Министерството на здравеопазването обсъжда клинична пътека за лечение специално на коронавирус. Това обяви зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева след Комисията по здравеопазване в парламента.
“Ще се удължава клиничната пътека при лечение на заразени с коронавирус, работи се и по отделна клинична пътека, която да касае коронавирус заболяване”, каза зам.-министърът.
Следващата седмица ще се намери подходящо решение как да бъдат финансово обезпечени лекарите и болниците в тази ситуация, няма да допуснем лекарите да не си получат разходите за персонал за болнична помощ там, където има по-малък брой пациенти или където дейността е насочена за лечение на коронавирус”, обясни Начева.
От думите й стана ясно, че НЗОК търси решение как да заплати тези разходи и при нужда ще се използва оперативният резерв на Касата, който е близо 100 млн. лв.
В страната има 780 реанимационни легла, Министерството на здравеопазването е готово да ги удвои, ако се наложи.
Маски и облекла ще има за всички лекари и мед. сестри, декларира Начева. А относно това дали в България има във всички болници апаратура за обдишване, което се налага при заболяването – “да, такава е налична във всички реанимации и инфекциозни заведения в цялата страна, а в момента се обсъжда да бъде закупена и допълнителна такава апаратура с пари от бюджета на МЗ”, обясни Жени Начева.
Здравното министерство няма информация за липса на персонал в болниците в цялата страна, разговори са водени с областните щабове и ако бъде идентифицирана липса на персонал, ще се попълва според оценка на риска.
Ведомството обмисля и дали да има заплащане за извънреден труд на лекари и мед.сестри, но това ще става според ситуацията и “по степен на необходимост”.
Зам.-министър Жени Начева съобщи още, че вчера “на подпис” е взето решение да се удължи до една година срокът за протоколите на хронично болните със скъпоструващо лечение, за да не се явяват лично, а това ще става по преценка на комисията или лекуващия лекар.