Брой 10/2014
Д-р Хр. Христов
Някой я сравняват с менопаузата при жените. Грешка. Менопаузата е нормална фаза на женското застаряване, валидно за всички жени, докато андропаузата е болест. Общото е, че и двете имат хормонална причина. При мъжете виновен е тестостерона, полов хормон секретиран от тестисите. Този хормон присъства в кръвта под две форми: едната, наречена биодиспонибилна, действа върху тъканите и е отговорна за хормоналната активност, а другата – неактивна, е свързана с един протеин, SHBG (Sex Hormon Binding Globulin).
Нормално нивото на биодиспонибилната част е 6 – 7 нанограма (милионни от грама) в милилитър плазма. При някой мъже количеството на хормона намалява прогресивно след 35 годишна възраст, което води до ”непатологично застаряване”. Мъжете са полово способни, но стават безплодни до края на живота си. Но при 5%-10% от тях след 45-та година, нивото на хормона спада рязко под 3.25 нанограма, което води до значително намалене на половата им активност. Това състояние се нарича андропауза, на медицински език ”дефицитен андрогеник, свързан с възрастта”.
Кои са причините?
Много. Най-често отражение на възрастта. Понякога прекарани болести от типа завъртане на тестисите и варици на кесиите. Може да се дължи и на промяна на висшите центрове в хипофизата на главния мозък или общо увреждане на нервната система, което възпира стимулацията на тестисите. Много често андропаузата предизвиква намаление на сексуалната активност, трудности в ерекцията, отслабване на мускулатурата, остеопороза, постоянна умора, нощно потене, нарушено съсредоточаване, проблеми с ефективността в професията.
Лечението се състои в приложение на тестостерон. Но често специалистите се колебаят в приложението му, тъй като в някой случаи причинява рак на тестисите и простатата, които протичат дискретно.