Лошо управление, несвързано със световната финансова криза, е причината за изземането на резерва на касата през 2010 г. Това отчита във финансов анализ, проследяващ бюджетните процеси през последните десет години от кризата през 2008 г., финансистът и бивш вицепремиер и финансов министър в първото служебно правителство (1994-1995) проф. Христина Вучева.
„През 2010 г. БВП не нараства, но и не намалява. Предвиден е бюджетен дефицит, който в края на годината достига до 3.8%. Данните показват влошаване на резултати както в общо икономическо отношение, така и по отношение на управление на бюджетния процес. Не е необходим задълбочен анализ, за да се установи, че това е резултат на лошо управление, особено видимо в здравеопазването“, отбелязва тя за БГНЕС.
„При приемане на бюджета на НЗОК се предвижда огромен резерв, който в края на годината, събран с резерва от предходната година, надхвърля един милиард лв. По-късно при отчитане на тези резултати, в нарушение на всички изисквания, този резерв на Здравната каса за 2010 г. е присвоен от министъра на финансите и използван в общия фискален резерв за покриване на дефицити. Всичко това няма нищо общо с финансовата криза, чийто влияние се опитваме да проследим“, посочва проф. Вучева и подчертава: „Заслужава да се отбележи, че това нарушение не е отбелязано нито в отчета на държавния бюджет за 2010 г., нито в доклада на Сметната палата.
Единствено при приемане на отчета на бюджета на НЗОК в комисията по здравеопазване при НС, ръководителят на тази комисия отбелязва случката с резерва на касата като нарушение от страна на МФ.“
Припомняме, впоследствие в продължение на години бе задаван въпросът за какво точно е похарчен резервът на НЗОК, като ясен отговор не е даден и до днес.