Брой 7/2016
Д-р Н. Боянова
МЦ ”Св. Антипа”
Д-р М. Шахид
МБАЛ ”Александровска” – София
Кожата е най-големият орган в човешкото тяло. Размерите й при възрастен индивид са приблизително 1,5 до 2 квадратни метра и тегло четири – пет килограма. Кожните клетки са милиарди на брой, обединени в около 200 категории. Дебелината на кожата може да варира от 0,1 до 4 мм. Най-дебела е кожата на черепа, врата, гърба, дланите, бедрата и ходилата, а най-тънка – на външния слухов канал (0,1 мм) и клепачите (0,4 мм). Тя е богато кръвоснабдена и инервирана – съдържа повече от 1550 метра кръвоносни съдове и 1300 м нерви, което я прави най-големият комуникационен орган в човешкия организъм. Фиг. 1
Фиг.1 – Устройство на кожата
Кожата се състои от три слоя – епидермис, дерма и хиподерма.
Епидермисът е най-външният кожен слой, чиито физиологичен търновър се извършва за 28 дни. Роговият слой осигурява надеждна механична защита срещу различните въздействия на околната среда като патогенни микроорганизми, химични и физични дразнители, както и срещу загубата на вода. Когато този процес на ексфолиация стане по-бавен, поради дегенративни процеси или здравословни проблеми, обновяването на клетките веднага се забавя, пътищата за елиминиране се оказват блокирани, кожата губи еластичност и в по-голяма степен е предразположена към нараняване и болести.
Дермата, с дебелина около 1 мм е вторият основен слой, който е изцяло изграден от съединителна тъкан. Той осигурява изхранването на епидермиса и определя здравината на кожата. Тук се разполагат кръвоносните съдове, нервните влакна и нервните окончания. През дермата преминава 10% от целия кръвен ток на организма, т.е. тя е едно добро кръвно депо. В нея са разположени колагеновите, еластиновите влакна, потните, мастните жлези и космените фоликули. Дермата определя еластичността и гладкостта на кожата, както и способността й за по-бърза регенерация на увредените кожни клетки.
Хиподермата е най-вътрешният слой, който свързва по-горните с другите органни тъкани. Изграден е от съединителна тъкан и мастни клетки, богато снабден с кръвоносни съдове и нервни влакна. Неговата роля е да трупа хранителни вещества, да притъпява натиска върху кожата и да предпазва организма от промените на температурата, от изстудяване или претопляне. Хиподермата съдържа 50% от телесните мазнини, намира се главно в онези части на тялото, които понасят по-силен натиск, като седалището, бедрата и петите. Тя осигурява в най-голяма степен изолация за вътрешните органи.
Кожата изпълнява изключително важни функции, като неделима част от всички останали системи в човешкия организъм – защитна, имунна, секреторна /екскреторна, сетивна и комуникационна, терморегулационна, синтез на витамин D и др. Една от най-важните функции на кожата е бариерната й функция. Фиг. 2
Фиг. 2 Естествена защита на кожата
Бариерната функция на кожата е позната от древността. През 20-те години на XX век се прилагат и доказателства за протективната функция на водно-липидната мантия на кожата и се въвежда понятието кожна бариера. Понастоящем 90% от бариерната функция на кожата се осъществява от най-повърхностния – рогов слой на епидермиса. Структурите на кожната бариера се изграждат сравнително късно във вътреутробното развитие – около 34 гестационна седмица. По тази причина кожната бариера не е напълно компетентна веднага след раждането. Защитната кожна бариера е динамична система с метаболитна активност, която реагира на външни и вътрешни въздействия посредством процеси на регулация в синтеза на ДНК и структурни белтъци, лизиране на протеини и йонен транспорт. Механичната устойчивост на кожната бариера се дължи на клетки и междуклетъчно вещество, обхванати от рогов плик, изграден от динамично свързани протеини, и водно-липидна бариера, чиито прилежащи липидни слоеве са отговорни за водната пропускливост и за запазване влагата и тонуса на кожата. Междуклетъчното вещество (МВ) не допуска навлизането на бактерии в кожата, запазва влажността, гладкостта и предотвратява лющенето й. МВ включва серамиди, хиалуронова киселина, витамин C, глицерин, липиди и естествени овлажняващи фактори (NMF – Natural Moisturizing Factor). Серамидите представляват семейство от структурно хетерогенни липиди – дълговерижни липиди, омега хидрокси- киселини и др. Непрекъснато се откриват нови видове серамиди. Воднолипидната бариера от своя страна действа като външна бариера за защита от патогени, като например бактерии, гъбички и др. Здравата кожа поддържа отличен водно-липиден баланс, което я прави еластична.
