Брой 1/2002
Д-р В. Василева
От изследванията в областта на свободно-радикалната патология е известно, че свободните радикали са отговорни за остаряването и дегенерацията на човешките органи и тъкани, както и за развитието на редица социалнозначими заболябания. Първата историческа статия, доказваща ролята на свободните радикали за възникване на редица хронични заболявания, бе публикувана преди 40 години от д-р Denham Harman, по-късно наречен „баща на свободно-радикалната медицина“.
Понастоящем д-р Харман е 80-годишен и е професор по медицина в Университета в Небраска. Неговите идеи, както и тези на Едуард Дженер, Луи Пастьор и други пионери в медицината, се пребърнаха в една от най-значимите теории на XX 8ек. Тя ще продължи да се развива и в настоящето столетие, пораждайки нови идеи и концепции за патогенезата на редица заболявания на клетъчно и молекулно ниво, за които в близкото минало не бе възможно дори да се предполага.
Човешкият организъм разполага със защитни антиоксидантни механизми и системи, с които той се обогатява непрекъснато, под формата на хранителни съставки. Но когато тези съставки са недостатъчно в хранителните продукти, т.е. качеството на храната е незадоволително, може да се достигне до т.нар. „оксидантен стрес“ и последващо заболяване. Защото днес е добре известна максимата: „Кислородът е жизнено необходим, но може да се пребърне и в опасен за здравето фактор11. Последното се случва при отделянето му в организма от т.нар. окси-радикали (ROS reactive oxygen spieces; oxygen-free radicals):
- Супероксидни
- Хидроксилни
- Липидо-пероксидни
- Синглетен кислород
- Водороден прекис
- Хипохлорна киселина
С оглед да се избегнат последиците на оксидантния стрес хроничните дегенеративни и злокачествени заболявания, трябва да се съблюдават някои основни хигиенни правила, като например:
- Да се редуцира достъпа до вредни за здравето химикали и специално тежки метали;
- Да се избягва стреса;
- Непрекъснато да се подобрява качеството на храната и добавените към нея антиоксидантни съставки;
- Да се стимулират различни ендогенни антиоксидантни механизми в човешкия организъм.
Спазването на тези правила е свързано в една или друга степей с предотвратяване на проблемите, които създават в организма свободните радикали и е добър шанс за профилактика на редица хронични и труднолечими болести. Същевременно, общопрактикуващите лекари, които са добре запознати с основни принципи на свободно-радикалната медицина, трябва да бъдат експерти и в областта на биохимията на храненето.
Известно е, че значителен брой “антиоксидантни” продукти, блокирайки действието на свободните радикали, допринасят значително в профилактиката на сърдечно-съдови и неопластични заболявания, както и на редица болестни състояния, свързани с процесите на остаряване. в медицинската практика е потвърдено схващането, че хора, които консумират достатъчно количество плодове и зеленчуци, са по-малко застрашени от възникване на сърдечно-съдови заболявания, някои видове тумори и катаракта.
В резултат от фитохимични проучвания е установено, че всяко растение съдържа стотици растителни химични вещества (фитохимични съставки), част от които са с доказани лечебни и/или профилактични свойства при редица заболявания. Широко известни са антиоксидантните свойства на следните фитохимични съставки:
- витамин С,
- витамин Е,
- (3-каротин, който в организма се превръща във витамин А.
Съществуват сериозни научни доказателства, че витамин Е играе определена роля в профилактиката на атеросклерозата, участвайки в окислението на липопротеините с ниска плътност (LDL), за които е известно, че са фактор, свързан с повишен риск за развитието на сърдечно-съдови заболявания.
Същевременно витамин Е притежава и антикоагулантен ефект. През 1993 г., The New England Journal of Medicine публикува две епидeмиологични проучвания, доказващи ролята на витамин Е като хранителна добавка за понижаване смъртността от сърдечносъдови болести. Други клинични проучвания сравняват ефектите на витамин Е (а-токоферол) с тези на (3-каротин и плацебо при клинично здрави пушачи. Съществуват и значителен брой рандомизирани и плацебо-контролирани проучвания относно тройното влияние на витамин С, витамин Е и (3-каротин при рискови сърдечноболни (вкл. и диабетици).
В повечето случаи не се отчита съществен клиничен ефект, както и статистически значими разлики в профилактичното действие на антиоксидантите при продължителен прием (например в течение на две и повече години). Заключението е, че дори и да имат известен положителен ефект в профилактиката на сърдечносъдови заболявания и неоплазии, той не е значим, без да бъде съчетан с позитивно въздействащи друзи епидемиологични фактори и промени в стила на живот на болните (отказ от тютюнопушене, спазване на диетичен режим и т.н.). Описват се и нежелани ефекти например случаи на кръвоизливи при прием на вит. Е, обусловени от антикоагулантния му ефект.
Предвид данните от значителен брой съвременни изследвания, Комитетът по хранене при Американската Асоциация по Сърдечно-Съдови Заболявания (American Heart Association), дава следните препоръки на населението и високорисковите му групи:
- Да се консумира балансирана храна (диета), с включване на достатъчно количество пълноценни зърнени продукти и на съдържащи антиоксиданти плодове и зеленчуци.
- Подчертава се ролята на цялостния диетичен режим и стила на живот, за повлияване на риска от развитие на социалнозначимите сърдечно-съдови и неопластични заболявания и за успешната им профилактика.
- В случайте на вторична профилактика (предпазване от усложнения при пациенти с коронарна болест), резултатите от клиничните изследвания с прилагане на витамин Е са окуражаващи и за окончателното им потвърждаване се очакват по-нататъшни клинични проучвания.
Съвременните изследвания се стремят да докажат и значението на обогатената с антиоксиданти хранителна диета за предотвратяване на възрастово-обусловената макуларна дегенерация (AMD) дегенеративно заболяване, засягащо централната част на ретината, при което не се уврежда само периферното зрение. Екип от австралийски учени е изследвал контингент от 3654 души, на възраст 49 (и повече) години, без да установи статистически значима зависимост между развитието на заболяването и включването в диетичния режим на антиоксиданти витамини А, Е, цинк и (3-каротин.