НЗОК да направи анализ на неразплатените към изпълнителите на медицинска помощ надлимитни суми за периода от 2015 г. до момента и да организира заплащането им – за това настоява Българският лекарски съюз в становище, изпратено до управителя на фонда проф. Камен Плочев, подписано от д-р Венцислав Грозев.
В него от съсловната организация заявяват, че до голяма степен заплахата за закриване на държавни и общински болници е провокирана от неизпълнението на ангажиментите на здравната каса. В тази връзка БЛС е категоричен, че заплащането на дължимите суми е нормативно дължимо и може да бъде организирано, като за целта от там предлагат няколко варианта. На първо място се припомня, че според Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2017 г. „преизпълнението на приходите от здравноосигурителни вноски и неданъчни приходи може да се ползва като източник за допълнителни здравноосигурителни плащания над утвърдените разходи и предоставени трансфери по бюджета на НЗОК по решение на Надзорния съвет на НЗОК”. Вариант е и процедура по актуализация на Закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2017 г.
От БЛС припомнят и размера на неразплатените средства от страна на касата към болниците. За 2015 година сумата в размер на 51 187 хил. лв. „Същата е равна на размера на извършената и отчетена болнична медицинска помощ през 2015 г., която декларирате в Отчета за изпълнение на бюджета на НЗОК за 2015 г., че остава неразплатена, тъй като се явява над първоначалните прогнозни стойности“, посочват в писмото си до управителя на НЗОК от съсловната организация. Отделно, неразплатени остават още 18 770 711 лева в болничната медицинска помощ и 406 770 лева за медицински изделия, като от БЛС припомнят, че за тяхното разплащане беше взето решение от Надзорния съвет на фонда през януари 2017 г. От април тази година до момента неразплатени остават и 39 989 562 лева в болничната медицинска помощ и 1 918 321 лева за медицински изделия. „Тази сума е изчислена на основата на вътрешната счетоводно-оперативна информация на НЗОК, която ни е предоставена официално, и представлява неразплатената стойност за извършена дейност, поради надвишаване на първично заложените параметри на прогнозната финансова рамка“, поясняват от БЛС. Аргументите за наличие на дълг на НЗОК са изградени от една страна на основата на констатираната от НЗОК неразплатена сума към изпълнителите на болнична помощ, посочена в Отчета за изпълнение на бюджета на НЗОК за 2015 г., изготвен от представляващия институцията орган, а от друга – на официално предоставените от НЗОК данни за 2016 г. и третото тримесечие на 2017 г., допълват от съсловната организация.
От БЛС са категорични, че когато е налице консумирана от здравноосигуреното лице медицинска грижа, включена в гарантирания от бюджета на НЗОК пакет, то тя следва да е за сметка на бюджета на институцията и посочват, че не е законосъобразно оказаното лечение да остане за сметка на изпълнителя на болнична медицинска помощ. Неизпълнението на ангажимента на НЗОК да заплати в пълен обем оказаната медицинска дейност е неизпълнение на договорено задължение, отбелязват още от лекарския съюз.
В заключение от БЛС изискват от управителя на НЗОК заплащане на дължимите суми и предупреждават, че ако това не се случи, ще се обърнат към съда. „В тази връзка следва да вземете предвид, че носите и лична отговорност за всички вреди и пропуснати ползи, проявили се вследствие на виновно неизпълнение на конкретните ви правомощия“, завършва позицията на БЛС, отправена към проф. Плочев.