Защитната бариера на кожата се нарушава под въздействие на много фактори от околната среда – физични, химични, биологични – вируси, бактерии, паразити и др., ендокринни, генетични, имунологични и др.
Медикаменти
Сухата кожа е белег на нарушена защитна бариера. Това може да бъде страничен ефект от вземането на някои лекарства. Често използваните медикаменти, които имат този страничен ефект, са диуретици, антихипертензивни лекарства, както и някои антибиотици и перорални медикаменти срещу акне.
Дрехи, пелени, пот
Изкуствените, стягащи дрехи при възрастните и пелените при бебетата и малките деца нарушават защитната бариера на кожата. При възрастните хора кожата е суха, а при децата защитната бариера е незряла. Освен това в някои участъци като гънките е топло и влажно, кожата може да бъде допълнително замърсена с урина, пот и т.н и се създават условия за подсичане и дерматити.
Вътрешни фактори
Генетични влияния
Балансът на влажността на кожата също се влияе от генетиката. Някои хора имат мазна кожа, а други – суха кожа, като тези типове кожа са наследени генетично, въпреки че не е задължително даден човек да има същия тип кожа като своите родители. Освен това хората с по-светла кожа изглежда са по-склонни към суха кожа, отколкото хората с по-тъмна. Кожни състояния като атопичен дерматит, псориазис и ихтиоза често имат генетична предразположеност.
Хормонални влияния
Промените в нивото на някои хормони, особено естроген и тестостерон, могат да повлияят върху влагата на кожата и нивата на липидите. Това е особено забележимо след менопауза или по време на бременност.
Наднормено тегло
Повишеното тегло създава допълнителни кожни гънки и повишава риска от подсичане.
Възраст
При стареенето на кожата намаляват броят на мастните и потните жлези в кожата, което води до намалена способност да се произвеждат пот и липиди. Съответно съдържанието на вода в кожата и способността й да задържа влага намалява. Тези фактори водят до изсушаване, което на свой ред допринася за стареене на кожата, подсичане и дерматити. Подобно на всеки друг орган кожата се нуждае от важни хранителни вещества, за да функционира правилно. Те включват растителни масла и витамини, особено витамин С и Е.
При нарушаване на защитната бариера на кожата се развиват различни дерматити.
Подсичането при бебета най-често се наблюдава под пелени. При тях защитата на кожата е незряла. Небалансирана е терморегулацията. Под въздействие на урина, фекалии и др, кожата е раздразнена, възпалена, повишава се риска от инфекции. Възможни са и по-усложнени варианти на подсичане, каквито са дерматитите, които са най-често с микотична етиология. Детето е неспокойно, плаче, дори при миене и къпане раздразнената кожа е изключително болезнена.
При различните видове дерматити сърбежът е най-честият симптом. Дерматитите могат да бъдат алергични, бактериални, микотични и др. Кожни възпалителни прояви и риск от инфекция са често срещани явления при шарка, ухапване от насекоми и др.
Възпалителни кожни прояви вследствие нарушена бариерна фукция на кожата са и обикновените повърхностни наранявания, изгаряния – термични, слънчеви и др., инфекции – най-често стафилококови.
От всички научни факти за функционалността на кожата се оформя изводът, че ролята на естествената водно-липидна мантия на кожата е от основно значение както за профилактика, така и за лечение на дерматити. Следователно в профилактиката на дерматитите на първо място е поддържане на водно-липидната бариера на кожата, на второ – подходящи хигиенни грижи и на трето – да не се използва козметика, съдържаща консерванти, парфюми и други дразнещи вещества. Целите в лечението съответно са възстановяване на водно-липидната бариера на кожата, премахване на възпалението по безопасен и щадящ особено за бебешката кожа начин и създаване на протективен филм върху кожата, без да се пресушава кожата и запушват порите.
Подходяща линия продукти, отговарящи на изискванията за ефективна профилактика и лечение на дерматити са спрей формите – GinGira Alba за възрастни и GinGira Alba Bebe – за бебета и деца.
