Брой 3/2000
Доц. Ив. Миланов
От 12.05. до 14.05.2000 год. в курорта Златни пясъци се състоя „Консенсус конференция диагноза и фармакологично лечение на ранната Паркинсонова болест“, организирана от Републиканското дружество по неврология.
В нея участваха 200 водещи невролози от цялата страна. В края на конференцията, след направените промени и допълнения бе приет:
БЪЛГАРСКИ АЛГОРИТЪМ ЗА ЛЕЧЕНИЕ НА РАННАТА ПАРКИНСОНОВА БОЛЕСТ
Ранната диагностика на Паркинсоновата болест е задължителна предпоставка за нейното успешно лечение. За тази цел трябва да се използват клиничните и някои лабораторни проби за ранно диагностициране на основните симптоми на Паркинсоновата болест. Диагнозата и лечението на Паркинсоновата болест се поставя и назначава от невролог съобразно диагностичните и лабораторните критерии. Болните се наблюдават от невролог най малко на всеки три месеца за корекция на лечението в зависимост от клиничната картина на заболяването и неговото протичане. Основната фармакологична диагностична проба е с дисперсната форма на леводопа с бензеразид, която довежда до бързо изчезване на симптомите, ако те се дължат на Паркинсоноба болест.
Лечението на ранната Паркинсонова болест при всеки болен се провежда индивидуално и вьзрастовозависимо.
При наличие на симптоми, които смущават ежедневната активност на болния, се започва лечение със селегилин (2 х 5 мг дневно), който има най-сигурно невропротективно дейстие.
След изчерпване на симптоматичния ефект на селегилин (средно след 1 г.), към терапията се добавя амантадин, без да се спира прилагането на селегелин.
Амантадин сулфат има съществено предимство пред амантадин хидрохлорид, защото може да се прилага в по-високи дози и има доказани невропротективни свойства. Прилагането му започва в доза 2 х 100 мг дневно, която може да се повиши до 3 х 200 мг. Медикаментът може да контролира паркинсоновите симптоми средно в продължение на 1 година. Амантадин хидрохлорид се прилага в дневна доза до 2 х 100 мг.
При изчерпване на симптоматичния ефект, към терапията се добавя допаминов агонист. Прилагането на селегилин продължава, а прилагането на амантадин сулфат може да бъде преустановено или да продължи по преценка на невролога. Неерготаминовите допаминови агонисти (прамипексол) имат сыцествено предимство пред ерготаминовите (бромокриптин), защото нямат страничните ефекти на ерготаминовите, имат невропротективен ефект и по-добър симптоматичен ефект, като контролират ефективно симптомите на Паркинсоновата болест поне в продължение на 3 години.
Дозата на прамипексол се повишава бавно (от 0,5 мг до 4,5 мг дневно максимално) до достигане на желания ефект. Титриращият период продължава 3-4 седмици. Използва се минималната ефективна доза. Ерготаминовият допаминов агонист бромокриптин се прилага в постепенно повишаващи се дози от 3 х 2,5 тд до 20 мг дневно. При по-млади и работещи болни, при които се цели по-добро симптоматично повлияване, с оглед тяхната трудоспособност, приложението на допаминови агонисти може да започне по-рано, ако симптоматичният ефект от амантадин не е достатъчен. Приложението на прамипексол може да започне по-рано и при болни с преобладаващ тремор, защото медикаментът го повлиява изклключително добре.
Следващата група медикамента която може да се добави към терапията за засилване на симптоматичния ефект са антихолинергичните. Включването на бипериден става чрез бавно повишаване на дозата от 1 до 4 мг дневно. Алтернативно може да се използва трихексифенидил от 1 до 6 мг дневно. Тази група медикаменти има сериозни недостатъци и трябва да се прилага с изключително внимание. Те са абсолютно контраиндицирани за приложение при болни над 65-годишна възраст или при данни за деменция, независимо от възрастта. Допуска се прилагането им само при болни под 65 годишна възраст с водещ симптом тремор в покой, защото тези болни рядко развиват деменция.
При възникване на неясни промени в поведението иди съмнения за когнитивни нарушения медикаментьт се спира веднага. Спирането трябва да стане постепенно, за няколко дни, за да се избегне влошаването на Паркинсоновата болест. Приложението на тази група медикаменти е силно ограничено в съвременното лечение на Паркинсоновата болест.
Когато симптоматичният ефект от горните групи медикаменти се изчерпи, се обсъжда преминаването на леводопа медикаменти. При всички случаи се предпочита лечението да започне с леводопа медикаментите (леводопа/бензеразид и леводопа/карбидопа) с удължено действие, които забавят прогресията на заболяването. Приложението на селегилин продължава, приложението на амантадин и допаминови агонисти може да бъде преустановено или да продължи, което ще намали необходимата доза на леводопа медикаментите. Поради пониската бионаличност на тези медикаменти (50% до 70%), прилаганата доза трябва да бъде около 30% до 50% по-висока от тази на стандартните леводопа медикаменти. Обикновено се започва с 3 пъти дневно по 125 мг. При данни за нарушения на съня, поради трудна подвижност в леглото се добавят още 125 мг преди лягане. Поради това, че ефектът от леводопа медикаментите с удължено действие настьпва бавно, обикновено се налага сутрин заедно с тях да се приема и 125 мг стандартен леводопа медикамент. Задължително се прилагали вьзможно най-ниските дози от медикамента, които повлияват достатъчно симптомите. Максималната дневна доза не бива да надвишава 1 г.
Лечението може да се продължи и със стандартни леводопа медикаменти. Задължително се прилагат възможно най-ниските дози от медикамента, които повлияват достатъчно симптомите. Започва се от 3 пъти дневно по 62,5 мг, като дозата се повишава при нужда до 750 мг дневно. желателно е тази доза да не се надхвърля, като, ако тя не е достатъчна за повлияване на симптомите, се включват допаминови агонисти, ако не са били включени до този момент.
При около 50% от болните е налице депресия, която рязко влошава качеството на живот. При данни за депресия неврологът започва лечение с трициклични или други подходящи антидепресанти, за които болният няма соматични противопоказания.
На болния се препоръчва двигателен режим с умерено натоварване.
В лечението на заболяването няма място прилагането на съдоразширяващи, антиагреганти и ноотропни медикаменти, както и миорелаксанти. Прилагането на физиотерапевтични процедура иглотерапия, лазертерапия, мокса и диетичен режим нямат отношение към ранната Паркинсонова болест.
При предозиране на медикаментите, което се проявява с дискинезии и дистонии, свързани с пика на дозата, се намалява дневната доза. Появата на двигателни флуктуации или дискинезии означава, че болният е навлязъл във фазата на усложнената Паркинсонова болест.
При поява на халюцинации и обърканост, редът за изключване на медикаментите до изчезване на халюцинациите е както следва: антихолинергични, амантадин, селегилин, леводопа. Това не бива по никакъв повод да става внезапно, изключването става по групи медикаменти през 3-4 дни.
При влошаване на симптомите поради недостатъчна доза, се включва нова група медикаменти или се повишава внимателно дозата на леводопа. Задължително се прилагат възможно най-ниските дози леводопа, които повлияват достатъчно симптомите.