„Лекарства за Европа“ се ангажира да работи със здравните министри от държавите членки на ЕС относно прилагането на Заключенията на Съвета по здравеопазване, касаещи „укрепването на равновесието във фармацевтичната система в Европейския съюз и страните членки“. Заключенията подчертават важността на навременната наличност на биоподобни и генерични лекарства, с оглед подобряване достъпа на пациентите до лечение и осигуряване на устойчиво развитие на националните системи за здравеопазване. Лекарствата с добавена стойност също следва да се включат в процеса, тъй като и те могат значително да допринесат към ефикасността на здравните системи, в същото време стимулирайки повече конкуренция между фармацевтичните модели за иновация.
Генералният директор на „Лекарства за Европа“, Адриан ван ден Ховен, коментира заключенията: „Страните членки вече разбират колко е важно да се стимулира конкуренцията във фармацевтичния сектор, след изтичане на патент, за да се подпомогне възстановяването на равновесието в един пазар, който е силно повлиян от въвеждането на нови скъпи лекарства, защитени с патент. Нашите членове са готови да работят по осъществяването на плана, за да се осигури по-добър достъп, за по-добро здраве“.
Стратегията на „Лекарства за Европа“ за осигуряване на по-добър достъп, с цел по-добро здраве може значително да допринесе за ефективни и устойчиви фармацевтични политики.
За да се укрепи равновесието във фармацевтичния пазар в Европа, „Лекарства за Европа“ призовават:
- Страните членки да стимулират конкуренцията при изтичане на патент, посредством специфично предприети мерки за генеричните, биоподобните и лекарствата с добавена стойност;
- Европейският съюз да включи нови генерични и биоподобни разработки, както и такива за лекарства с добавена стойност, в „проучването на хоризонта“, за да позволи на страните членки да планират предприемането на мерки в специализираните пазари веднага след изтичането на патент или ексклузивитет;
- Европейският съюз бързо да приеме освобождаване на производството от Сертификат за допълнителна защита, да подобри процедурите за оспорване към Европейската патентна служба, да премахне системите на патентното обвързване и да адресира други ненужни ограничения за конкуренцията след изтичането на патент или ексклузивитет;
- Регулаторните агенции на Европейския съюз да работят по плана за регулаторна ефективност, с цел индустрията ни да може бързо и устойчиво да предостави по-добър достъп до лекарства;
- Европейският съюз и страните членки да предприемат ефективен диалог с „Лекарства за Европа“ и Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации (EFPIA) (или националните им членове), за да се разработят устойчиви партньорства за по-добър достъп до лекарства, като се вземат предвид различните роли и отговорности на Европейския съюз и страните членки в тази област.
„Лекарства за Европа“ (бившата Eвропейска асоцицация за генерични и биоподобни лекарства – ЕГА), представлява европейските отрасли за генерични, биоподобни лекарства и лекарства с добавена стойност, които осигуряват висококачествени лекарства на конкурентни цени за милиони европейски пациенти, на основата на 5 важни стълба: пациенти, качество, стойност, устойчивост и партньорство. Дружествата, представлявани от „Лекарства за Европа“, осигуряват над 160 000 квалифицирани работни места в Европа, в над 350 структури за производство, развойна и научноизследователска дейност, като инвестират до 17 % от оборота си в медицински иновации.
Компаниите членки на „Лекарства за Европа“ увеличават достъпа до висококачествени лекарства, както и участват в подобряването на резултатите в областта на здравеопазването. Те играят ключова роля в създаването на устойчиви европейски системи на здравеопазване, като не спират да предоставят ефективни генерични лекарства, на достъпна цена. Също така въвеждат иновации, с цел създаване на нови биоподобни лекарства и пускат на пазара лекарства с добавена стойност, които водят до по-добри здравни резултати, по-голяма ефективност и ефикасност и/или подобрена безопасност за пациентите в болничната обстановка.
БГФармА е асоциация – член на „Лекарства за Европа“, като двете организации се стремят към развитие на регулаторна и пазарна среда, в полза на навременното осигуряване на висококачествени и достъпни лекарства за всички нуждаещи се пациенти.