От 22 до 28 януари 2018 г. за единадесети път у нас се отбелязва Европейската седмица за предпазване от рак на маточната шийка (РМШ). В България Инициативата се провежда под патронажа на Комисията по здравеопазването към 44-то Народно събрание.
Със своята Национална програма за първична профилактика на рака на маточната шийка България принадлежи към групата от 87 държави в света, които имат национални програми за имунизация срещу РМШ, финансирани с публични средства. Това е поредното признание за сериозната политическа воля на няколко български правителства в посока дългосрочна превенция срещу единственото ваксинопредотвратимо онкологично заболяване. Националната програма осигурява безплатна имунизация срещу рак на маточната шийка за момичетата на 12 и 13-годишна възраст, като всеки родител, който желае да имунизира дъщеря си, следва да се обърне към личния си лекар и да получи повече информация на сайта на Националната програма – https://hpv-vaccine.bg
Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка се осъществява със съдействието на Министерство на здравеопазването, Министерство на образованието и науката, Министерство на финансите, Националната здравноосигурителна каса, Столична община, Български лекарски съюз, Национален център по заразни и паразитни болести, Български национален раков регистър, Национално сдружение на общопрактикуващите лекари, Национално сдружение на педиатрите от доболничната помощ, Български червен кръст, Национално сдружение за профилактика на рака на маточната шийка, Европейска асоциация за рак на маточната шийка, Българско сдружение по иновативна медицина, Българска педиатрична асоциация, Българска асоциация по онкогинекология, Българско сдружение по ваксинопрофилактика и Асоциация „Родители”.
Ракът на маточната шийка е второто по честота раково заболяване сред жените под 44 години в целия свят. На всеки 2 минути в света една жена умира от заболяването. В Европа това се случва на всеки 18 минути, а в България всеки ден една жена умира от рак на маточната шийка. По данни на Българския национален раков регистър всяка година в България се разболяват около 1100 жени. В световен мащаб годишно се диагностицират над 530 000 нови случая и според експертите, ако няма сериозни усилия, насочени към предотвратяването на РМШ, тази цифра би достигнала 1 милион нови случая на година през 2050 г.
Редица научни публикации доказват, че 75% случаите на рак на маточната шийка могат да бъдат предотвратени чрез редовни прегледи и цитонамазки, а в комбинация с имунизация във възрастта 11-18 години заболяемостта от рак на маточната шийка може да бъде намалена с 94%. Поради тази причина и тази година институции, експерти и пациентски организации се обединяват срещу твърдения, които поставят под съмнение безопасността, ефикасността и имуногенността на ваксините без никакви медицински доказателства. Научната общественост в световен мащаб е категорична, че профилът на безопасност на имунизациите остава висок, като ползите многократно надхвърлят рисковете.
По данни на Европейския център за контрол и превенция на заболяванията процентът ваксинирани момичета в Европа варира между 17 и 84%, като програмата в Шотландия води класацията с обхват от над 90%, а в Англия и Португалия той е над 80%.
За пети път у нас Европейската седмица за предпазване от рак на маточната шийка ще бъде отбелязана в България с тематичен щанд, разположен в сградата на Народното събрание, на който ще бъдат раздавани информационни материали за заболяването и символът на кампанията – „Перлата на мъдростта”.
Факти за първичната профилактика на рака н маточната шийка в световен мащаб
• Човешкият папиломавирус (HPV) е най-честият причинител сред полово предаваните инфекции. Редица епидемиологични проучвания установяват, че HPV инфекцията е основната причина за различни видове рак, включително и на маточната шийка. В развитите страни приблизително половината от новите случаи на заразяване възникват преди 24-годишна възраст;
• Ранното откриване е от ключово значение за намаляване на риска и увеличаване процента на оцеляване, така че масовото познаване на това заболяване и всичко, което свързано с него, е изключително важно.
• Жените на възраст 25-49 години трябва да правят цервикален скрининг или цитонамазка на всеки три години; за жените на възраст 50-64 години това трябва да се прави на всеки пет години. Профилактичният преглед може да открие началните анормални (предракови клетки) в шийката на матката, които да се лекуват навреме, за да се предотврати рака на маточната шийка.
• Eдно от ранните проучвания, проведено в Англия и публикувано в медицинския журнал Elservier през ноември 2013 г., показва намаление в честотата на разпространение на HPV 16/18 при сексуално активни млади жени, след въвеждане на HPV имунизационна програма в Англия. Общото намаление нa разпространението на НРV 16 и 18 тип при 16-18 годишните е 65% в постимунизационния период, докато при момичетата на 19-21 години е 44%. Такава разлика няма при жените на 22-24 години;
• През март 2016 г. в списание Critical Reviews in Oncology/Hematology беше публикуван 10-годишният опит с ваксинопрофилактика срещу рак на маточната шийка. Представени са резултатите от ефикасността и безопасността на дву- и четиривалентната ваксина при близо 70 000 жени между 15 и 26 годишна възраст. Ефективността е между 90% и 100%, а най-честите оплаквания са свързани със самото поставяне на ваксината – болка, оток, зачервяване;
• В публикувани през 2017 г. проучвания, в страни с висок имунизационен обхват (>92%), 7 години след ваксинацията се отчита намаляване с 89% разпространението на ваксиналните онкогенни типове на HPV 16 и 18 и запазване на висок кръстосан имунитет срещу онкогенните типове 31, 33 и 45;
• Десетки проучвания, провеждани през последното десетилетие, доказват ефикасността, имуногенността и безопасността на ваксините срещу рак на маточната шийка;
• Над 240 милиона дози от двете ваксини са поставени в световен мащаб, а най-дългото проследяване на ваксиниран контингент възлиза на 10 години и показва запазване на висок имунитет.