Брой 7/2025
Д-р Т. Томов, Д-р Й. Радева, Д-р К. Янев, Д-р И. Попова, Д-р Я. Герганов,
Доц. д-р Г. Матеев, д.м., Доц. д-р К. Дреновска, д.м.
Катедра по дерматология и венерология, Медицински Университет – София
Малигненият меланом (MM) е злокачествен тумор с произход от меланоцитната клетъчна система и предимно кожно засягане. MM е познат с бързата си прогресия, ангажиране на други органи и неблагоприятна прогноза при липса или неадекватно лечение в началните му стадии. В последните години с доказано подобрение по отношение преживяемост без рецидиви се налагат programmed cell death protein 1 (PD-1) и programmed death-ligand 1 (PD-L1) блокерите, представители на т.нар. имунни чекпойнт инхибитори, като стандарт за лечение с адювантна имунотерапия. Тяхното приложение е свързано с редица странични ефекти, в т.ч. и от страна на кожата, най-вече като израз на имунотоксичност. Представяме 67-годишен мъж, при когото приложението на PD-1 инхибитора пембролизумаб по повод на ММ води до поява на персистиращ, генерализиран макуло-папулозен кожен обрив, последвано от прекратяване на приложението на имунотерапията.
Ключови думи: малигнен меланом, късна имуносвързана токсичност, имунни чекпойнт инхибитори
Адрес за кореспонденция:
Д-р Тома Томов
Катедра по дерматология и венерология,
МУ – София, УМБАЛ „Александровска“ ЕАД
ул. „Св. Георги Софийски“, 1
1431, София
e-mail: toma_tomov2015@abv.bg
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Юли 2027 г.