През май 2019 г., по време на 72-та сесия на Световната здравна асамблея, 194 държави- членки на СЗО се обединиха и определиха 17-ти септември за Световен ден за безопасност на пациента, който ще се отбелязва всяка година под надслова: „Безопасност на пациентите: глобален здравен приоритет“.
В България Офисът на Световната здравна организация със съдействието на Министерство на здравеопазването и с подкрепата на онлайн платформата за социално значими заболявания Портал на пациента – www.portalnapacienta.bg , за първи път ще отбележат Световния ден за безопасност на пациента на 17.09.2019 г. в обновената аудитория на СБАЛАГ „Майчин дом“, от 10.00 ч. до 12.00 ч. с дискусия между пациентски организации и здравни експерти на тема: „Да говорим за безопасността на пациента!“, а от 20.30 часа Националния дворец на културата ще светне в оранжев цвят.
Световният ден за безопасност на пациента ще помогне на пациентите да бъдат по-осведомени и ангажирани към собственото си здраве. Ще повиши информираността сред лидерите на мнение в здравеопазването, здравните работници и други ключови страни за необходимостта от формулиране на политики, създаване на работна култура и осигуряване на грижи, в които безопасността на пациентите е приоритет.
ПРОГРАМА
09.30 ч. – 10. 00 ч. Регистрация и откриване
• Откриване- доц. Михайл Околийски, експерт в Офиса на Световната здравна организация в България
• Приветствие от Министерство на здравеопазването (МЗ)- Весела Вучкова, главен експерт Европейска координация и международно сътрудничество към МЗ
• Безопасността на хората с редки заболявания – минало, настояще, бъдеще – Владимир Томов, председател на Национален Алианса на хората с редки болест, председател на фондация „В помощ на здравето“, основател на Портал на пациента www.portalnapacienta.bg
• Бърза и безопасна информация за пациента от Горещия телефон на НЗОК – Петя Сотирова, началник отдел „Информационен център“ в НЗОК
• Организация на здравната система и безопасността на пациента – д-р Стойчо Кацаров, председател на Сдружение „Център за защита правата в здравеопазването“
• Безопасност на децата с диабет в детската градина и училището в България – Росица Пандова, председател на Сдружение „ Култура и здраве без граници“
• Информираност, безопасност и достъп – Аркади Шарков, здравен икономист – Експертен клуб за икономика (ЕКИП)
• Терапевтичен достъп и безопасност на пациентите: Предизвикателства и решения – Пенка Георгиева, председател на Пациентски организации „Заедно с теб“ в Терапевтичен алианс на Европейската мрежа от неправителствени организации „Активни граждани“
• Интернет пространството и безопасността на пациента – Мария Силяновска, председател на Сдружението на засегнатите от болести на щитовидната жлеза ВИОМ
• Опасностите за пациентите при липсата на лекарства. Интернет пространството като спасение – https://moeto-lekarstvo.com/ – Боряна Ботева, председател на Сдружение за развитие на българското здравеопазване, зам. председател на Организация на пациентите с ревматологични заболявания в България (ОПРЗБ)
• Безопасни ли са медикаментите за епилепсия? – Веска Събева , председател на Асоциация на родители на деца с епилепсия (АРДЕ)
• Регистър на онкоболните в България- роля и значение. Проследяемост на успешните практики и ролята им в успешното лечение на пациента. – Росица Касабова, председател на Сдружение „Спри рака“
• Добри практики за безопасност на пациента – опита на Българско сдружение на болните от болестта на Бехтерев (БСБББ) – Албена Янева, член на УС на (БСБББ)