсусно становище изисква репликацията да бъде изследвана количествено. Проследяването на виремията чрез мониториране на стойностите е важен показател за оценка на ефекта от лечението.
Най-важният лабораторен показател, който първи алармира за чернодробно увреждане и е широко използуван в клиничната практика, са трансаминазите. Когато има увеличен АЛАТ 1,5-2пъти над нормата за период по-дълъг от 6 месеца след прекаран остър хепатит, се налага да се изследват хепатитни маркери. Нормалните стойности на АЛАТ при положителни хепатитни маркери за С-хепатит и PCR-данни за репликация, съчетани с морфологични промени в черния дроб също са критерии за активно противовирусно лечение..
Хистологично изследване
Оценката на чернодробната морфология се извършва чрез индекса на хистологична активност по Ishak, Knodel или Metavir.
Лечение
Лечението на пациентите с хроничен вирусен С-хепатит започна в България преди 15 години, първоначално със стандартен Интерферон-алфа2а и 2Ь като монотерапия. По-късно 8 комбинация с различни нуклеозидни аналози, а от 1996 г. с Рибавирин като утвърдена практика в световен мащаб. Лечението с пегилирани интерферони дaдe нова надежда за по-успешен траен вирусологичен отговор. Тяхното навлизане в терапевтичната практика стана възможно от 2001 г. Успешността на лечението при пациентите с HCV-инфекция с конвенционален интерферон-алфа при пациенти с хронични С-хепатити се ограничава от peд характеристики на молекулата. Тя е нестабилна, с кратък полуживот, висока имуногенност и нужда от неудобно трикратно аплициране за постигане на оптимално плазмено ниво.
При едно голямо мултицентрично проучване за лечение на пациенти с HCV-инфекция (Мане и сътр.) при 444 пациенти е налице ТвО (траен бирусологичен отгобор) с пегилиран интерферон в 56% за всички пациенти спрямо 44% на конвенционален интерферон. Както при пациентите с ТвО, така и тези без ТвО е налице подобрение в хистологичната активност с най-малко 2 точки по индекса на хистологична активност. Този факт е наблюдаван както при много студии на EASL и AASL, така и при някои наши проучвания (Б. Маневска и И. Коцев-2002).
Къде сме ние?
През 2002 г. проф. Мендизова и колектив представиха проучване при лечението на 40 пациенти с HCV-инфекция, лекувани с класическата за тогаба схема Интерферон-алфа 3×3 млн. Е седмично и Рибавирин 1000-1200 мг дневно при първоначална индукция за 14 дни. Резултатите бяха доста обнадеждаващи за бремето 41 % с ТвО при пациентите с индукция и 29 % без индукция. При 50 % е отчетен биохимичен отговор. По същото време др К. Антонов и сътр. правят подобно изследване на вирусологичен отговор при 44 пациенти с HCV-инфекция на лечение с Интерферон-алфа 3×3 млн. Е седмично и Рибавирин 1000-1200 мг дневно след първоначална индукция от 14 дни. Резултатите са: траен вирусологичен отговор 36 %, неотговорили 23 %, релапсирали 41 %. Ранният вирусологичен отговор на края на 6-тия месец е 80 %, но трайният е само 36 %. Разликите в тези две студии се дължат на разлика 8 подбора на пациентите и хетерогенността на хистологичната находка.
При провеждано наскоро мултицентрично проучване от проф. К. Чернев при пациенти с хроничен С-хепатит на лечение с Пегилиран Интерферон и Рибавирин в България траен вирусологичен отговор е постигнат в 60 %. Това се дължи най-вероятно на факта, че повечето пациенти са нелекувани досега, на млада възраст и добре подбрани.
Нашите резултати показват по-добър ТвО (61% спрямо 52,46%) при пациентите с нормални изходни трансаминази поради по-високата терапевтична доза Рибавирин 1000-1200 мг. Тоба становище бе потвърдено и на EASL Париж 2005 г. от проф. Маанс, който сподели, че при по-висока доза Рибавирин 1000— 1200 мг. процентът на отговор може да бъде по-висок. При пациентите с изходни високи стойности на трансаминазите, отговорът е по-лош, като той кореспондира и с международните студии до 55 %.
От така направеното проучване произтичат следните изводи:
1. Изходните нормални трансаминази при пациенти, с наличие на вирусно натоварване и хистологична тежест, не са критерий за изключване на лечение.
2. ТвО при пациентите с нормални трансаминази е по-добър, поради по-малката давност на заболяването. Изчакването и проследяването в дългосрочен план ще направи очаквания отговор по-лош.
3. Няма корелация между хистологичната активност и цитолитичната актибност, както и между хистологичната активност и вирусологичната активност.
4. Лечението с Пегилирани интерфе-рони протича с по-мадко странични реакции, дясно приложимо е в домашни условия и осигурява по-добро качество на живот на пациентите.
