Системата за регистрация в болниците с пръстов отпечатък е окончателно отменена. Решението на Върховния административен съд за това е с днешна дата, като към момента документът е в процес на обезличаване на лични данни, след което мотивите ще бъде публикувани на сайта на съда.
Припомняме, последното заседание по делото се проведе на 16-ти март, след което делото бе обявено за решаване.
На първа инстанция ВАС обяви разпоредбата за нищожна, приемайки, че въвеждането на регистрация чрез пръстова идентификация не е следствие от разпоредбите на ЗЗО, а е на практика ново, несъществуващо в закона субективно материалноправно задължение за електронна идентификация на осигурените лица под наименование „електронна автентификация“. „На практика е налице дописване на закона“, посочиха в мотивите си съдиите, като отбелязаха още, че разпоредбата е в противоречие и с европейски регламенти. „В случая е очевидно, че въвеждането на пръстов идентификатор, вместо на документ, който да съдържа информация за здравните данни на лицето и да осигурява достъп във виртуална среда до тях (електронна лична здравна карта или тя е съвместена с личната карта за самоличност) усложнява трансграничното легитимиране. Това противоречи на съюзното право, което цели унифициране на вида на идентификация с оглед придвижване, сигурност и получаване на медицинска помощ в държавите от ЕС“, отбеляза тричленката в решението си от ноември 2016 г.
Разпоредбата от Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, с която в болниците бе въведена регистрация с пръстов отпечатък, бе оспорвана от Федерация „Български пациентски форум“, Центъра за защита правата в здравеопазването и Националното сдружение на частните болници. Ответник по делото бе Министерски съвет, като страни бяха встъпили също така министърът на здравеопазването и здравната каса.