
Здравноосигурителният фонд на Кипър (HIO) разработва нов инструмент с изкуствен интелект, който ще следи огромното количество данни, регистрирани в Националната здравна система на страната (Gesy), като целта е да се откриват потенциални измами, злоупотреби или лоши медицински практики, пише cyprus-mail.com.
Тази стъпка на HIO се оценява като изключително смела, защото очакванията са чрез по-ефективен контрол Gesy да подобри качеството на грижите и да изразходва оптимално публичните средства.
Системата ще анализира милиони записи и ще предлага информация, която би могла да помогне за идентифициране на нередности като ненужни лечения, подозрителни искове или некачествени грижи.
Разработването ѝ вече е в ход след приключването на конкурентен търг, възложен на специализирана технологична фирма. Директорът на HIO Константинос Панайдес определи проекта като „сложен и амбициозен“ и допълни, че в разработването му са ангажирани голям брой IT експерти и анализатори.
След като бъде завършена, платформата с изкуствен интелект ще пресява предоставените от доставчиците данни и ще разкрива тенденции или модели, които насочват към измами или прекомерна употреба.
„Когато имаме тези показатели ще бъдем в състояние да разследваме допълнително и, ако е необходимо, да налагаме санкции или да въвеждаме ограничения, за да предотвратим бъдещи злоупотреби“, коментира той.
Системата ще разглежда и искания за възстановяване на разходи, подадени от доставчици на здравни услуги. Тя ще сигнализира за потенциални грешки, независимо дали са случайни или умишлени, което ще помогне за намаляване на фалшивите плащания и засилване на отчетността.
Новият инструмент обаче е насочен не само към откриване на нарушения, той ще оценява и качеството и адекватността на медицинските услуги от конкретна група пациенти.
По думите на Панайдес, такъв пример са грижите за пациентите с диабет. При тях системата ще проследява колко последователно се лекуват, какви изследвания им се назначават и с каква честота, както и какви лекарства се предписват.
„Това ще ни помогне например да открием случаи, в които пациент с диабет може да получава твърде много или твърде малко услуги. Така ще можем да действаме в най-добрия интерес на пациента, като предотвратяваме злоупотреби и гарантираме, че му се предоставят подходящи грижи“, обясни той.
Очаква се системата с изкуствен интелект да работи независимо от основния софтуер на Gesy.
Тя няма да променя съществуващите записи, а вместо това ще ги анализира във фонов режим. Това означава, че може да бъде интегрирана, без да се нарушават текущите медицински или административни работни процеси. Цената на системата е малко над 600 000 евро, предвидено е тя да бъде завършена в рамките на 30 месеца.
Служителите в HIO ще бъдат обучени да управляват и работят с нея, а общата оценка е, че въвеждането й бележи повратна точка за общественото здравеопазване на Кипър.