Хроничен В-хепатит
Вирусът на хепатит в принадлежи към фамилията на Hepadnaviridae. Основни пътища на заразяване са: парентералния, перкутанния и лигавичния (включва целувката, подобия контакт както хомо-, така и хетеросексуален, вертикален път на пренасяне от майката при раждане на плода), с други думи кръбния път. Клиничните прояви са най-разнообразни от остър вирусен хепатит със жълтеница, до безсимптомно протичане или фулминантен хепатит. Когато болният е изкарал безсимптомна форма на хепатит и се поя8и при лекаря с данни за цироза, обикновенно е твърде късно. Най-често безсимптомните (аниктерични) форми имат по-лоша прогноза от изявените. Хронифицирането на в-хепатита се определя и от степента на репликация на вируса. Един до 10% от болните, прекарали остър вирусен в-хепатит хронифицират. Това са болни, които съгласно дефиницията на СЗО, 8 продължение на 6 месеца имат продължаващ възпалителен процес и поддържат високо ниво на серумните трансаминази. Налице са неспецифични прояви-астеноадинамия, безапетитие, отслабване на тегло, повишена сънливост, особенно денем, тежест в дясно подребрие, периодично потъмняване на урината, депресивност. Понякога картината се маскира от извънчернодровни прояви на хроничните вирусни хепатити-смесената криоглобулинемия, периартеритис нодоза, гломерулонефрит. Обикновенно диагнозата започва да се „избистря“ след анамнеза за прекаран хепатит или наскорошни хемотрансфузии, посещения при зъболекар, венозен прием на дрога с обща игла, сексуални контакти със серопозитивни за HBV. От клиниката прави впечатление хепатомегалията, ебентуално спленомегалията, високата цитолиза (побишени трансаминази), дискретни ехографски белези, които биха ни помогнали единствено при съпоставка с клиниката на болния-убеличени размери на черния дроб, намалена еластичност на паренхима, спленомегалия, горногранични размери на порталните съдове, (без да са налице все още данни за портална хипертония), повишена ехогенност на паренхима.
Серологична находка
HBsAg-появява се по време на инкубационния период и може да изчезне до 5-6 месеца след заболяването. Персистирането* му след 6-ия месец се смята за „носителство на HBsAg“. Маркер за актибност на виремията в серума е положителния НвеАд. Персистирането му за повече от 3 месеца е белег за хронифициране, с продължабаща виремия. Сероконверсия или спиране на репликацията настъпва при образуване на антитела към HBeAg-antiНве. НвеАд може да се открие в чернодробната тъкан. в серума при острия хепатит се открибат IgM антитела срещу НвеАд и IgG антитела срещу НвеАд за хроничния хепатит. Когато се установи НвеАд в серума е налице репликация на вируса. Изключение от това правило е наличие на прекормутантен вирус, който е подтисната експресията на НвеАд. Този прекормутантен вирус т.н. НвеАд minus HBV, за разлика от обичайния т.н. „див“ вирус, не секретира НвеАд. Тогаба възниква въпросът: как да установим има ли репликация при прекормутантните вируси? Трябва да се търси поява на anti-HBclgM в серума и НвеАд в чернодробната тъкан. Най-точен метод за устанобябане на репликацията си остава PCR (Полимеразната верижна реакция) за HBV-DNA, която ще хване дори минимална виремия.
Биохимични изследвания:
високи стойности на трансаминазите и понякога на холестазните ензими.
Хистологично изследване
След извършването на сляпа чернодробна биопсия се извършва хистологичен преглед на препарата и той се оценява по съвременните критерии,използувани от всички а8тори(модифицираната система за градиране и стадиране на Ishak-Knodel 1995 г., Метабир-скалата), чрез които се определя индекса на хистологична активност (HAI). Според този индекс хроничният хепатит бива: минимален (HAI 1-3), лек (HAI 4-8), среден (HAI 9-12), тежък (HA113-18).
Хроничен Д-хепатит
Вирусът на Д-хепатита е РНКвирус, открит през 1977 г. от М. Ризето и сътр., като инфекция е възможна само при наличие на HBsAg. Инфектирането може да стане при болните едновременно с двата вируса (коинфекция) или на фона на предварително носителство на HBsAg (суперинфекция). При коинфекция репликацията на двата вируса взаимно се подтиска и това води до малък процент хронифициране, за разлика от суперинфекцията при която честотата на хронифициране е по-голяма и с по-тежко протичане, вкл.до цироза и чернодробна недостатъчност.
Серологична диагностика
При коинфекция се установява: HBsAg-полож., IgM anti HDV, IgM anti Нвс. Когато IgM anti HDV изчезне в серума, това показва изчистване от HDV. Когато е налице суперинфекция, има IgM anti HDV, последвано от IgG anti HDV, като при хронифициране се установява само IgG anti HD.
HDV-RNA в серума или в черния дроб чрез PCR е положителна.
Хистологичните промени се оценяват както при в-хепатита чрез HAI, но не са патогномонични.
Лечение
Лечението на хроничния вирусен В-хепатит е изключително трудно. Преди 10 години ни се струваше, че само с Интерферон лесно може да бъде постигната сероконверсия и излекуване, но сега лечението е трудно поради мутиране на вируса. Преобладаващи са прекормутантните форми (Нве-негативни). Дори очакванията за трайно излекуване с пегилираните интерферони не се оправдаха. Най-голяма надежда се даба на новите нуклеотидни аналози като: Адефобир, Тенефобир, Ентекавир, Телбивудин, Емтрицитабин, комбинирано лечение с пегилиран Интерферон и Тимозиналфа. всички те са познати като медикаменти, участбащи 8 проучвания и не са утбърдени за лечение в България. Изключение правят Интерферон-алфа, Пегилиран Интерферона-алфа и Ламибудин. Терапията с Ламивудин трябва за бъде водена изключително внимателно поради развитието на резистентност (до 70% при 5-годишно лечение), риск от рязко влошаване при спирането му и дори проява на чернодробна недостатъчност. Единственият светъл лъч на фона на това изложение е това, че в България има програма за повсеместно ваксиниране на децата още след раждането и е желателно това да се продължи и в по-късна възраст с изследване при всеки български гражданин на титър на антитела и евентуално реваксинация, ако се налага. Лечението на Д-хепатита е изключително трудно единствено с големи дози Интерферон 10-12 млн 3 пъти седмично, като ефектът също е незадоволителен.