НЗОК „бетонира“ тенденцията да заплаща милиони над заложеното в бюджета си за лекарства. Това става ясно от отчета за полугодието на фонда, който предстои да бъде разгледан на утрешното заседание на Надзорния съвет на касата. Според прогнозата в него през 2017 година общо за заплащане на лекарства, медицински изделия, диетични храни за домашно лечение, както и медикаменти за злокачествени заболявания, прилагани в болниците, касата ще похарчи над 1 млрд. лв. при заложени в бюджета си 798,5 млн. лв. Разликата от над 200 млн. лв. надхвърля и ръста от над 150 милиона лева, които НЗОК плати „отгоре“ за лекарства през 2016 г.
Към средата на годината НЗОК вече е изразходила над 70% от заложеното в бюджета си за лекарства за домашно лечение, става още ясно от отчета за полугодието. Така от общо 573 006 хил. лв. заложени средства за лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, към края на юни касата е изразходила 406 710 хил. лв. или 71% от бюджетните средства. В тази сума влизат и отложените плащания за лекарства от миналата година в размер на близо 29 млн., които бяха платени с бюджета за тази.
Темпът за изразходване на средствата при онкомедикаментите, прилагани в болниците, е по-бавен, но и той изпреварва заложеното, достигайки 69% от планираното към края на юни.
Дефицитът на касата в средата на годината е над 80 млн. лв., а към края на 2017 г. се очаква той да надхвърли 130 млн. лв.
На фона на сериозния преразход за лекарства, които всяка годината касата заплаща безлимитно за сметка на неплатената надлимитна дейност на болниците, финансите на лечебните заведения се движат „в норма“. Доказателството идва от факта, че що се касае до средствата за дейност в болниците и извънболничната помощ, от отчета на касата за полугодието става ясно, че за момента не се налага намаляване на цените, тъй като от фонда не отчитат преразход от 3% в общите им разходи. Припомняме, възможността за това беше залегнала в Националния рамков договор за тази година, а целта беше по-строга финансова дисциплина. Като цяло към 1-ви юли на болниците са изплатени 829 млн. от общо заложени 1,4 млрд. лв. или 56,9% от планираното.