Причината е продължаващ протест срещу плановете за увеличен прием на студенти по медицина.
Най-големите болници в Южна Корея отмениха планови процедури и започнаха да връщат пациенти, търсещи спешна помощ, след като хиляди стажант-лекари напуснаха работа в знак на протест срещу правителствения план за увеличаване приема на студенти във висшите медицински училища, предаде Reuters. Ескалацията на напрежението по този повод е факт през последните няколко дни.
Една голяма болница в столицата Сеул – Медицинският център Асан, постави табели, на които пише, че в спешното отделение ще се обслужват само пациенти със сърдечен арест. Спешните отделения в другите четири болници също обявиха висока степен на тревога „Red alert“, което според действащите правила означава, че свободните им легла свършват.
„Толкова е разочароващо, че стачката на местните лекари се провежда сега“, казва братът на пациент с рак, който е прекарал 10 часа в търсене на болнично легло, пред местния вестник JoongAng Ilbo.
Министерството на здравеопазването обяви, че 7813 лекари са напуснали работните си места, откакто протестите започнаха в началото на тази седмица. Те бяха насочени срещу план на правителството да увеличи броя на студентите по медицина, за да може да се увеличи броят на медицинския персонал в отдалечените райони и да се отговори на потребностите от медицински услуги на една от най-бързо застаряващите нации в света.
Правителството иска да увеличи броя на студентите по медицина на 5000 от учебната 2025 г. от 3000 сега, и след това да добави още 10 000 до 2035 г.
Протестиращите обаче са категорични, че Южна Корея разполага с достатъчно лекари и че е по-добре правителството да се заеме с условията на труд и заплащането, особено в ключови области като педиатрия и спешна медицина, преди да увеличава броя на студентите.
Населението на Южна Корея от 52 милиона души, като през 2022 г. е имало 2,6 лекари на 1000 души, което е далеч под средното ниво от 3,7 на 1000 души население за останалите държави в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Проучванията обаче показват, че много корейци подкрепят правителствения план.
Група участници в протеста нарече плана „политически трик“ преди общите избори през април.
„Не можехме просто да седим и да гледаме, че политиките в медицината се градят само в името на спечелването на общите избори“, се казва в изявление на Асоциацията на стажантите и гражданите на Корея.
Местните медии съобщиха, че между една трета и половината от планираните операции в петте големи болници са били отменени поради протестите.
Засега е ясно, че те ще продължат въпреки разпореждането на правителството лекарите да бъдат върнати на работа.
В сряда заместник-министърът на здравеопазването Парк Мин-су призова протестиращите да мислят за пациентите си и да поставят техните интереси на първо място. „Основното призвание на медицинските специалисти е да защитават здравето и живота на хората и всяко групово действие, което ги застрашава, не може да бъде оправдано“, каза той пред репортери.
По-късно министърът на безопасността Лий Санг-мин заплаши лидерите на протеста с възможни арести. „Полицията и прокуратурата ще се консултират и ще предприемат мерки срещу всяка група или лица, които водят колективни действия, включително арест и разследване“, каза той.
Около 76% от южнокорейците подкрепят плана на правителството за увеличаване на броя на студентите по медицина, показва проучване на Gallup Korea от миналата седмица, Това се случва на фона на сериозни опасения за недостиг на медици извън столицата Сеул и околностите.