Минималната начална заплата на медицинските специалисти трябва да е 3834 лв. или това е 150% от средната работна заплата за страната. Това се посочва в позиция на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).
Асоциацията отхвърля предложението на управляващата коалиция – ГЕРБ, ИТН и БСП, за промени в Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ), според което стартовите заплати на специалистите по здравни грижи ще се изчисляват на база последния колективен трудов договор (КТД), увеличен с ръста на СРЗ. Това би довело до стартова заплата от около 2250 лв.
Освен това БАПЗГ настоява и за допълнително възнаграждение за всяка придобита професионална квалификация да бъде 20% от СРЗ или около 511 лв., вместо предвидените от коалицията 3% или 67 лв.
В позицията си Асоциацията аргументира исканията с това, че дълги години е подценяван трудът на медицинските специалисти, което ги е принуждавало да работят на няколко места, липсват допълнително материално стимулиране (ДМС), което води до реални доходи, равни на основната заплата, възможностите са самостоятелна практика и обществено финансиране извън болничната помощ са ограничени, липса на връзка между допълнителната квалификация и материалното възнаграждение, което демотивира професионалното им развитие.
БАПЗГ предупреждава, че ако предложеното от тях увеличение на доходите не се вдигне, кадровият дефицит сред медицинските специалисти ще достигне катастрофични за здравната система нива.