Основният приоритет за страната ни по отношение на трансплантациите е България да стане пълноправен член на Евротрансплант. Когато това се случи, нашите спешно нуждаещи се от трансплантация пациенти ще влязат в листата на организацията за спешни пациенти и ще имат шанс да бъдат трансплантирани навън.
Това стана ясно от думите на директора на Изпълнителната агенция по трансплантация д-р Михаил Христов пред парламентарната Комисия по взаимодействието с неправителствените организации и жалбите на гражданите, която в края на миналата седмица се занима конкретно с проблема с белодробните трансплантации на български граждани.
Пред депутатите д-р Христов заяви още, че изготвяната национална програма по донорство и трансплантация е пред финализиране. Той уточни, че в нея са предвидени както обучение на лекари, така и мерки с финансово изражение, и ако тя бъде одобрена в готовия си вид от Министерския съвет, наши екипи веднага ще заминат на обучение в чужбина.
Проблемът с пълноправното членство в Евротрансплант е на първо място липсата на достатъчно донори у нас, отбеляза пък за пореден път зам.-здравният министър д-р Бойко Пенков. „Според мен грешката е, че сме загубили инерцията, която е имало в началото за развитието на донорството в България. Грешката е, че се срива донорството, в разговора с Евротрансплант колегите са останали с впечатление, че България мълчаливо се оттегля от желанието си за пълноправен член. Имаме много малко донори и почти не подаваме органи към Евротрансплант. И това е проблемът, който се опитваме в момента да разрешим и се надявам да успеем“, коментира той и потвърди, че ако страната ни стане пълноправен член на организацията, българските пациенти отново могат да влязат в листа на чакащи на чужд трансплантационен център. За да стане това обаче, е необходимо и споразумение със съответния център.
Зам.-министърът отчете какво са направили здравните власти до момента по отношение на засилване интереса към донорството у нас, като от думите му стана ясно, че основните усилия са насочени към неговото популяризиране. Паралелно с това се изготвя национална програма и концепция за развитието на донорството и трансплантологията, която ще бъде готова до края на годината, потвърди д-р Пенков и казаното от д-р Христов. Той съобщи още, че са проведени разговори на високо ниво с ръководството на Евротрансплант и сега страната ни ще иска изпреварващо пълноправно членство в организацията.
„В случая намираме разбиране навсякъде. Имаме подкрепата и на здравна комисия, медиите, изповеданията“, коментира д-р Пенков работата по отношение на популяризирането на донорството у нас.
Той посочи и някои пропуски на здравните власти. „Успяхме да открием, че в България в това време е работила, но като е обучавала хора, после не ги е използвала. Намерихме около 30 човека по един проект, обучени обучители за хора, които могат да работят в болниците и да подпомагат процеса. Ние сме ги обучили тези хора в миналото и сме ги забравили. Сега ги издирихме и сме ги поканили, за да можем да ги използваме – те да разпространяват това, което са научили“, каза зам.-министърът пред депутатите.
„Работи се на педал, много скоростно, за да можем да реализираме това, към което се стремим“, обобщи д-р Бойко Пенков.