GinGira Alba и GinaGira Alba Bebe Spray съдържат цинков оксид в оптимални концентрации, а именно 10%, в комбинация с хидратанти и емолиенти. Тъй като твърдите форми на цинков оксид – пудри, микстури, пасти и кремове създават редица неудобства – запушват порите, нанасят се болезнено, съществува риск от контаминиране и др, за разширяване на клиничните индикации на цинковия оксид и елиминиране на неудобствата на горепосочените форми, се търсят течни форми като вехикулум на активната съставка. Ето защо в GinGira Alba и GinGira Alba Bebe Spray, цинковият оксид като активна съставка е във вехикулум млечна емулсия. През 2009 година продуктите са номинирани като иновативни особено за деца, поради уникалната форма млечна емулсия в спрей.
Освен ZnO, GinGira Alba и GinGira Alba Bebe съдържат хидратанти и емолиенти, съответно пречистена вода, Glycerin, Coco-Caprylate, Cocoglycerides, Cetearyl alcohol, Arachis Hypogea, Oleic acid, Silica.
GinGira Alba и GinGira Alba Bebe действат по следния начин – фиг. 8
Фиг. 8
От една страна ZnO създава защитен филм, който предпазва кожата от инфекции, възпаления и UV-лъчение, премахва възпалението и сърбежа. От друга страна хидратантите и емолиентите успокояват, овлажняват, омекотяват, възстановяват естествената водно-липидна бариера на кожата и подобряват нейната еластичност.
Действията на продуктите GinGira Alba и GinGira Alba Bebe дават основание те да се прилагат в широк кръг индикации:
• Подсичане при бебета и възрастни – профилактика и лечение
• UV защита
• Леки наранявания и изгаряне
• Сърбеж
• Кожна алергия
• Ухапване от насекоми
Приложението на GinGira Alba Bebe за профилактика и лечение на подсичане при бебета създава защитен филм и предпазва нежната бебешка кожа от дразнещото действие на урина и фекалии. Позволява кожата да се възстановява естествено. Не запушва порите – “кожата диша”. Налице са и научни доказателства за ефекта на активната съставка на GinGira Alba Bebe Spray. Доказано е, че локалният цинков оксид е ефективен и безопасен за подсичане при бебета. Значимо подобрение настъпва от 12 до 24 ч. от лечението (p<0.05). (Qing Li: Clinical Trial Gov. Identifier: NCT00219466; USA; 2008).
Установено е, че ZnO e най-безопасна слънцезащитна субстанция, одобрена от FDA за приложение при деца под 6 м. възраст! Следователно GinGira Alba Bebe може да се прилага за профилактика и лечение на слънево изгаряне, при фоточувствителност и слънчева алергия. Авторитетно проучване показва, че локалното приложение на цинковия оксид оказва антиоксидантна фотопротекция на кожата. (Rostan EF et al: International Journal of Dermatology. 41(9): 606-611, 2002). Цинковият оксид оказва по-добра фотопротекция в сравнение с титаниевия диоксид. (Pinnell SR et al: Dermatologic Surgery. 26(4); 309-314; 2001)
GinGira Alba и GinGira Alba Bebe Spray са средства на избор за успокояване на сърбежа. Независимо от причината за сърбежа-кожни алергични реакции, ухапване от насекоми, варицела и други, кожата е раздразнена и има висок риск от инфектиране. ZnO успокоява сърбежа веднага, създава един защитен филм като по този начин предпазва кожата от инфектиране, както и от контакт с причината за сърбежа. От друга страна хидратирането и емолиентното въздействие възстановяват естествената водно-липидна мантия на кожата.
GinGira Alba и GinGira Alba Spray се прилагат колкото пъти е необходимо, например до 6 пъти дневно. За профилактика на подсичане при бебета – при всяка смяна на пелените. Успокояващият и охлаждащ ефект се усещат веднага след прилагането на продуктите. За приложение при изгаряния засегнатият участък се измива с хладка вода и се нанася GinGira Alba за възрастни или GinGira Alba Bebe при деца.
Ролята на спрей формите GinGira Alba и GinGira Alba за възстановяването на естествената защитна бариера на кожата, противомикробните им ефекти срещу бактерии, вируси и гъбички, както и техния висок профил на безопасност, ги прави средства на избор в лечебно-профилактичния план на широк кръг дерматологични заболявания.
Ситуациите с кожните раздразнения е овладяна, благодарение на универсалните средства за здрава кожа ZnО, хидратанти и емолиенти!
ZnO – изисквания
• Да е удобен за прилагане
• Да не цапа
• Да не изсушава кожата
• Кожата да диша свободно
• Да е eфективен и безопасен