Украинските медици, които искат да работят у нас, трябва да се явят на държавен изпит и изпит по български език, но времето за признаването на специалността им може да бъде съкратено. Това каза пред БНР председателят на Сдружението на частните болници Красимир Грудев.
„Винаги може да се направи още нещо. В директивата, която определя регулираните професии на територията на ЕС, има изричната възможност всяка страна, съобразно своята нормативна уредба, може да признава квалификациите, придобити от трети страни. От тази възможност се възползват огромно количество медици във Великобритания и това става стравнително бързо. Първата и то не малка пречка е езиковата компетентност. Знанието на български език е необходимо за защита на правата и на пациентите, и на самите лекари, ако има неблагоприятен развой на лечението на пациентите“, каза Грудев.
Според него могат да се организират дори неформални езикови курсове, например в градове като Варна и Бургас, където от години живеят украинци, които знаят много добре български.
„Това е нещото, от което трябва да се започне. Второто, което може да се направи е да се подпомогнат тези хора материално или логистично за периода, в който изучават езика“, каза още Грудев.
Той заяви, че немалко български лекари са завършили в Украйна, а впоследствие са признати техните дипломи на базата на приравнителни изпити в България и те практикуват.
„Назначаването на медиците като болногледачи, за да могат да се ползват компетенциите им, е заобикаляна на закона, но това е един от начините за контакт с реалната здравна система и в процеса на подготовка за официална работа в нея. Можем малко да ъпгрейдваме нормативната уредба и да съкратим времето. От страна на украинските емигранти също имат желание да работят в България. Ще настояваме за това пред Министерството“, категоричен беше Красимир Грудев.