Брой 7/2002
Доц. Д-р М. Трашлиева
Светлинните лъчи и особено слънчевите, играят съществена роля за възникването на много кожни заболявания. Диапазонът на дерматозите, които се влияят директно или индиректно от светлината, е твърде голям. Той варира от обикновено слънчево изгаряне и т. нар. фототоксични и фотоалергични заболявания до хронично-рецидивиращите светлинно-зависими дерматози и дегенеративни промени на кожата, сенилните кератози и еластози, фотостареенето, базоцеулуларните и спиноцилуларните нарциноми и малигнения меланом.
В хода на филогенетичното си развитие, човешката популация е изработила собствени защитни механизми за предпазване от слънчевите лъчи.Това са окосмяването, корнеалният слой на епидермиса и локализираният под него пласт (съдържащ ензими и урокаинова киселина), гранулозният епидермален слой, меланинът, локализиран в специфични клетки (меланофори) от базалния слой, кръвонапълването на дермалните съдове и накрая (за дълбокопроникбащите лъчи) колагенните и еластичните влакна в дермата. Всички изброени защитни механизми обаче, не са достатъчни за ограничаване неблагоприятното въздействие на слънчевите лъчи върху човешката кожа. Необходимо е тези естествени защитни механизми да бъдат „допълнени11 от локално приложени фотопротективни средства До неотдавна, т. нар. „екзогенна защита от слънчевите лъчи “ се разглеждаше само като козметичен прийом, който цели получаване на тен и намалябане на кожното изсушаване в резултат от „слънчевите бани11. Понастоящем FDA* класифицира локалните слънцезащитни средства (ЛСС) като медикаменту които предпазват кожната повърхност от структурнофункционални слънчеви увреждания и са предназначено да абсорбиpam go 95% от UVB (X = 290 320 пт) и UVA (X = 320 400 пт) лъчиme.
Кожната фотопротекция се осъществява от включените в ЛСС активни химични ингредиенти или чрез абсорбция, отражение и разсейване на слънчебите лъчи.
Според механизма на действието им, фотозащитните средства се делят на локални и системны. в зависимост от състава им, ЛСС се подразделят на съдържащи химически и/или физически ингредиенти.
В съдържащите химически фотозащитны съставки ЛСС са включены едно или повече абсорбиращи ултравиолетовите лъчи химични вещества. Този вид ЛСС се нанасят като тънък филм върху кожната повърхност. Те изпълняват ролята на филтър и не допускат проникването на UV-радиацията до епидермалните клетки. Химическите ЛСС са безцветни, не съдържат забележими лъчеви абсорбери, понасят се добре от козметична гледна точка, не дразнят кожата и очите и не предизвикват фотосенсибилизация у здрави индивиди. Те имат постоянен състав: найчесто актибните им съставки са поставени в хидроколоиден вехикулум, не са летливи и не оцветяват кожата и дрехите.
Втората група ЛСС съдържа непрозрачни, прахообразни вещества от природен произход, които абсорбират селективно Ув-лъчите. Те се нанасят в тънък слой върху кожната побърхност и имат способността да отразяват и разпръскват ултравиолетовите и видимите лъчи. Тези качества зависят от големината на частичките, които се съдържат в ЛСС и от дебелината на покриващия кожата пласт.
От козметична гледна точка, тези препарати не са особено приятии за приложение, защото кожата побелява и във връзка с това им свойство, много пациенти се отказват от тяхната употреба. В някои случаи този вид ЛСС, действащи на физически принцип, могат да имат оклузивен и зацапващ ефект. „Физическите11 слънцезащитни средства обаче, са особено подходящи за пациенти, които имат повишена чувствителност към химични вещества, както и към ултравиолетовите и видимите светлинни лъчи. Ето защо, в повечето случаи те се използбат за фотопротекция на определены области, които са подложени на поинтензибно слънчеБо облъчване (нос, устни или ушни миди).
