Предвижда се това да става от личните лекари при ясно разписани правила, допълни тя
Вече има идея за механизмите, по които новите противовирусни лекарства срещу COVID да бъдат предоставяни на пациентите в извънболничната помощ, подготвен е текст по този въпрос и предстоят обсъждания. Това заяви проф. Радка Аргирова, председател на Българското научно дружество по клинична вирусология и съветник на премиера Кирил Петков, по време на дискусията за журналисти „COVID-19 – предизвикателства остават“.
По думите на проф. Аргирова замисълът е тези препарати да бъдат предоставени на личните лекари, които ще могат да ги назначават при точно разписани правила, ясни доказателства за потвърдена COVID-инфекция и сигурност по отношение на очаквания ефект от прилагането им.
Според проф. Аргирова отпадането на възможността личните лекари да назначават PCR тестове за SARS-CoV-2 не е добро решение. Тя подчерта, че COVID продължава да бъде голяма предизвикателство, а последиците от инфекцията са напълно реални и ще присъстват още дълго в живота на хората.
„Вече се промени и дефиницията за „дълъг COVID“, защото се оказа, че това състояние е много по-често, отколкото се предполагаше, с многообразна картина и сериозни последици“, обясни вирусологът.
Проф. Аргирова призова за повишено внимание от страна на лекари и пациенти и препоръча обществото да си дава сметка, че науката напредва и нови открития могат да разкрият факти и механизми, които досега са били неразбираеми.