Надзорният съвет на НЗОК е утвърдил актуализираните изисквания за лечение на муковисцидоза в извънболничната помощ. В изискванията се добавят нови МКБ, тъй като изписваните медикаменти са с протокол. Това става ясно от стенограмата от заседанието на Надзорния съвет на НЗОК, проведено на 3 февруари.
„От 1 януари на тези пациенти не може вече да бъде реимбурсирано лечението им по реда на Наредба № 2 или чрез трансфер от Министерството на здравеопазването. Ако изискванията не ги утвърдим и не ги публикуваме в „Държавен вестник“ в скоро време, ние не можем да плащаме по нашия ред на реимбурсация. Трябва да се осигури лечението на тези хора“, казва управителят на НЗОК проф. Петко Салчев.
Представителят на Сдружението за развитие на българското здравеопазване адв. Христина Николова подчертава, че има деца, които не са си взимали лекарствата вече доста време, а това лекарство ги задържа да не стигат до белодробна трансплантация. „И то за дълъг период“, допълва проф. Салчев.
По време на заседанието надзорниците обсъждат в детайли и Методиката за плащане при неблагоприятни условия на работа (НУР), като представителите на държавата изказват становище, че трябва да бъде вдигнат прагът на пациенти с COVID, за да бъдат финансирани лечебните заведения по НУР.
Обсъдени са и възможностите за плащане на лечебните заведения за януари 2022 г. при положение, че цените и обемите в НРД са били в сила до 31 декември 2021 г., а бюджетът за 2022 г. все още не е приет от парламента и съответно не може да бъде договорен действащ анекс към НРД. Проблемът е, че дейността за януари трябва да бъде разплатена до 27 февруари.
Очаква се утре в парламентарната здравна комисия проф. Салчев да говори и по тези теми по време на изслушването си от депутатите.