Национален център ще поеме обучението на спешните медици от специализираните центрове, както и работещите в лечебните заведения за спешна медицинска помощ. Това става ясно от обнародвания в Държавен вестник правилник, уреждащ дейността му.
Основната дейност на центъра ще е проучване на потребността от квалификация в системата на спешната помощ, създаване на програми в тази насока, както и практическото обучение на всички кадри, ангажирани с нея – постъпващите на работа в центровете за спешна медицинска помощ, вече работещите там с цел осъвременяване на професионалните им компетентности, както и на ангажираните в лечебните заведения за болнична помощ в областта на спешната помощ.
Центърът ще се ръководи от директор на трудов договор, който се назначава въз основа на конкурс и ще се атестира на всеки три години. За да оглави центъра той трябва да е с образователно-квалификационна степен „магистър“ по медицина и с квалификация по здравен мениджмънт или „магистър“ по икономика и управление и с придобита образователна и/или научна степен, специалност или преминато обучение за повишаване на квалификацията в областта на здравния мениджмънт.
От обнародвания проект не става ясно дали структурата ще помещава в сградата на настоящия център за спешна помощ в София или на ново място. Посочено е единствено, че той ще е със седалище в столицата.
Обученията на лекарите ще се провеждат в центъра и в определени бази за обучение в университетски болници, ЦСМП, получили положителна акредитационна оценка и центрове за професионално обучение, се отбелязва мотивите към проекта за създаването на националното звено. Очакваните резултати от създаването му са свързани с повишаване на качеството на оказваната спешна медицинска помощ чрез осигуряване на квалифициран и мотивиран персонал в системата на здравеопазването, е посочено още в тях.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- СО спира приемането на отпадъци от столичните болници
- Сдвояване на устройствата за еЗдраве ще може да става и в аптеките
- Готвят наредба за здравните изисквания към козметичните салони
- Доц. Кунчев: Заболеваемостта в България от менингококова инфекция е между 0,1 и 0,2 на 100 000, което е много ниско
- Функционалната програма и Планът за оборудване на Детската болница готови до средата на април