Ако темпото на разрастване на алергиите в света се задържи, според прогноза на Европейската академия по алергология до 2025 г. 50% от европейците ще страдат от някакъв вид алергия. Това стана ясно по време на разговор в БНР с националния консултант по алергология проф. Тодор Попов. Той посочи, че към момента не се случва нищо, което да промени тази прогноза.
Проблемът с алергиите е сериозен и всъщност се увеличава, вместо да бъде вкаран в някакви рамки, заяви проф. Попов, който бе поканен във връзка със Световната седмица на алергиите, провеждана от 2-ри до 8-ми април.
„Има непредвидени резултати от човешката дейност, които се изразяват по много различни начини, при които се появяват всякакви нови молекули, с които човешкият организъм се среща ежедневно. Тези нови, изкуствени продукти на човешката дейност взаимодействат със старите, естествени алергени, които съществуват в природата, видоизменят ги и създават се съвсем нови условия, които изглежда в последните десетилетия карат човешката популация да става все по-алергична“, коментира проф. Попов.
Във връзка с това той отбеляза, че Световната седмица на алергиите се организира неслучайно, като идеята е да се повиши както информираността на гражданите, така и активността на институциите.
Най-разпространените алергии са тези на горните дихателни пътища, информира още той, като допълни, че те са свързани и с активиране на астмата.
У нас проблемът с алергиите не е така фрапантен, стана ясно още от думите му. Проф. Попов информира, че България се намира малко под средата в сравнение с множество срани по света.
Пикът на алергиите у нас обикновено е към края на май – средата на юни, припомни той, като уточни, че той е обусловен главно от чувствителността към дървесни полени.