Министерството на здравеопазването (МЗ) е предприело съвместно с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти (НСЦРЛП) мерки срещу недостига на онкологични лекарства за есенциална терапия.
Мерките засягат над 40 лекарствени продукта, съобщиха от пресцентъра на МЗ. Те се използват както в първа линия на лечение, така и в комбинация в редица схеми с иновативни терапии, удължаващи живота на пациентите с рак. Предприетите действия целят да се предотврати изключването на медикаментите от Позитивния лекарствен списък и лишаването на онкоболните от здравноосигурително покритие на основната за заболяването им терапия. Идентифицирани са основните причини за потенциалното изключване на лекарствените продукти от позитивния списък. Сред тях са административната тежест за притежателите на разрешение за употреба и прилаганите до момента финансови механизми.
Затова се предлага промяна в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти. Предвижда се да се удължи периодът за преразглеждане на промени в цените на единствени в международното непатентно наименование базови онкологични лекарства от шест на двадесет и четири месеца. Очаква се мярката значително да облекчи притежателите на разрешение за употреба и да даде възможност за дългосрочно запазване на продуктите на българския пазар, който се явява непривлекателен за дефицитните в световен мащаб молекули.
Планирано е и въвеждането на отделно перо в Закона за бюджета на НЗОК за 2025 г. за лекарствата от групата на есенциалната онкология, което да гарантира здравноосигурителните плащания за базово лечение на пациентите със злокачествени заболявания в пълен обем. По този начин се предвижда да се намали финансовата тежест върху тези лекарствени продукти в случаите на преразход в общите плащания за онкологично лечение. За това са предвидени 26 млн. лв., като промяната вече е гласувана от Надзорния съвет на Здравната каса. Така се цели гарантиране на непрекъснат достъп на пациентите с онкологични и онкохематологични заболявания до необходимите лекарства, като същевременно да се осигури устойчивост на бюджета за тях.
Министерството на здравеопазването уверява, че остава ангажирано с осигуряването на навременно и ефективно лечение за всички пациенти и ще продължи да работи за стабилността на лекарствената политика в страната.