Тенденцията за използване на лаксативи без рецепта като алтернатива на лекарствата, съдържащи семаглутид за отслабване (Ozempic, Wegovy и Mounjaro), набира все по-голяма скорост в САЩ. Лаксативите вече се рекламират в социалните медии като „бюджетен Ozempic“, пише abcnews.com.
Много лекари обръщат внимание, че това е едно много опасно залитане, тъй като лаксативите не водят до загуба на тегло, а постоянната им употреба е свързана със значителни рискове за здравето.
Според Националния институт за психично здраве злоупотребата с лаксативи се признава като вид зависимо поведение за екстремна загуба на тегло и може да бъде признак на сериозно хранително разстройство.
„За мен е очевидно, че причината за това повишено търсене е високата цена на Ozempic. Той е много търсен и популярен сега, в този момент, но механизмът му на действие е напълно различен от фармакологична гледна точка“, коментира д-р Дженифър Аштън, акушер-гинеколог, главен медицински консултант на телевизионния канал ABC News.
„Това не е практика, която хората трябва да следват“, категорична е тя.
Без застрахователно покритие цената на лекарствата, съдържащи семаглутид, може да достигне повече от 1000 долара на месец. Търсенето на алтернативи на лекарствата, когато става въпрос за загуба на тегло, е една от причините, поради която употребата на лаксативи се увеличава, коментира The Wall Street Journal – медията, която първо съобщи за нарастване на търсенето на лаксативи.
Според изданието търсенето на тези лекарства се е повишило повече от три пъти през изминалата година в Amazon, а при две много популярни хранителни добавки с фибри се наблюдава двуцифрен ръст на продажбите.
Според д-р Аштън хората трябва да знаят, че макар и лаксативите да се отпускат без рецепта, те са лекарства, които трябва да се приемат с повишено внимание.
„Техният прием също е свързан с възможни рискове и странични ефекти, включително подуване на корема, гадене, повръщане, диария, дехидратация, и ако се използват в екстремни ситуации, могат да предизвикат замаяност или дори да причинят припадък“, казва д-р Аштън. Специалистката напомня още, че лаксативите не са предназначени за отслабване, а само за краткотрайно лечение на запек, като консултацията с лекар е наложителна, ако проблемът не премине за кратко време.
В същия дух са и препоръките на Американския колеж по гастроентерология и Националния институт по диабет, храносмилателни и бъбречни заболявания към Националния институт по здравеопазване на САЩ.
В заключение д-р Аштън подчертава, че стремежът към отслабване с „бюджетен Ozempic“ е една опасна тенденция, която трябва да бъде изоставена.