Брой 4/2000
Добра възможност за общата практика
Д-р Бернар Льофевр
Цикатризацията е съвкупност от биологични процеси, които позволяват затварянето на раната, независимо дали тя е хирургическа или травматична. Условно различаваме няколко вида цикатризации:
– Цикатризация от първичен тип
Това е процес, който се отнася за много малки рани или при хирургически шевове. Приближаването на ръбовете на раната, например, чрез зашиване позволява бързото възстановяване на дермата и епидермиса.
Как протича възстановяването на дермата. Фибробластите се мобилизират и нахлуват в раната. След няколко дни фибробластите, идващи от ръбовете на раната, се съединяват. След една седмица се появяват колагеновите фибри от синтезираните фибробласти.
– Цикатризация от вторичен тип
Това е най-често срещаният начин на заздравяване на раните. Преди фазата на възстановяване на нарушената тъкан има една предварителна фаза на прочистване на раната.
Фазата на прочистването се състои в прочистване на остатъци от нарушената тъкан, чуждите тела и некротичните участъци. Тази фаза на възпаление или реакция включва хиперемия и миграция на левкоцити.
а/ Хиперемия и застой на кръв
Цялата зона, заобикаляща раната, причинява прилив на кръв и изолира огнището. Капилярите се разширяват. Увеличава се пропускливостта, като се улеснява преминаването на плазмата навън от кръвоносните съдове и образуването на оток.
6/ Миграция на левкоцити
Полиморфонуклеарните левкоцити от кръвта преминават през съдовата стена и достигат до огнището. Те упражняват двойно действие:
• фагоцитират, т. е. поглъщат нежизнеспособните клетки и
• действат протеолитично, благодарение на ензимите си.
Ако при нараняване в раната попаднат микроорганизма левкоцитите ги фагоцитират. Умрелите левкоцити образуват гной.
Фаза на възстановяване
Тя започва към четвъртия ден и преминава през три последователни стадии:
•запълване
•свиване ръбовете на раната
•епидермизация.
а/ Запълване чрез образуване на гранулационна тъкан в основата на раната
Съдовите клетки достигат до раната и образуват множество капиляри, разположкени перпендикулярно на кожната повърхност. По такъв начин се образува съдовата мрежа, която запълва раната. Така образуваната тъкан се нарича „гранулационна“. Растежът на тази тъкан става под формата на малка месеста пъпка, която лесно кърви.
б/ Свиване ръбовете на раната
Ръбовете постепенно се придвижват към центъра на раната. Това концентрично движение на тъканта позволява намаляване размера на раната с около 50%. То спира веднага, щом епидермизацията покрие гранулационната тъкан.
в/ Епидермизация
Придвижването на епидермалните клетки започва само след оформяне на стабилна гранулационна тъкан (т.е. липса на съществено кървене и инфекция, и сравнително суха повърхност). Епидермизацията прогресира с равномерна скорост: около 0,2 мм на ден.