При изписване от болница пациентите ще получават документ, в който да бъдат описвани всички извършени медицински дейности по време на престоя им в лечебното заведение. Идеята за това стана ясна преди дни след среща между ръководството на Министерство на здравеопазването и КНСБ, но днес бе подробна представена от директора на НЗОК д-р Глинка Комитов и защитена от заместник-здравния министър д-р Атанас Кундурджиев. Двамата взеха участие на кръгла маса в София на тема “Кризите в българското здравеопазване – диагноза и лечение“.
„Контролът може да се осъществява от пациента, не толкова от НЗОК, дори и от ИАМО“, заяви д-р Комитов. Персонализираният аналитичен финансов документ, както го определи директорът на касата, ще се издава в два екземпляра – един за пациента и един, който ще бъде изпращан във фонда с цел бъдещи анализи на разходите на лечебните заведения. „Той ще се издава заедно с епикризата и в него ще бъдат вписани всички дейности, които са направени, както и стойността им. Така ще се осъществи този контрол, защото в момента пациентът има контрол само над отношението в лечебното заведение – дали е добро или лошо, но и не и над това дали е извършена дадена дейност“, разясни д-р Комитов.
По този начин, по думите му, ще се събере информация от изпълнителите на медицинска дейност за стойността на основния пакет медицински дейности на фона на общия финансов ресурс, заделян за здравеопазване. За да стане адекватен този пакет на възможностите на държавата вариантите са няколко, отбеляза Комитов – или той да бъде свит или да се увеличат средствата, които постъпват в системата чрез увеличаване на здравната вноска, нарастване на процента от БВП, заделян за здравеопазване или чрез доплащане от страна на пациента.
Въвеждането на подобен документ бе аргументирано и от зам.-здравния министър д-р Атанас Кундурджиев. Според него той би могъл да служи и за база за остойностяването на медицинските дейности. „От много време се говори за остойностяване – има различни методи за това, но в крайна сметка най-добрият е този, който самите лечебни заведения изразходват. По този начин ние ще имаме реална представа кое колко струва и ще се опитаме да дадем началото на едно балансиране на системата на заплащане“, посочи той. „Това, което искаме да заложим, е реалните разходи, които болницата е изразходвала“, допълни д-р Кундурджиев. Запитан какво би последвало, ако тези отчети покажат, че средствата в системата са недостатъчни, той отговори, че по-краткосрочната визия е да се увеличат инвестициите в болниците, а в по-дългосрочна – демонополизация на НЗОК.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- СЗО изрази несъгласие с решението на Тръмп, Германия ще поиска от него да преразгледа позицията си
- Влиза в сила забраната за износ на определени лекарства
- Moderna получи 590 млн. долара от правителството на САЩ за иРНК ваксина срещу птичи грип
- Сдруженията искат НЗОК да плаща диагностиката на рака на гърдата
- НОИ открива процедура за избор на изпълнители на дейността по профилактика и рехабилитация