Единен модел за управление на болниците с държавно и общинско участие подготвя здравният министър проф. Николай Петров.
„До края на годината аз трябва да съм готов, тоест да въведем унифициран модел за ефективно управление на лечебни заведения – университетски, областни, общински”, заяви проф. Петров в коментар за проблеми в определени болници у нас. Той посочи, че те имат право на подпомагане по методиката за субсидиране. „Другата помощ евентуално ще бъде по линия на така наречената Стратегия за управление на лечебните заведения, която ми беше задача, вменена от парламента“, допълни здравният министър.
Tой потвърди, че предстоят санкции за тези, които са допуснали нарушение. „Естествено всеки, който е престъпил закона, е клиент на една друга структура на държавата“, категоричен бе проф. Петров.
Здравният министър коментира и агресията над представители на съсловието. По думите му нещата са излезли от приемливите. „Започваме да се излагаме като общество“, заяви той. В тази връзка проф. Петров съобщи, че в близките месец ще бъде пусната обществена поръчка за осигуряване на паник бутони във всички линейки, както и възможност за гласова връзка с охраняващите екипите структури.
Здравният министър призна, че той самият дълго време е работил на място, където се съобщават „лошите новини“ и посъветва колегите си да бъдат внимателни, дипломатични, професионалисти и да не влизат в тона на агресивните спрямо тях лица. „Най-лесно е да слезеш на нивото на простака срещу теб, най-лесно е да понесеш негативизма от близките, когато им съобщиш лошата новина. Това коства много, но за обществото е нещо нормално“, коментира той.
На въпрос какво е заварил в Министерство на здравеопазването, поемайки ръководството му, проф. Петров посочи, че е попаднал на „доста бъркотия“, но отбеляза, че тя не е в резултат на мандата на Петър Москов. По думите му той е свършил „доста добри неща“. Като такива той определи опитите му за налагане на Националната здравна карта и за стартиране на проекта за спешна помощ. Що се отнася до отменената система за пръстова идентификация в болниците, здравният министър посочи, че общите разходи за нея възлизат на близо 700-800 000 лв. На въпрос дали тези пари не са буквално хвърлени на вятъра, проф. Петров посочи, че Москов е вървял в посока засилване на контрола и допълни, че той не е имал достатъчно време, за да отчете резултатите от нея.
Здравният министър, който доскоро управляваше и ВМА, съобщи, че дълговете на лечебното заведение са се стопили с още 600 000 лв. Запитан коя е болницата, която се справя най-добре у нас по отношение на финансовите си дела, проф. Петров посочи на първо място УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, както и болницата в Монтана и УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив.
Той потвърди, че е предложил лично проф. Камен Плочев за управител на НЗОК и обясни, че това е станало заради неговия профил, свързан с опита му, научната му дейност, бързина на взимане на решения и други. „Аз не държа да бъда командир на касата. Касата си е отделна институция, тя си има нейната автономия“, заяви той, но подчерта, че държи да работи в синхрон с нея. „Аз отварям всичко от МЗ да го гледа касата и искам същото отсреща“, категоричен бе здравният министър.
Проф. Петров не изключи срещу него да има атаки, но се въздържа да коментира откъде биха могли да дойдат те. „Моята философия е “върши си работата, върши я прозрачно“, заяви той, допълвайки, че от неговата работа трябва да има полза. Като основни приоритети в работата си проф. Петров определи електронното здравеопазване, което се очаква да струва между 12-15 млн. лв., налагането на стандарта за управление на лечебните заведения и като цяло грижата за хората в сектора.