Университетът в Оксфорд обяви, че тества антипаразитното лекарство ивермектин като възможно лечение на COVID-19. Той е включен като част от проучване, подкрепено от британското правителство, предаде Ройтерс. Целта е да бъде подпомогнато възстановяването на пациентите в извънболнични условия. Според учените ивермектин е довел до намаляване на репликацията на вируса в лабораторни условия. Друг важен извод е, че ранното прилагане на лекарството може да намали вирусния товар и продължителността на симптомите при някои пациенти с лек COVID-19, сочат засега данните от малка пилотна извадка.
Същото британско проучване, наречено PRINCIPLE, през януари показа, че антибиотиците азитромицин и доксициклин обикновено са неефективни при пациенти в ранен стадий на COVID-19.
Въпреки че СЗО, европейските и американските регулаторни институции препоръчват да не се използва ивермектин при пациенти с COVID-19, той се прилата за лечение на заболяването в някои страни, включително Индия.
“Чрез включването на ивермектин в мащабно проучване като PRINCIPLE, ние се надяваме да получим стабилни доказателства, за да определим колко ефективно е лечението срещу COVID-19 и дали има ползи или вреди, свързани с неговата употреба”, коментира Крис Бътлър, съавтор в изследването.
От него ще бъдат изключени хората с тежки чернодробни заболявания, които са на антикоагулантна терапия или приемат други видове лекарства, за които е известно, че взаимодействат с ивермектин.
Ивермектин е седмото лечение, което се изследва в рамките на това проучване и в момента се оценява заедно с антивирусното лекарство фавипиравир, съобщиха от университета.
Припомняме, българският лекарствен регулатор – ИАЛ, засега одобрява приложението му при хора единствено като противопаразитно средство.