„Спадът на ваксинационното покритие през 2021 г. е рекордното висок, такъв не сме имали никога за 70 години назад“. За това алармира д-р Момчил Баев, основател и председател на Фондация „Астра Форум“, която инициира поредица от събития, посветени на търсенето на добри решения в различните сектори на здравната политика у нас.
През есента на миналата година фондацията постави във фокуса на вниманието на лекари, експерти и политици темата за ваксинопрофилактиката, като прие основополагащ документ с препоръки – Декларация за подобряване на ваксинопрофилактиката в България.
Срещата събра в работен формат най-изявените наши епидемиолози, вирусолози, педиатри и медици от други специалности, които се обединиха около идеята за необходимостта от поредица стъпки в посока на конструктивни промени в националната ни имунизационна политика.
В декларацията се настоява за периодично осъвременяване на Наредба 15 за имунизациите и критериите за участие в търгове, като се взимат под внимание актуалните за страната серотипове въз основа на локални епидемиологични данни. В документа бе отправена препоръка да се увеличи бюджетът на националната програма за противогрипните ваксини за периода 2023 – 2027 г. , както и за въвеждането на пневмококови ваксини за възрастни над 65 години.
Друга група препоръки се отнасят до ваксинопрофилактиката при деца и млади хора. Посочено бе, че е необходимо да се разширят кохортите, обхващащи момичета и момчета с HPV ваксини от 9 до 18 години, които да са осигурени през националната програма, както и да се даде възможност на хората от останалите възрастови групи да могат да закупят ваксина на свободния пазар. Включването в задължителния имунизационен календар на ваксините срещу варицела, ротавируси, HPV за двата пола за възрастовата група 9-18 години, също намери място като препоръчителна стъпка.
Според специалистите, участвали във форума, подходящо решение би било също така към препоръчителните ваксини да се добавят и тези срещу COVID-19 за всички пациенти с подлежащи хронични дихателни, сърдечносъдови, ендокринни, ревматологични и хематологични заболявания, както и с наднормено тегло.
Да се създадат механизми за повишаване на обхвата по национални програми чрез стимули за доставчиците на ПИМП, базирани на резултати – това категорично становище на участниците също е включено в декларацията.
В края на тази седмица предстои второто издание на конференцията по ваксинопрофилактика, което отново ще постави на обсъждане идеите, заложени в декларацията, и пътищата за тяхното постигане.
Нови акценти в програмата ще бъдат борбата с дезинформацията за ваксините, както и икономическите ползи от добрата ваксинационна политика и потенциалните загуби загубите за икономиката и обществото, ако тя е непоследователна и недобре организирана.