Постигнато е съгласие да се работи за промяна в нормативната база в насока отпадане на 24-часовото разположение на личните лекари. За това са се договорили БЛС и НЗОК, става ясно от информация, разпространена от съсловната организация в контекста на преговорите по Националния рамков договор за тази година.
Ще се обсъжда 24-часовото дежурство да бъде оформено в отделен пакет дейности, извършвани на териториален принцип от желаещите да извършват тези дейност.
Изискването за пълно разположение от страна на личните лекари бе определено и като един от спорните моменти в преговорите по НРД. „БЛС настоява да бъде решен този проблем“, категорични бяха по-рано от лекарския съюз. От там поясняват, че въпросът е бил коментиран на среща в МЗ, на която зам.-министър Бойко Пенков се е ангажирал за създаването на работна група за концептуална промяна на т.нар. неотложна помощ и изваждането й от пакета на ПИМП. Тя трябва да започне работа по промяна на модела от април 2018 г. – месецът, в който влиза в сила новият рамков договор. „Приветстваме усилията за принципно решаване на проблема и бихме могли да оттеглим предложенията си за промени в НРД в случай, че такава група бъде създадена до 15.2.2018 г.“, заявиха от БЛС.
Друг въпрос, засегнат по-рано от съсловната организация, е свързан с възможността за работа на втори трудов лекар на джипитата. От БЛС предлагат общопрактикуващите лекари, включително и тези, които работят в лечебни заведения за болнична помощ или членовете на групови практики за ПИМП да могат да работят по договор с НЗОК, но да нямат право на повече от един договор с НЗОК като индивидуална практика. Предложението ще даде възможност на общопрактикуващия лекар, освен в практика на личен лекар, да работи и като наето лице на втори трудов договор за не повече от 4 часа по втора специалност която има, след дадено съгласие от РЗИ, отбелязват от БЛС. По този въпрос е постигнато е съгласие в рамките на БЛС, като темата остава за обсъждане в общата работна група, информират от съсловната организация.
Между касата и БЛС пък е постигнато съгласие за други медици, които да имат право да работят на два договора. Постигнато е съгласие да се допуска възможност лекар специалист, работещ в болница, оказващ медицинска помощ по клинични пътеки, амбулаторни процедури и клинични процедури, да може да работи и в друго лечебно заведение за болнична или специализирана извънболнична помощ по договор с НЗОК, но за оказване на медицинска помощ само по амбулаторни процедури.
Много е вероятно да отпаднат времевите критерии за продължителността на прегледа като критерии за качество, посочват още от БЛС. От там допълват, че критериите за резултатите от лечението ще са с цел анализ, а не основание за санкции, както и че ще се наблюдават след като лабораториите започнат да отчитат резултатите от изследванията в НЗОК.
Договорени са текстове, че лекарите от СИМП нямат право да връщат пациента за издаване на направления за хоспитализация към личните лекари.
Друг момент, по който е постигната договорка, е че след 1-ви април 2018 година протоколите и рецептите няма да се пишат на ръка. Фармацевтите пък ще могат да връщат на медиците „нечетливите рецептурни книжки за „изясняване“ на информацията по предписанието.
Ще се работи и за разработване на on-line услуга от страна на НЗОК, която ще осигурява достъп до информация за отпуснатите медикаменти на определен пациент. Това ще позволи премахването на рецептурната книжка, посочват още от БЛС.