411 милиона лв. са дълговете на държавните лечебните заведения към края на 2016г., от които 149 млн. са просрочени. Това сочат предварителните данни на Министерство на здравеопазването, съобщени от служебния здравен министър д-р Илко Семерджиев по време на първата му пресконференция. За сравнение, четири години по-рано – тоест към края на 2012 г., те са били в размер в 297 млн. лв., от които 46 млн. просрочени.
„Не разбирам за какви печалби може да се говори от предишния екип на министерството“, отбеляза служебният здравен министър.
Д-р Семерджиев даде и конкретни примери с лоши според него административни решения на ръководства на болници, а именно тези на УМБАЛ „Света Анна“ и УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. От данните, които той представи стана ясно, че в края на 2012 г. дълговете на двете болници са били съответно по около 4,3 млн. лв,, докато в края на отминалата 2016 г. са скочили съответно на над 14 млн. и 16 млн. В тази връзка д-р Семерджиев изтъкна, че мандатът на Москов е започнал с уволнението на „двама директори на печеливши болници“ и съобщи, че „успешните директори ще бъдат върнати на заеманите постове“. Става въпрос д-р Димитър Димитров и д-р Дечо Дечев, които бяха уволнени при мандата на Москов.
Служебният здравен министър отчете и че за периода 31.12.2012 г. до 31.12.2016 г. общият размер на публичното финансиране е увеличен с 635 млн. лв. или с над 16%, като в същото време задълженията на държавните лечебни заведения са скочили със 114 млн. лв. За същия период ръстът на просрочените дългове е над три пъти.
„Това е знак за изключително лошо управление“, категоричен бе д-р Семерджиев, изтъквайки, че тази тенденция води и до сериозен ръст на разходите на домакинствата за здравеопазване, които от 50 лв. през 2000 г. са скочили на близо 250 лв. през 2015 г.
Като цяло той обобщи, че заварва нормативен хаос в системата, политика на централизация и командно администриране.
Здравният министър съобщи още, че очертаващия се дефицит в бюджета на НЗОК за 2017 г. ще е в размер на 260 милиона. Данните са му били предоставени от финансовия министър Кирил Ананиев. Д-р Семерджиев отбеляза и че със средства в размер на общо 72 милиона от бюджета за тази година са разплатени дейности от 2016г., сред които и близо 20 млн. надлимитна дейност.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Експерти: Държавата трябва да финансира дейностите по телемедицина
- Системата за наблюдение на атаките срещу здравеопазването (SSA)
- Румъния: Нараства интересът на международни инвеститори в частното здравеопазаване
- 252 жени и едва 76 мъже са дарили генетичен материал през 2023 г.
- 18 ноември 2024 г. – 20 години от първата чернодробна трансплантация в България