Важно е да се каже, че високата температура не трябва да бъде причина за антибиотик, а даването на антибиотик през първите 48 часа на грипа ще бъде вредно. За това предупреди пред БиТиВи пулмологът д-р София Ангелова.
Антибиотикът подтиска имунитета, убива бактериите, но има странични ефекти, които могат да бъдат по-страшни за пациенти и техните организми. „Антибиотик се назначава от лекаря и хората трябва винаги да търсят помощта на лекарите“, акцентира д-р Ангелова.
Най-честите усложнения от вирусите са бронхити и пневмонии. Ако организмът на човек е силен той преодолява вирусния грип, но ако е по-слаб и ако в първите дни на грипа се появят допълнителни оплаквания, трябва да се потърси лекарска помощ, изтъкна медикът.
Според д-р Ангелова всичко зависи от имунната сила на нашия организъм. За вирусите лекарства няма и за това се борим да си повишим имунизационната система.
Тя обясни, че вирусът представлява нещо като кълбо с много шипчета, а белтъци определят вида на вируса. Когато те се променят, се променят и съответните вируси. Едните шипчета помагат да се задържи вирусът, а другите помагат да влезе по-бързо в клетката.
Пулмологът съветва с клиничната картина с острото начало и високата температура, треска и главоболие са признаците, които налагат човек да остане вкъщи.
„Дори не отивайте в лекарските кабинети, защото се превръщат в инкубатор на вирусите. Информирайте вашия личен лекар и той може да ви назначи антивирусен медикамент. Той предпазва вирусът да не влезе в клетката“, посъветва хората д-р Ангелова.
Тя подчерта, че не трябва да се забравя хармонията на човек със себе си и с околния свят, както и това, което ги прави щастливи. Злобата, завистта и гневът убиват имунните клетки, предупреди пулмологът.
Д-р Ангелова призова възрастните хората в периода на грипа да останат вкъщи. Когато се обяви грипна ваканция учениците не трябва да ходят в моловете, защото те също като лекарските кабинети се превръщат в инкубатор на вирусите.