По време на водените преговори между НЗОК и Българския фармацевтичен съюз във връзка със сключване на нов договор за отпускане на лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, заплащани от НЗОК не е било постигнато съгласие само по два пункта. Това се казва в позицията на Здравната каса относно отвореното писмо на БФС и възможността от 1 април пациентите да не могат да получават лекарствени продукти и изделия, реимбурсирани от Фонда.
Ето и пълни текст на позицията на НЗОК:
По повод излязлата в публичното пространство информация от Български фармацевтичен съюз (БФС) за хода на преговорите за сключване на нов договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Български фармацевтичен съюз (БФС), за отпускане на лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, заплащани от НЗОК, Ви информираме за следното:
Във връзка с изтичане на договора с Български фармацевтичен съюз (БФС) на 31.12.2022 г., от м. октомври 2022 г. започнаха преговори за изготвяне и подписване на нови Условия и ред и договор за отпускане на лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни. Поради непостигане на съгласие срокът на договора от 2022 г. беше удължен до 31.03.2023 г. с Анекс, подписан между двете страни и обнародван в Държавен вестник на 23.12.2022 г.
След среща с представители на БФС и искане от тяхна страна да продължат преговорите, Вр.И.Д. Управител на НЗОК със своя заповед от 28 февруари 2023 г. разпореди ускоряване на преговорния процес, като беше изготвен график, съгласуван от двете страни, за довършване на преговорите.
Представителите на НЗОК, определени с Решение на Надзорен съвет на НЗОК и представителите на БФС, определени с решение на Управителния съвет на БФС, проведоха преговори съгласно изготвения график.
От водените преговори и по настояване на представителите на БФС страните постигнаха съгласие, че е необходимо реализиране на контроли по предписване и отпускане на лекарствени продукти в реално време, за да се избегнат последващи санкции за аптеките. В тази връзка Вр.И.Д Управител на НЗОК изпрати писмо до Министерство на здравеопазването за преценка и реализиране на същите в Национална здравноинформационна система (НЗИС) в реално време.
В хода на преговорите не се постигна съгласие по следните въпроси:
1. Искане от страна на БФС магистър-фармацевтът да може:
да отпусне по-малко количество от предписаните от лекаря в електронната рецепта лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, заплащани напълни и частично от НЗОК;
да не отпусне позиция (лекарствен продукт) от предписаната от лекаря терапия.
Съгласно Наредба № 4 за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствените продукти и в индивидуалните договори с аптеките, когато аптеката не разполага с предписания лекарствен продукт, магистър-фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа. Националната здравноосигурителна каса счита, че при отпускане в аптеката на предписаните от лекаря лекарствени продукти, е необходимо да се спазва лекарското предписание от гледна точка, както на вида, така и на общото количество на назначената терапия. Само така ще се гарантира провеждане на назначената терапевтична схема в пълния й вид и обем.
2. Отказ от страна на БФС за въвеждане на контрол по отпускане и заплащане на лекарствените продукти, чрез подаване от страна на аптеката на верификационните кодове в НЗИС, съгласно действащата нормативна уредба.
Чрез въвеждането на този контрол ще се постигне проследимост при отпускането на лекарствените продукти до пациента, като се гарантира произхода им и че същите са отпуснати на конкретен пациент, по този начин също така ще се предотвратят евентуални злоупотреби при отпускането и заплащането на лекарствените продукти.
Основна мисия на НЗОК е да осигурява и гарантира качествен, свободен и равнопоставен достъп на осигурените лица до лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, заплащани напълно или частично с публични средства от НЗОК, както и прозрачност при разходването им.