Пациентите с витилиго например, могат да бъдат посъветвани да използват „физически11 ЛСС с цел предпазване от слънчево изгаряне на експонираните телесни участъци. в последно време, тези средства се произвеждат и под формата на „фон дьо тен“, т. е. съдържат и багрило (служат за „маскиране11 на витилигинозните петна и в същото време ги предпазват от лъчевото увреждане).
Някои от съвременните ЛСС притежават и допълнителни качества: не се измиват лесно при изпотяване и при практикуване на воден спорт. все пак техните „фотопротективни възможности са ограничени, особено когато слънчевата баня и болните процедури продължават повече от два часа.
Системни фотопротективни средства
Системните фотопротектори намаляват увреждащия ефект на UVAи UVB-лъчите и допълват действието на ЛСС. вещества като парааминовензоената киселина (РАВА), парааминосалициловата киселина, някои антихистаминови препарати и т.н., абсорбират лъчи с X = 238 290 пт. Аспиринът, витамините А, С, Е, неразтворимите мастни киселини и локалните кортикостероиди, които се окисляват лесно в тъканите под влияние на слънчевите лъчи, също имат UVB-протективен ефект (въпреки че според резултати от добре контролирани проучвания, техните фотопротективни свойства са твърде неубедителни).
В-каротини
Тези естествени пигменти оказват протективно действие върху фоточувствителността не само при човека, а и при животните и растенията. Известно е също, че каротиноидите в епидермиса и субкутиса са прекурсори на витамин А.
Много автори препоръчват продължително приемане на (В-каротин за профилактика на т. нар. „слънчево стареене11 у хора с „1-ви ll-ри фототип кожа11. Поради намаленото меланиново съдържание и генетично обусловената чувствителност към слънчевите лъчи, такива индивиди са склонни към ранна злокачествена дегенерация на епидермиса.
Необходимостта от приложение на ЛСС и на системни фотопротективни средства се обуславя главно от индивидуалната кожна чувствителност към UV-лъчите (фототипа), от сезона и от географското местоположение. Вредният ефект от продължителната инсолация кумулира и е необратим. Това наблюдаваме сред жителите на населените райони в нашата страна, сред строителите и работещите на открито. В тези случаи най-засегната при мъжете е кожата на лицето, тила и ушите, а у жените в областта на деколтето и предмишниците. Затова е необходимо хората, изложени системно на инсолация, да използват ЛСС, а при нужда и системни фотопротектори.
Слънцезащитните средства трябба да се подбират в зависимост от индивидуалния фототип, необходимостта от излагане на интензивна инсолация, анамнестичните данни за фоточувствителност или наличие на фотосензитивно заболяване, като винаги се съобразяват и предпочитанията на пациентите към определен тип слънцезащитни средства.
Други фактори, предпазващи от инсолоция
Важни екзогенни фактори, които спомагат за филтриране и отразяване на слънчевите лъчи, са облеклото, тъмните очила, широкополите шапки, ръкавиците, чадърите. Те предотвратяват (частично) „лъчевата травма11 върху кожата на лицето, деколтето, шията и откритите части на крайниците. Тъмните и особено черните дрехи са неподходящи, защото абсорбират и светлинните и топлинните лъчи. Популациите в Средния Изток например, носят бели дрехи, покриващи главата и цялото тяло (по този начин се абсорбират до 70% и се отразяват до 10% от слънчевите лъчи). Синтетичните материи (полиестер) са по-пропускливи за UVB, в сравнение с памучните тъкани. Гладките тъкани са по-непропусклиби за UV-лъчите, в сравнение с плетените дрехи.
В последно време, в Европа и Австралия се произвеждат перилни препарати, съдържащи лъчезащитни вещества, които остават в тъканите, след изпирането им. По този начин се подобряват слънцезащитните свойства на облеклото.
Интензитетът на еритемогенните UVAи UVBлъчи върху земната повърхност е най-интензивен в средата на деня от 11 до 15 ч. Кожата няма рецептори за UV-лъчите, каквито съществуват за инфрачервените лъчи, затова най-сигурният начин за намаляване опасността от лъчево поражение върху кожата е тя да не се излага на слънце в указаните часове.