Първите стъпки за включване на ваксината срещу варицела в задължителния имунизационен календар са направени, каза пред Mediapool главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той се надява още от следващата година ваксината да е в задължителния календар, но обясни, че административната процедура, за да се случи това е много тромава и затова не може да се ангажира категорично.
Сега ваксината срещу варицела е препоръчителна, но желаещите да я поставят на децата си родители, я купуват сами.
Доц. Кунчев коментира, че има изисквания в закона, които утежняват включването на ваксини в задължителния календар. “Навремето някой е вкарал в закона да се прави оценка на технологията за ваксини, което е смешно. За продукт, който от 15-20 г. се ползва на Запад и е доказал ефективността си, ти сега да тръгваш да доказваш ценен ли е или не… Това отнема време, средства и е абсолютно излишно. За да бъде включена в позитивния списък, ваксината трябва да има такава оценка на здравните технологии. От друга страна се обяснява, че трябва да бъде включена в календара, за да се направи такава оценка и се получава като с кокошката и яйцето”, посочи още доц. Кунчев.
Пред БТА той уточни, че в следващите две-три седмици ще се нормализира заболеваемостта от скарлатина и варицела и ще преминем към нормалната фонова заболеваемост.
„При носителство на скарлатина и при нормален контакт заразяването сред възрастни не е толкова лесно, както е сред децата в яслите и детските градини, където те са в много тесен контакт. Децата, които би следвало да се тестват за носителство, се определят във всеки конкретен случай. Има много точна нормативна уредба кой и при какви условия се поставя под карантина, а отделно от това епидемиолозите от регионалните здравни инспекции разпореждат съответните мерки. Всичко зависи от това дали става въпрос за скарлатина или само за носителство, което е различно и рискът е различен“, допълни доц. Кунчев.
По думите му не е било неочаквано рязкото повишаване на заболеваемостта от варицела и скарлатина, заради строгите противоепидемични мерки в предходните три години. „Те са повлияли за по-ниското разпространение както на грип и ковид, така и на варицелата и скарлатината, и заболеваемостта тогава е била много по-ниска. Сега вече има контингент от деца, които не са боледували и беше ясно, че при нормализиране на ситуацията, те „ще се срещнат“ с варицела или скарлатина, каза още доц. Кунчев.