За Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) няма съмнение наличието на чума по дребните преживни животни. Това заяви на брифинг за констатираното огнище на заболяването в взаимосвързани животновъдни обекти във Велинград началникът на отдел „Здравеопазване на животните“ в агенцията Даниел Денев, цитиран от БТА. Чума по дребните преживни животни е установена в три стада с общо над 1700 животни, които се отглеждат съвместно. Заболяването е било прикривано в продължение на повече от две седмици от стопаните на обектите.
По думите на Денев след съмнения за наличие на заболяване в единия обект на 20 ноември са взети 40 проби, които са изпратени в София. На следващия ден са взети още 50 проби, които също са изпратени в националната референтна лаборатория в столицата. На 22 ноември са взети 20 серологични проби за наличието на антитела. Резултатите от всички проби са положителни позитивни. Фактът, че серологичните проби са положителни, означава, че инфекцията е престояла 14 до 20 дни в този обект, обясни Денев.
Според него най-вероятно ще бъдат въведени ограничения за износ на животни и продукти от област Пазарджик. Даниел Денев предупреди, че ако не се вземат мерки, има опасност Европейската комисия (ЕК) да забрани износа на животни и продукти от тях от България като цяло.
Той обясни, че става дума за контактно заболяване, което значи, че е имало нелегално внасяне на животни в засегнатия обект. Денев посочи, че спекуланти продават на безценица животни в Гърция и Румъния, коитобяха силно засегнати от болестта.
Главният ветеринарен лекар на България Илиян Костов призова животновъдите да не се подлъгват да купуват животни на дъмпингови цени, защото има голям риск да заразят своите животни с шарка или чума.
Денев заяви още, че въпреки сложната епизоотична ситуация последните две години с шарка по овцете и козите и птичи грип, нито един друг собственик не е отказал да допусне експертите на БАБХ в обекта си. Собствениците на обекта във Велинград обаче отказват. Ако не ни допуснат, икономическите щети за държавата ще са милиони левове, ще бъде блокирана цялата търговия с животни и продукти от тях от страната ни, предупреди Даниел Денев. Той изтъкна, че в момента, в който ги допуснат в обекта, ще умъртвят контактните животни, а собствениците могат да подадат искане за обезщетение.
Ръководителят на лабораторията за екзотични и опасни инфекции към БАБХ доц. Емилия Иванова отбеляза, че пробите са изследвани за две заболявания. Първо е отхвърлена шарката по овцете и козите, след което пробите са били изследвани за чума по дребните преживни животни. Резултатите са излезли положителни и според доц. Иванова би било спекулативно да се говори за съмнение в тях. Тя обясни, че поне два пъти годишно лаборатория участва в изпитване със слепи проби, което потвърди и доц. Костов като уточни, че лабораторията е проверявана два пъти тази година от Европейската референтна лаборатория и работи изрядно.
Пробите ще бъдат изпратени в лаборатория в Монпелие в опит да се разбере откъде идва заболяването – от Румъния или Гърция.
Зам.-изпълнителният директор на БАБХ Валентин Атанасов посочи, че вчера за случая е сезирана прокуратурата.